Ալեք եւ Մարի Մանուկյանների վերահուղարկավորումը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում
Հուլիսի 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ ՀՀ ազգային հերոս, ՀԲԸՄ ցկյանս նախագահ, ազգային բարերար Ալեք Մանուկյանի եւ նրա տիկնոջ` Մարի Մանուկյանի վերահուղարկավորման արարողությունը (նրանց աճյունները հուլիսի 13-ին Հայաստան էին բերվել Դետրոյտից):
Արարողությանը մասնակցում էին  ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Ալեք Մանուկյանի ընտանիքի անդամները, պաշտոնական այլ անձինք, հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Հանգուցյալների դագաղները զինվորական պատվո պահակախմբի ուղեկցությամբ բերվեցին սուրբ Գայանե եկեղեցուց եւ դրվեցին խորանի հրապարակում: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի նախագահությամբ մատուցվեց հոգեհանգստյան պաշտոն, որից հետո Վեհափառ Հայրապետը գնահատանքի խոսք ասաց հանգ ուցյալների հիշատա կին:
Հանգուցյալները հողին հանձնվեցին Ալեք եւ Մարի Մանուկյանների գանձատան բակում:
Մայր Աթոռում տրված ընդունելության ժամանակ ՀՀ ազգային հերոս, ՀԲԸՄ ցկյանս նախագահ, ազգային բարերար Ալեք Մանուկյանի եւ նրա տիկնոջ` Մարի Մանուկյանի մասին հիշատակի խոսք ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը:
ՀՀ ԱԺ ՆԱԽԱԳԱՀ ՏԻԳՐԱՆ ԹՈՐՈՍՅԱՆԻ ԽՈՍՔԸ
ԱԼԵՔ ԵՎ ՄԱՐԻ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆՆԵՐԻ ՎԵՐԱՀՈՒՂԱՐԿԱՎՈՐՄԱՆ ԱՌԻԹՈՎ
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ
Վեհափառ Տեր
Պատվարժան Մանուկյան ընտանիք
Այսօր մենք մասնակիցն ենք չափազանց հուզիչ եւ կարեւոր իրադարձության` մեր ժողովրդի նվիրյալ զավակներից մեկի` հայ խոշորագույն բարերար, Ազգային հերոս Ալեք Մանուկյանի եւ նրա բազմամյա հայրենանվեր գործունեության մշտական ուղեկից ու աջակից իր տիկնոջ` Մարի Մանուկյանի վերջնական վերադարձին Հայրենիք:
Ալեք Մանուկյանի երկրային ուղին ունեցել է բացառիկ մի ընթացք: Սկիզբն իր սերնդի հայորդիների համար սովորական, բայց եւ ողբերգական մի պատմություն է`  գաղթ ցեղասպանության միլիոնավոր զոհերից մեկը դառնալու սպառնալիքի ներքո, սակայն ի տարբերություն նմանատիպ այլ հազարավոր դեպքերի, բարեբախտաբար երջանիկ ավարտով` ընտանիքի վերամիավորումով առանց կորուստների: Սակայն դա ճակատագրի միակ մարտահրավերը չէր երիտասարդ Ալեք Մանուկյանի համար: Նոր երկրին, նոր միջավայրին ու նոր բարքերին նա հասցրեց հարմարվել նախանձելի արագությամբ, հնարամտության ու աշխատասիրության շնորհիվ կարողացավ ոչ միայն արժանապատիվ աշխատանք վաստակել, ապահովել ընտանիքի բարեկեցությունն, այլեւ սեփական գործ հիմնել: Գյուտարարի անուրանալի ձիրքի ու կազմակերպական մեծ տաղանդի շնորհիվ Ալեք Մանուկյանը ոչ միայն չերկնչեց շատ շուտով ողջ Ամերիկան ցնցած ու հազարավոր փորձառու եւ հաջողակ ընկերությունների կործանման պատճառ դարձած Մեծ Ճգնաժամի առաջ, այլեւ այն հաղթահարեց նորանոր հաջողություններով` ի վերջո ձեւավորելով հանրաճանաչ «Մասկո» ընկերությունը:
