Փետրվարի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գյորան Լենմարկերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինը:
ՀՀ Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը համառոտ ներկայացրեց քաղաքական կյանքը Հայաստանում` անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներից հետո կատարված աշխատանքներին, որոնց արդյունքում կառավարության նախանշած 51 օրենքներից 27-ն արդեն ընդունվել են եւ մինչեւ այս խորհրդարանի լիազորությունների ավարտը ընդունված օրենքների թիվը կհասնի 30-35-ի: ԱԺ  նախագահը կարեւորեց, որ ՀՀ Սահմանադրությունն այլեւս լիովին համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին եւ  Հայաստանի քայլերը եվրաինտեգրման տեսակետից` նշելով, որ 2006-ի հուլիսի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները եւս հնարավորություն ստացան դիմել Սահմանադրական դատարան (արդեն քաղաքացիների 200 դիմումներ են եղել, մինչդեռ ՍԴ իր գործունեության 10 տարիներին ընդամենը 8 դիմում էր քննարկել): Սահմանադրության փոփոխությունների արդյունքում ՍԴ դիմելու հնարավորություն է ստացել նաեւ խորհրդարանական ընդդիմությունը եւ 2 հայցով արդեն դրական որոշում ունի: Փոփոխությունների արդյունքում նաեւ այլ բարեփոխումներ են եղել` տեղական ինքնակառավարման, արդարադատության համակարգերում, իսկ քաղաքական համակարգի փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Պարոն Թորոսյանը հատկապես կարեւորեց խորհրդարանական ընտրությունները եվրոպական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելը, քանի որ դրանք բացառիկ նշանակություն ունեն երկրի հետագա առաջընթացի համար:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գյորան Լենմարկերը եւս անդրադարձավ ընտրություններին` նշելով դրանց կարեւորությունը: Նրա կարծիքով` Հայաստանն ունի բոլոր նախադրյալները նման ընտրության համար, նա նշեց, որ ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ Թոնե Թինգսգարդը  կգլխավորի դիտորդական առաքելությունը, քանի որ ԵԱՀԿ-ն կարեւորում է դիտորդների մասնակցությունը ընտրություններին: Նա երախտագիտություն հայտնեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Աժ պատվիրակության ակտիվ աշխատանքի համար եւ հույս հայտնեց, որ պատվիրակությունը մեծ ներդրում կունենա նաեւ էներգետիկ անվտանգության հարցերի առաջիկա քննարկման ժամանակ: Պարոն Լենմարկերի կարծիքով` եվրոպական ինտեգրումը որոշ չափով տեխնիկական հարց է, կարեւորը արժեքային համակարգն է, որ պետք է ընդունելի լինի բոլոր երկրների համար: Նա նաեւ կարեւորեց խորհրդարանական համագործակցության ընդլայնումը Հարավային Կովկասի երկրներում` նշելով, որ որոշ հարցերում (սեյսմիկ վերահսկողության, ջրային ու հանքային ռեսուրսների շահագործման) առկա համագործակցությունը պետք է ամրապնդել խորհրդարանական դիվանագիտության ու երկխոսության կայացման միջոցով:
Անդրադառնալով ընտրությունների հարցին` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ 2006-ին Ազգային ժողովը ընդունեց Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները` ստեղծելով օրենսդրական հիմք, որը քաղաքական կամքի առկայությամբ լավ ընտրությունների նախադրյալ է: Նա կարեւորեց  (ինչպես արդեն նշել էր ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ գրասենյակի տնօրեն Քրիստիան Շտրոհալի հետ հանդիպման ժամանակ) Ազգային ժողովում քաղաքական բոլոր ուժերի մասնակցությամբ աշխատանքային խմբի ստեղծումը, որը սերտ կհամագործակցի դիտորդական առաքելության անդամների հետ` նկատված ամեն խնդրի արագ արձագանքման եւ լուծման նպատակով:
