Ալեք եւ Մարի Մանուկյանների վերահուղարկավորումը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում
Հուլիսի 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ ՀՀ ազգային հերոս, ՀԲԸՄ ցկյանս նախագահ, ազգային բարերար Ալեք Մանուկյանի եւ նրա տիկնոջ` Մարի Մանուկյանի վերահուղարկավորման արարողությունը (նրանց աճյունները հուլիսի 13-ին Հայաստան էին բերվել Դետրոյտից):
Արարողությանը մասնակցում էին  ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Ալեք Մանուկյանի ընտանիքի անդամները, պաշտոնական այլ անձինք, հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Հանգուցյալների դագաղները զինվորական պատվո պահակախմբի ուղեկցությամբ բերվեցին սուրբ Գայանե եկեղեցուց եւ դրվեցին խորանի հրապարակում: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի նախագահությամբ մատուցվեց հոգեհանգստյան պաշտոն, որից հետո Վեհափառ Հայրապետը գնահատանքի խոսք ասաց հանգ ուցյալների հիշատա կին:
Հանգուցյալները հողին հանձնվեցին Ալեք եւ Մարի Մանուկյանների գանձատան բակում:
Մայր Աթոռում տրված ընդունելության ժամանակ ՀՀ ազգային հերոս, ՀԲԸՄ ցկյանս նախագահ, ազգային բարերար Ալեք Մանուկյանի եւ նրա տիկնոջ` Մարի Մանուկյանի մասին հիշատակի խոսք ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը:
ՀՀ ԱԺ ՆԱԽԱԳԱՀ ՏԻԳՐԱՆ ԹՈՐՈՍՅԱՆԻ ԽՈՍՔԸ
ԱԼԵՔ ԵՎ ՄԱՐԻ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆՆԵՐԻ ՎԵՐԱՀՈՒՂԱՐԿԱՎՈՐՄԱՆ ԱՌԻԹՈՎ
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ
Վեհափառ Տեր
Պատվարժան Մանուկյան ընտանիք
Այսօր մենք մասնակիցն ենք չափազանց հուզիչ եւ կարեւոր իրադարձության` մեր ժողովրդի նվիրյալ զավակներից մեկի` հայ խոշորագույն բարերար, Ազգային հերոս Ալեք Մանուկյանի եւ նրա բազմամյա հայրենանվեր գործունեության մշտական ուղեկից ու աջակից իր տիկնոջ` Մարի Մանուկյանի վերջնական վերադարձին Հայրենիք:
Ալեք Մանուկյանի երկրային ուղին ունեցել է բացառիկ մի ընթացք: Սկիզբն իր սերնդի հայորդիների համար սովորական, բայց եւ ողբերգական մի պատմություն է`  գաղթ ցեղասպանության միլիոնավոր զոհերից մեկը դառնալու սպառնալիքի ներքո, սակայն ի տարբերություն նմանատիպ այլ հազարավոր դեպքերի, բարեբախտաբար երջանիկ ավարտով` ընտանիքի վերամիավորումով առանց կորուստների: Սակայն դա ճակատագրի միակ մարտահրավերը չէր երիտասարդ Ալեք Մանուկյանի համար: Նոր երկրին, նոր միջավայրին ու նոր բարքերին նա հասցրեց հարմարվել նախանձելի արագությամբ, հնարամտության ու աշխատասիրության շնորհիվ կարողացավ ոչ միայն արժանապատիվ աշխատանք վաստակել, ապահովել ընտանիքի բարեկեցությունն, այլեւ սեփական գործ հիմնել: Գյուտարարի անուրանալի ձիրքի ու կազմակերպական մեծ տաղանդի շնորհիվ Ալեք Մանուկյանը ոչ միայն չերկնչեց շատ շուտով ողջ Ամերիկան ցնցած ու հազարավոր փորձառու եւ հաջողակ ընկերությունների կործանման պատճառ դարձած Մեծ Ճգնաժամի առաջ, այլեւ այն հաղթահարեց նորանոր հաջողություններով` ի վերջո ձեւավորելով հանրաճանաչ «Մասկո» ընկերությունը:
Շատ-շատերի համար անհաղթահարելի այս փորձությունները երիտասարդ Ալեք Մանուկյանի համար հաջողությամբ ետեւում են մնացել ոչ միայն իր եզակի մասնագիտական եւ գործնական հատկանիշների, այլեւ ընտանիքի ջերմության ու սիրո, իր մարդկային բարձր հատկանիշների շնորհիվ: Պատահական չէ, որ Միացյալ Նահանգների համար այդ դժվարին տարիներին, երբ շատերն օր ու գիշեր մտածում էին սոսկ Ճգնաժամի ճիրաններից դուրս պրծնելու մասին, Ալեք Մանուկյանն անդամակցեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը` ծառայելու համար հայապահպանության նվիրական գործին, թեթեւացնելու