Շատ-շատերի համար անհաղթահարելի այս փորձությունները երիտասարդ Ալեք Մանուկյանի համար հաջողությամբ ետեւում են մնացել ոչ միայն իր եզակի մասնագիտական եւ գործնական հատկանիշների, այլեւ ընտանիքի ջերմության ու սիրո, իր մարդկային բարձր հատկանիշների շնորհիվ: Պատահական չէ, որ Միացյալ Նահանգների համար այդ դժվարին տարիներին, երբ շատերն օր ու գիշեր մտածում էին սոսկ Ճգնաժամի ճիրաններից դուրս պրծնելու մասին, Ալեք Մանուկյանն անդամակցեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը` ծառայելու համար հայապահպանության նվիրական գործին, թեթեւացնելու համար Սփյուռքի հոգսը: Ու ինչպես յուրաքանչյուր գործի, որ նախաձեռնել է իր բազմաբեղուն գործունեության ընթացքում, այս առաքելությանը եւս վերաբերվեց ամենայն պատասխանատվությամբ ու մեծագույն սիրով, հստակ նպատակադրումով եւ հետեւողականությամբ: Ալեք Մանուկյանի սահմաններ չճանաչող բարեգործության աշխարհագրությունը չափազանց լայն է` Կանադայից ու Միացյալ Նահանգներից մինչեւ Ուրուգվայ, Բրազիլիա եւ Արգենտինա, Հոլանդիայից ու Ֆրանսիայից մինչեւ Լիբանան, Իսրայել ու Ավստրալիա, Հայաստան եւ Իրան, իսկ բարեգործական նախաձեռնությունների ուղղվածությունն ըստ ոլորտների` շատ հստակ էր` կրթություն, մշակույթ, գիտություն եւ հոգեւոր կյանք, այն ամենը, ինչը դարեր շարունակ մեր ժողովրդի ինքնության ու կենսունակության հիմքն է եղել: Հիմնադրվել են դպրոցներ, կրթական կենտրոններ, ճեմարան, հայագիտական ամբիոններ, աջակցություն են ստացել բազմաթիվ հաստատություններ: Անգնահատելի են Ալեք Մանուկյանի ծառայությունները մեր եկեղեցուն թե Հայաստանում եւ թե Սփյուռքում: Եվ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին հայ խոշորագույն բարերարին ոչ միայն պարգեւատրել է բարձրագույն` Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ շքանշանով, այլեւ այսօր արժանացրեց մեծագույն պատվի. Ալեք եւ Մարի Մանուկյանների աճյունները բարձր պետական եւ հոգեւոր պատիվներով ամփոփվեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում:
Անուրանալի է Ալեք Մանուկյանի ներդրումը ոչ միայն հայապահպանության, այլեւ հայոց զույգ պետությունների ամրապնդման գործում: Ի նշան գնահատանքի եւ երախտագիտության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Ալեք Մանուկյանին պարգեւատրել է «Արցախի պատիվ» շքանշանով, Հայաստանի Հանրապետությունը նրան շնորհել է Ազգային հերոսի կոչում` որպես բացառիկ ծառայությունների բացառիկ գնահատանք:
Ալեք Մանուկյանի կյանքն ու գործունեությունը սիրո եւ նվիրումի եզակի մարմնացում եղան` առ իր ընտանիքը, իր ժողովուրդն ու Հայրենիքը: Ահա թե ինչու իր երկրային կյանքի ավարտից հետո էլ իր գործը շարունակվում է իր զավակների` Լուիզ Սիմոն եւ Ռիչարդ Մանուկյանների շնորհիվ: Վերադառնալով Հայրենիք, մեծ բարերարն այսօր ստանձնեց իր վերջին առաքելությունը` իր ներկայությամբ ու օրինակով ազգանվեր գործունեության մղելով բազմաթիվ հայորդիների, քանզի անհերքելիորեն ապացուցել է, որ անձնական հարստությունը իմաստ ու արժեք է ստանում բարեգործությամբ ու նվիրումով:

Alex and Marie Manoogians' Reburial in Mother See of Holy Echmiadzin
On July 17 in the Holy See Echmiadzin the ceremony of the reburial of the National hero of the Republic of Armenia, lifetime honorary President of the Armenian General Benevolent Union (AGBU), National benefactor Alex Manoogian and his wife Marie Manoogian was held (their remains were brought to Armenia from Detroit on July 13).