Հարավային Կովկասի երկրների խորհրդարանական համագործակցությանն անդրադառնալով` ԱԺ  նախագահը հիշեցրեց, որ 2001 թ. բրիտանական «Լինկս» կազմակերպության նախաձեռնությամբ սկսվել էին Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանականների հանդիպումները, որ հետո վերաճել են Հարավային Կովկասի խորհրդարանական նախաձեռնության եւ յուրաքանչյուր խորհրդարանից տասական պատգամավորներ տարեկան երկու անգամ լիագումար նիստեր են անցկացնում`  ներառյալ նախագահության նիստերը (յուրաքանչյուր երկրից` երեք պատգամավոր): Այնուհանդերձ` Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավորները կաշկանդված են Ադրբեջանի իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումով, ըստ որի` քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ, որեւէ համագործակցություն Հայաստանի հետ իրական չէ եւ չի կարող լինել: Բացի այդ` Ադրբեջանում  շարունակվում է ատելության ու պատերազմի քարոզչությունը, հերյուրանքների ու զրպարտությունների տարածումը Հայաստանի առնչությամբ: Այս շրջագծում Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցին` նշելով, որ քանի դեռ Ադրբեջանում շարունակվում է այդ քաղաքականությունը, հարցի լուծումը իրապես հնարավոր չէ: Պետական քաղաքականության մակարդակով պատերազմի սպառնալիքներն ու կոչերը, ատելության քարոզչության խորացումը հակասում են ԵԱՀԿ հելսինկյան եզրափակիչ ակտի 10 սկզբունքներին եւ վկայում են, որ Ադրբեջանում հարցը լուծված տեսնել չեն ցանկանում, այլապես կփորձեին նախապատրաստել իրենց հասարակությունը հարցի լուծմանը: Չի կարելի խոսել եվրոպական ինտեգրման անհրաժեշտության մասին` միաժամանակ հրաժարվելով տարածաշրջանային համագործակցությունից: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը` նշելով, որ գտնված է լավ բանաձեւ, որ կարող է լինել խնդրի կարգավորման հիմքում` դա հելսինկյան ակտի 10 սկզբունքներից երկուսի համադրումն է`  տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է համագործակցության, բայց ակնկալում է եվրոպական արժեքներին հավատարմություն բոլոր երկրներում եւ գտնում է, որ ԼՂ խնդիրը շատ զգայուն է եւ եվրոպական կառույցները սկզբունքները չպետք է զոհաբերեն ինչ-որ նպատակների: ԱԺ  նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց միջխորհրդարանական համագործակցության կայացման համար` ԵԱՀԿ ԽՎ հովանու ներքո Հարավային Կովկասի երեք երկրների խորհրդարանների նախագահների հանդիպման կայացման, որի ժամանակ կճշտվի` կա՞ համագործակցելու իրական նպատակ, թե ոչ:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գյորան Լենմարկերը եւս համագործակցության խորացման պատրաստակամություն ու վստահություն հայտնեց:

Гьоран Ленмаркер в Национальном Собрании
5 февраля Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию, возглавляемую Председателем ПА ОБСЕ Гьораном Ленмаркером. Во встрече участвовал руководитель  Ереванского бюро ОБСЕ, посол Владимир Пряхин.
Председатель НС РА Тигран Торосян вкратце представил политическую жизнь в Армении, обратившись к работам, проведенным после конституционных реформ, в итоге которых 27 из намеченного правительством 51 закона уже приняты и до истечения полномочий этого парламента  количество принятых законов дойдет до 30-35. Председатель НС  подчеркнул, что Конституция РА отныне полностью соответствует европейским критериям и шагам Армении с точки зрения европейской интеграции, отметив, что с 1 июля 2006 г. граждане РА также получили  возможность обращаться в Конституционный Суд (КС) – уже поступило 200 заявлений граждан, в то время как за 10 лет деятельности КС обсудил всего 8 заявлений. В результате конституционных поправок возможность обращения в КС получила также парламентская оппозиция и по двум искам уже получены положительные решения. В итоге изменений были и другие реформы – в системах местного самоуправления, правосудия, а изменения в политической системе войдут в силу после предстоящих парламентских выборов. Г-н Торосян особо подчеркнул важность проведения парламентских выборов соответственно европейским стандартам, так как они имеют исключительную важность для дальнейшего прогресса страны.
