Փետրվարի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գյորան Լենմարկերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինը:
ՀՀ Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը համառոտ ներկայացրեց քաղաքական կյանքը Հայաստանում` անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներից հետո կատարված աշխատանքներին, որոնց արդյունքում կառավարության նախանշած 51 օրենքներից 27-ն արդեն ընդունվել են եւ մինչեւ այս խորհրդարանի լիազորությունների ավարտը ընդունված օրենքների թիվը կհասնի 30-35-ի: ԱԺ  նախագահը կարեւորեց, որ ՀՀ Սահմանադրությունն այլեւս լիովին համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին եւ  Հայաստանի քայլերը եվրաինտեգրման տեսակետից` նշելով, որ 2006-ի հուլիսի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները եւս հնարավորություն ստացան դիմել Սահմանադրական դատարան (արդեն քաղաքացիների 200 դիմումներ են եղել, մինչդեռ ՍԴ իր գործունեության 10 տարիներին ընդամենը 8 դիմում էր քննարկել): Սահմանադրության փոփոխությունների արդյունքում ՍԴ դիմելու հնարավորություն է ստացել նաեւ խորհրդարանական ընդդիմությունը եւ 2 հայցով արդեն դրական որոշում ունի: Փոփոխությունների արդյունքում նաեւ այլ բարեփոխումներ են եղել` տեղական ինքնակառավարման, արդարադատության համակարգերում, իսկ քաղաքական համակարգի փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Պարոն Թորոսյանը հատկապես կարեւորեց խորհրդարանական ընտրությունները եվրոպական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելը, քանի որ դրանք բացառիկ նշանակություն ունեն երկրի հետագա առաջընթացի համար:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գյորան Լենմարկերը եւս անդրադարձավ ընտրություններին` նշելով դրանց կարեւորությունը: Նրա կարծիքով` Հայաստանն ունի բոլոր նախադրյալները նման ընտրության համար, նա նշեց, որ ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ Թոնե Թինգսգարդը  կգլխավորի դիտորդական առաքելությունը, քանի որ ԵԱՀԿ-ն կարեւորում է դիտորդների մասնակցությունը ընտրություններին: Նա երախտագիտություն հայտնեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Աժ պատվիրակության ակտիվ աշխատանքի համար եւ հույս հայտնեց, որ պատվիրակությունը մեծ ներդրում կունենա նաեւ էներգետիկ անվտանգության հարցերի առաջիկա քննարկման ժամանակ: Պարոն Լենմարկերի կարծիքով` եվրոպական ինտեգրումը որոշ չափով տեխնիկական հարց է, կարեւորը արժեքային համակարգն է, որ պետք է ընդունելի լինի բոլոր երկրների համար: Նա նաեւ կարեւորեց խորհրդարանական համագործակցության ընդլայնումը Հարավային Կովկասի երկրներում` նշելով, որ որոշ հարցերում (սեյսմիկ վերահսկողության, ջրային ու հանքային ռեսուրսների շահագործման) առկա համագործակցությունը պետք է ամրապնդել խորհրդարանական դիվանագիտության ու երկխոսության կայացման միջոցով:
Անդրադառնալով ընտրությունների հարցին` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ 2006-ին Ազգային ժողովը ընդունեց Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները` ստեղծելով օրենսդրական հիմք, որը քաղաքական կամքի առկայությամբ լավ ընտրությունների նախադրյալ է: Նա կարեւորեց  (ինչպես արդեն նշել էր ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ գրասենյակի տնօրեն Քրիստիան Շտրոհալի հետ հանդիպման ժամանակ) Ազգային ժողովում քաղաքական բոլոր ուժերի մասնակցությամբ աշխատանքային խմբի ստեղծումը, որը սերտ կհամագործակցի դիտորդական առաքելության անդամների հետ` նկատված ամեն խնդրի արագ արձագանքման եւ լուծման նպատակով:
Հարավային Կովկասի երկրների խորհրդարանական համագործակցությանն անդրադառնալով` ԱԺ  նախագահը հիշեցրեց, որ 2001 թ. բրիտանական «Լինկս» կազմակերպության նախաձեռնությամբ սկսվել էին Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանականների հանդիպումները, որ հետո վերաճել են Հարավային Կովկասի խորհրդարանական նախաձեռնության եւ յուրաքանչյուր խորհրդարանից տասական պատգամավորներ տարեկան երկու անգամ լիագումար նիստեր են անցկացնում`  ներառյալ նախագահության նիստերը (յուրաքանչյուր երկրից` երեք պատգամավոր): Այնուհանդերձ` Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավորները կաշկանդված են Ադրբեջանի իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումով, ըստ որի` քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ, որեւէ համագործակցություն Հայաստանի հետ իրական չէ եւ չի կարող լինել: Բացի այդ` Ադրբեջանում  շարունակվում է ատելության ու պատերազմի քարոզչությունը, հերյուրանքների ու զրպարտությունների տարածումը Հայաստանի առնչությամբ: Այս շրջագծում Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցին` նշելով, որ քանի դեռ Ադրբեջանում շարունակվում է այդ քաղաքականությունը, հարցի լուծումը իրապես հնարավոր չէ: Պետական քաղաքականության մակարդակով պատերազմի սպառնալիքներն ու կոչերը, ատելության քարոզչության խորացումը հակասում են ԵԱՀԿ հելսինկյան եզրափակիչ ակտի 10 սկզբունքներին եւ վկայում են, որ Ադրբեջանում հարցը լուծված տեսնել չեն ցանկանում, այլապես կփորձեին նախապատրաստել իրենց հասարակությունը հարցի լուծմանը: Չի կարելի խոսել եվրոպական ինտեգրման անհրաժեշտության մասին` միաժամանակ հրաժարվելով տարածաշրջանային համագործակցությունից: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը` նշելով, որ գտնված է լավ բանաձեւ, որ կարող է լինել խնդրի կարգավորման հիմքում` դա հելսինկյան ակտի 10 սկզբունքներից երկուսի համադրումն է`  տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է համագործակցության, բայց ակնկալում է եվրոպական արժեքներին հավատարմություն բոլոր երկրներում եւ գտնում է, որ ԼՂ խնդիրը շատ զգայուն է եւ եվրոպական կառույցները սկզբունքները չպետք է զոհաբերեն ինչ-որ նպատակների: ԱԺ  նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց միջխորհրդարանական համագործակցության կայացման համար` ԵԱՀԿ ԽՎ հովանու ներքո Հարավային Կովկասի երեք երկրների խորհրդարանների նախագահների հանդիպման կայացման, որի ժամանակ կճշտվի` կա՞ համագործակցելու իրական նպատակ, թե ոչ:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գյորան Լենմարկերը եւս համագործակցության խորացման պատրաստակամություն ու վստահություն հայտնեց:

Mr. Göran Lennmarker in the National Assembly
On February 5, President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan received the delegation headed by the President of the OSCE Parliamentary Assembly Mr. Göran Lennmarker. Ambassador Mr. Vladimir Pryakhin, Head of OSCE office, participated in the meeting.