The ceremony attended Mr. Robert Kocharyan, President of the Republic of Armenia, Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, Mr. Sege Sargsyan, Prime Minister, Mr. Gagik Harutiunian, President of the Constitutional Court, Mr. Arkady Ghukasyan, President of the NKR, members of Alex Manoogian family, other officials, members of the public.
The caskets of the deceased accompanied by the honor guard of the Armed Forces were brought from Saint Gayane church and placed in the square of altar. His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians offered a solemn requiem service, after which the Supreme Patriarch expressed his assessment in memory of the deceased.
The deceased were placed in the yard of Alex and Marie Manoogians’ treasury.
During the reception given at the Holy See Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia gave a speech in memory of RA National hero, AGBU lifetime President, National benefactor Alex Manoogian and his wife Marie Manoogian.
THE SPEECH OF Mr. TIGRAN TOROSYAN, RA NA PRESIDENT
ON THE OCCASION OF THE REBURIAL OF ALEX AND MARIE MANOOGIANS
Dear President of the Republic of Armenia
Dear President of the Nagorno Karabakh Republic
Your Holiness
Honorable Manoogian family
Today we are participants of extremely exciting and important event – the final return to homeland of one of the dedicated sons of our people, Armenian greatest benefactor, National hero Alex Manoogian and his permanent companion and supporter of his year-long patriotic activity, his wife Marie Manoogian.
Alex Manoogian’s earthly path had an exceptional process. The beginning is an ordinary, but a tragic story for the Armenians of his generation – immigration under the threat of becoming one of the million victims of the Genocide, but in contrast of similar other thousands of cases, fortunately, with happy ending, with the reunion of the family without losses. But that was not the only challenge of the destiny for the young Alex Manoogian. He managed to adapt to a new country, new environment and new manners with enviable speed. Due to his ready wit and hard work, he succeeded to get dignified work, provide the family’s welfare, and also found his own work. Thanks to inventor’s apparent gift and organizational great talent Alex Manoogian did not only fear before the Great Depression, which became the reason of the shock of the whole America very soon and destruction of the thousands of experienced and successful companies, but also overcame it with new and new successes, eventually founding the well-known MASCO company.
All these experiences, which were irresistible for many people have been left behind for young Alex Manoogian not only due to his unique specialized and practical high knowledge, but also the family’s warmth and love and his human high skills. It was not by accident that in difficult years for the United States, when many people were thinking day and night only about getting out from clutches of the crisis, Alex Manoogian joined the Armenian General Benevolent Union to serve the devout work of retaining Armenian identity and facilitate the burden of the Diaspora. And as every work that he had initiated during his fruitful activity, he referred to this mission with great responsibility and great love, distinct aim and consecutiveness. The geography of Alex Manoogian’s philanthropy not recognizing boundaries is very wide – from Canada and the United States to Uruguay, Brazil and Argentina, from Holland and France to Lebanon, Israel and Australia, Armenia and Iran, and the direction of the philnathropic initiatives according to spheres was very distinct – education, culture, science and spiritual life, everything which centuries long has been the basis of our people’s identity and viability. Schools, educational centers, gymnasium, chairs of Armenian Studies were founded and numerous institutions were supported. Alex Manoogian’s services to our church in Armenia and Diaspora are invaluable. And the Armenian Apostolic Church decorated with the Armenian great philanthropist not only the highest Surb Grigor Lusavorich (Saint Gregory Illuminator) Order, but also today awarded the greatest honour: Alex and Marie Manoogians’ remains were placed with high state and spiritual honours in the Mother See Holy Echmiadzin.
Alex Manoogian’s contribution in retaining the Armenian identity and also strengthening the two Armenian states is apparent. As a token of evaluation and gratitude, the Republic of Nagorno Karabakh bestowed with Artsakh Honour Order, the Republic of Armenia bestowed him with the National hero as a unique evaluation of his unique services.
Alex Manoogian’s life and activity became a unique embodiment of love and devotion towards his family, people and Homeland. So, that is why, after the end of his earthly life his work continues thanks to Louise Simone and Richard Manoogians. Returning home the great benefactor undertook his last mission with his presence and example driving to nation loving activity numerous Armenian sons as he undoubtedly had proved that the personal wealth obtains sense and value with philanthropy and devotion.