համար Սփյուռքի հոգսը: Ու ինչպես յուրաքանչյուր գործի, որ նախաձեռնել է իր բազմաբեղուն գործունեության ընթացքում, այս առաքելությանը եւս վերաբերվեց ամենայն պատասխանատվությամբ ու մեծագույն սիրով, հստակ նպատակադրումով եւ հետեւողականությամբ: Ալեք Մանուկյանի սահմաններ չճանաչող բարեգործության աշխարհագրությունը չափազանց լայն է` Կանադայից ու Միացյալ Նահանգներից մինչեւ Ուրուգվայ, Բրազիլիա եւ Արգենտինա, Հոլանդիայից ու Ֆրանսիայից մինչեւ Լիբանան, Իսրայել ու Ավստրալիա, Հայաստան եւ Իրան, իսկ բարեգործական նախաձեռնությունների ուղղվածությունն ըստ ոլորտների` շատ հստակ էր` կրթություն, մշակույթ, գիտություն եւ հոգեւոր կյանք, այն ամենը, ինչը դարեր շարունակ մեր ժողովրդի ինքնության ու կենսունակության հիմքն է եղել: Հիմնադրվել են դպրոցներ, կրթական կենտրոններ, ճեմարան, հայագիտական ամբիոններ, աջակցություն են ստացել բազմաթիվ հաստատություններ: Անգնահատելի են Ալեք Մանուկյանի ծառայությունները մեր եկեղեցուն թե Հայաստանում եւ թե Սփյուռքում: Եվ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին հայ խոշորագույն բարերարին ոչ միայն պարգեւատրել է բարձրագույն` Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ շքանշանով, այլեւ այսօր արժանացրեց մեծագույն պատվի. Ալեք եւ Մարի Մանուկյանների աճյունները բարձր պետական եւ հոգեւոր պատիվներով ամփոփվեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում:
Անուրանալի է Ալեք Մանուկյանի ներդրումը ոչ միայն հայապահպանության, այլեւ հայոց զույգ պետությունների ամրապնդման գործում: Ի նշան գնահատանքի եւ երախտագիտության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Ալեք Մանուկյանին պարգեւատրել է «Արցախի պատիվ» շքանշանով, Հայաստանի Հանրապետությունը նրան շնորհել է Ազգային հերոսի կոչում` որպես բացառիկ ծառայությունների բացառիկ գնահատանք:
Ալեք Մանուկյանի կյանքն ու գործունեությունը սիրո եւ նվիրումի եզակի մարմնացում եղան` առ իր ընտանիքը, իր ժողովուրդն ու Հայրենիքը: Ահա թե ինչու իր երկրային կյանքի ավարտից հետո էլ իր գործը շարունակվում է իր զավակների` Լուիզ Սիմոն եւ Ռիչարդ Մանուկյանների շնորհիվ: Վերադառնալով Հայրենիք, մեծ բարերարն այսօր ստանձնեց իր վերջին առաքելությունը` իր ներկայությամբ ու օրինակով ազգանվեր գործունեության մղելով բազմաթիվ հայորդիների, քանզի անհերքելիորեն ապացուցել է, որ անձնական հարստությունը իմաստ ու արժեք է ստանում բարեգործությամբ ու նվիրումով:

Перезахоронение праха Алека и Мари Манукянов в Первопрестольном Святом Эчмиадзине
17 июля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялась церемония перезахоронения  праха Национального Героя РА, пожизненного председателя Всеобщего Армянского Благотворительного Союза (ВАБС), национального мецената  Алека Манукяна и его супруги Мари Манукян (их останки  13 июля были перевезены  из Детройта).
В церемонии участвовали Президент РА Роберт Кочарян, Председатель НС Тигран Торосян, Премьер-министр Серж Саркисян, председатель Конституционного Суда Гагик Арутюнян, Президент НКР Аркадий Гукасян,  члены семьи Алека Манукяна, другие официальные лица, представители общественности.
В сопровождении  воинского почетного караула гробы с прахом покойных были вынесены из церкви Св.Гаяне и установлены на площади перед алтарем. Под председательством Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина Второго прошла поминальная литургия, после чего Верховный Патриарх выступил с речью в память усопших.