President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan presented in detail the political life in Armenia, touching upon the works, which have been carried out after the constitutional reforms, as a result of which 27 laws from 51 submitted by the Government have been already adopted and before the completion of powers of this parliament the amount of the adopted laws will reach to 30-35. Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly emphasized that henceforth the Constitution of the Republic of Armenia fully complies with European standards, and that Armenia undertakes steps from the view of the European integration, and noted, that from July 1, 2006, the RA citizens also got the opportunity of addressing the Constitutional Court (CC), (there have been already 200 applications from the citizens, whereas only 8 applications have been discussed during the activity of CC). As a result of the constitutional amendments, the parliamentary opposition also got the opportunity of addressing the CC, and two claims with positive decisions are already received. There were also other reforms as a result of amendments - in the systems of local self-government, justice, and the reforms in political system will come into force after forthcoming parliamentary elections. Mr. Tigran Torosyan especially emphasized the importance of holding the parliamentary elections according to European standards, as they are of exclusive importance for the further progress of the country.
President of the OSCE Parliamentary Assembly Mr. Göran Lennmarker also touched upon the elections, noting their importance. In his opinion Armenia has all preconditions for such elections, he noted that Ms. Tone Tingsgård, Vice-President of the OSCE PA will head the Observation Mission, as the OSCE highlights the observers’ participation in the elections. He thanked the delegation of the National Assembly in OSCE for its active work and expressed hope, that the delegation will also have a big contribution during the forthcoming discussion of energy safety issues. In Mr. Göran Lennmarker’s opinion the Euro-integration is somehow a technical issue, the valuable system is the important one, which should be acceptable for all the countries. He also focused on the enlargement of parliamentary cooperation in the countries of the South Caucasus, noted that in some issues, (operation of seismic oversight, water and ore resources) the current cooperation should be strengthened through parliamentary diplomacy and dialogue.
Touching upon the election issues, President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan noted that in 2006 the National Assembly adopted the amendments of the Electoral Code, creating a legislative basis, which is a precondition of successful elections, if there is political will. He focused on (as he has already noted during the meeting with OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), Ambassador Christian Strohal) the establishment of the working group in the National Assembly with participation of all political forces, which will closely cooperate with the members of Observation Mission with the purpose of fast reaction and solution of each noticed problem.
Touching upon the parliamentary cooperation of the countries of the South Caucasus, Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly reminded that in 2001 the meetings upon the initiative of the British organization Links with the members of the parliaments of Armenia, Georgia and Azerbaijan have started which later have developed into the Parliamentary Initiative of South Caucasus and 10 MPs from each parliament conduct plenary sessions twice a year, including sessions of the presidium (from each country - three MPs). Nevertheless, the Azerbaijani MPs feel constrained by the official position of the authorities of Azerbaijan according to which, so far the Karabakh conflict is not solved yet, any cooperation with Armenia is unreal and impossible. Besides, in Azerbaijan hate and war propaganda, spread of slanders and fabrications concerning Armenia proceeds. Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly also touched upon the NK issue within this framework, noting that while that policy proceeds in Azerbaijan, the solution of the conflict really isn’t possible. Threats and appeals for war, deepening of hate propaganda at a level of state policy contradict 10 principles of OSCE Helsinki Final Act and testify that they do not want to see the conflict solved in Azerbaijan, otherwise they will try to prepare their society for the solution of the conflict. It is impossible to speak about the necessity of Euro integration, at the same time refusing from regional cooperation. President of the National Assembly highly assessed the work of the OSCE Minsk Group and noted that a good resolution was found, that can be in the basis of the conflict settlement: this is the comparison of two of 10 principles of the OSCE Helsinki Final Act – territorial integrity and the nations’ self-determination. Mr. Tigran Torosyan noted that Armenia is ready for cooperation but expects adherence to European values in all the countries and considers, that the NK issue is very sensitive, and the European structures should not sacrifice the principles to any purpose. President of the National Assembly expressed readiness for the establishment of inter-parliamentary cooperation - the realization of the meetings of the Presidents of the parliaments of the three South Caucasus countries under the aegis of OSCE PA, and during which it will be clarified if there is a real purpose for cooperation or not.
President of the OSCE Parliamentary Assembly Mr. Göran Lennmarker also expressed readiness and gave assurances to deepen cooperation.