Председатель ПА ОБСЕ Гьоран Ленмаркер также обратился к выборам, отметив их важность. По его мнению, у Армении есть все предпосылки для подобных выборов; он отметил, что вице-председатель ПА ОБСЕ Тоне Тингсгард возглавит наблюдательную миссию, так как ОБСЕ придает важность участию наблюдателей в выборах. Он поблагодарил делегацию НС в ПА ОБСЕ за активную работу и выразил надежду, что делегация внесет большой вклад и во время  предстоящего обсуждения вопросов энергетической безопасности. По мнению г-на Ленмаркера, евроинтеграция в определенной степени – технический  вопрос, главное –  ценностная система, приемлемая для всех стран. Он также подчеркнул важность расширения парламентского сотрудничества в странах Южного Кавказа, отметив, что в некоторых вопросах  (сейсмоконтроль, эксплуатация водных и сырьевых ресурсов) нынешнее сотрудничество должно быть подкреплено парламентской дипломатией и установлением диалога.
Обращаясь к вопросу выборов, Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что в 2006 году Национальное Собрание приняло изменения в Избирательном кодексе, тем самым создав законодательную базу, которая при наличии политической воли – залог успешных выборов. Он подчеркнул важность ( как уже отмечал во время встречи с директором БДИПЧ ОБСЕ  Кристианом Штрогалом) создания в НС рабочей группы с участием всех политических сил, тесно сотрудничающей с членами наблюдательной миссии – с целью быстрого реагирования и разрешения каждой замеченной проблемы.
Обращаясь к парламентскому сотрудничеству стран Южного Кавказа, Председатель НС  напомнил, что в 2001 г. по инициативе британской организации “Линкс” начаты были встречи парламентариев Армении, Грузии и Азербайджана, которые затем переросли в Парламентскую Инициативу Южного Кавказа, и от каждого парламента по десять депутатов дважды в год созывают пленарные заседания, включая заседания президиума    (от каждой страны – три депутата). Тем не менее, депутаты  парламента Азербайджана скованы официальной позицией властей Азербайджана, согласно которой, пока не разрешен вопрос Нагорного Карабаха, какое-либо сотрудничество с Арменией нереально и невозможно. Кроме того, в Азербайджане продолжается пропаганда ненависти и войны, распространение клеветы и измышлений об Армении. В этом же кругу Председатель НС обратился также к вопросу Нагорного Карабаха, отметив, что пока в Азербайджане продолжается эта политика, решение вопроса действительно невозможно. Угрозы и  призывы к войне на уровне государственной политики, углубление пропаганды ненависти противоречат 10 принципам Хельсинкского Заключительного Акта ОБСЕ и свидетельствуют о том, что в Азербайджане не хотят видеть вопрос разрешенным, иначе бы попытались подготовить свое общество к решению вопроса. Нельзя говорить о необходимости евроинтеграции, одновременно отказываясь от регионального сотрудничества. Председатель НС высоко оценил работу Минской группы ОБСЕ, отметив, что найдена хорошая формула, способная лечь в основу урегулирования проблемы: это сочетание двух из десяти принципов Хельсинкского Акта – территориальной целостности и самоопределения  наций. Г-н Торосян отметил, что Армения готова к сотрудничеству, но ожидает приверженности к европейским ценностям во всех странах и считает, что проблема НК очень чувствительна и европейские структуры не должны принципы приносить в жертву каким-то целям. Для становления межпарламентского сотрудничества Председатель НС  выразил готовность к организации под эгидой ПА ОБСЕ встречи председателей парламентов трех стран Южного Кавказа, в ходе которой будет уточнено, есть ли реальная цель сотрудничать, или нет.
Председатель ПА ОБСЕ Гьоран Ленмаркер также выразил готовность к углублению сотрудничества и доверия.