Останки покойных были преданы земле во дворе Сокровищницы Алека и Мари Манукянов.
Во время приема в Св.Престоле со словом, посвященным  памяти Национального Героя РА, пожизненного председателя ВАБС, национального мецената  Алека Манукяна и его супруги Мари Манукян, выступил Председатель НС РА Тигран Торосян.
СЛОВО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НС РА ТИГРАНА ТОРОСЯНА
ПО ПОВОДУ ПЕРЕЗАХОРОНЕНИЯ  ПРАХА АЛЕКА И МАРИ МАНУКЯНОВ
Глубокоуважаемый Президент Республики Армения
Глубокоуважаемый Президент Нагорно-Карабахской Республики
Ваше Святейшество
Достопочтенное семейство Манукян
Сегодня мы стали свидетелями чрезвычайно волнующего и важного события – окончательного возвращения на Родину одного из преданных сыновей нашего народа, крупнейшего армянского мецената, Национального Героя Алека Манукяна и постоянной спутницы и сподвижницы его многолетней патриотической деятельности – жены Мари Манукян.
Земной путь Алека Манукяна был исключительным. Начало – обычная, но и  трагическая  для его поколения  армян история: беженство под угрозой стать одной из миллионных жертв геноцида, однако в отличие от других подобных тысяч случаев, к счастью, с удачным концом – воссоединением семьи без утрат. Но это был не единственный вызов судьбы для молодого Алека Манукяна. К новой стране, к новой среде и к новым нравам он успел приспособиться с завидной быстротой, благодаря смекалке и трудолюбию он  смог добиться не только достойной работы, обеспечить благосостояние семьи, но и заложить собственное дело. Благодаря бесспорному изобретательскому дару и большому организаторскому таланту Алек Манукян не только не  испытал страха перед потрясшим всю Америку и ставшим причиной краха тысяч опытных и успешных компаний Великим Кризисом, но и преодолел его все новыми и новыми успехами, сформировав в конце концов общеизвестную компанию «Маско».
Эти непреодолимые для  очень многих  испытания для молодого Алека Манукяна остались позади не только благодаря его исключительным профессиональным и практическим навыкам, но и семейному теплу и любви, его высоким человеческим качествам. Не случайно, что в эти сложнейшие для Соединенных Штатов годы, когда многие день и ночь думали лишь об избавлении из когтей кризиса, Алек Манукян  стал членом Всеобщего Армянского Благотворительного Союза – чтобы служить заветному делу сохранения армянства, облегчить тяготы Спюрка (Диаспоры). И как к каждому делу, предпринятому в ходе своей плодотворной деятельности, к этой миссии также отнесся со всей ответственностью и величайшей любовью, с четкой целеустремленностью и последовательностью. Не признающая географических границ благотворительная деятельность Алека Манукяна чрезвычайно широка – от Канады и Соединенных Штатов до Уругвая, Бразилии и Аргентины, от Голландии и Франции до Ливана, Израиля и Австралии, Армении и Ирана, а  направленность благотворительных инициатив  по сферам  весьма ясна: образование, культура, наука и духовная жизнь, – все то, что веками являлось основой самобытности и жизнеспособности нашего народа. Основаны школы, образовательные центры, семинарии, арменоведческие кафедры, оказано содействие множеству заведений. Неоценимы заслуги Алека Манукяна перед нашей церковью как в Армении, так и в Спюрке. И Святая Апостольская Церковь Армении не только наградила крупнейшего армянского мецената высшим орденом Святого Григория Просветителя, но и удостоила сегодня величайшей чести – останки  Алека и Мари Манукянов  с высокими государственными и духовными почестями погребены в Первопрестольном Святом Эчмиадзине.
Бесспорен  вклад Алека Манукяна не только в дело сохранения армянства, но и укрепления двух армянских государств. В знак оценки и признательности Нагорно-Карабахская Республика  наградила Алека Манукяна  орденом “Честь Арцаха”, Республика Армения присвоила ему звание Национального Героя – как особую оценку исключительных заслуг.
Жизнь и деятельность Алека Манукяна стали редким воплощением верности – своей семье, своему народу и Родине. Вот почему и после окончания земных дней дело его продолжается благодаря  детям – Луиз-Симон и Ричарду Манукянам. Возвратившись на Родину, великий меценат  сегодня взял на себя последнюю миссию, своим присутствием и примером побуждая многих сынов армянского народа к деятельности на благо нации, поскольку неопровержимо доказал, что личное богатство обретает смысл и ценность благотворительностью и преданностью.