Կարեւորվեց խորհրդարանի դերը
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի զեկուցողներ Միկո Էլոյի, Ժորժ Կոլումբիեի եւ քարտուղար Դեսպինա Չացիվասիլիուի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանձնաժողովի անդամներին իրազեկեց սահմանադրության փոփոխության հանրաքվեից հետո կատարված աշխատանքների մասին: Նշվեց, որ սահմանադրության եւ օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցման նպատակով խնդիր էր դրված շուրջ 50 օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարվել, 12 օրենքներ արդեն ընդունվել են: Ժողովրդավարության զարգացման տեսակետից` ընդունված օրինագծերից ԱԺ նախագահը կարեւորեց մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սահմանադրական դատարանի, դատախազության, տեղական ինքնակառավարման, ոստիկանության, այլընտրանքային ծառայության մասին օրինագծերը եւ մանրամասնեց այն հնարավորությունները, որ ստեղծվում են կատարած փոփոխություններով: Կատարվելիք աշխատանքների առումով կարեւորվեց նաեւ այն օրենքերի ընդունումը, որոնցով կամբողջականացվի ժողովրդավարության զարգացման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության օրենսդրական դաշտը` իբրեւ հետեւանք սահմանադրության փոփոխությունների. դրանք են` Երեւանի մասին, Վերահսկիչ պալատի մասին օրենքները, դատական նոր օրենսգիրքը եւ ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին օրենքը, որոնց նախագծերը մինչեւ տարեվերջ պատրաստ կլինեն կառավարությունում: Խորհրդարանի նախագահն անդրադարձավ նաեւ հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին օրենքի փոփոխությունների նախագծի քննարկումներին, որ արտահերթ նիստում պատգամավորներին ներկայացրել էր արդարադատության նախարարը, նշելով, որ այն ունի լուրջ թերություններ, որոնք կարող են շտկվել առաջինից երկրորդ քննարկման ընթացակարգում` լայն հասարակական քննարկում անցնելուց հետո: Այդ ընթացքում նախագիծը նաեւ կթարգմանվի եւ կուղարկվի ԵԽ` փորձագիտական եզրակացության: Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանն անդրադարձավ նաեւ Ընտրական օրենսգրքի քննարկումներին: Հունիսին ստացված Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագիտական եզրակացության 60 կետերից 35-40-ով առաջարկվում էր լրամշակել նախագիծը: Ամռանը քաղաքական ուժերի հետ կազմակերպված քննարկումներում համաձայնություն ձեռք չի բերվել միայն 8 կետերի շուրջ: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ սեպտեմբերի 27-28-ին Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների եւ խորհրդարանականների հետ քննարկումներում այդ կետերի շուրջ եւս համաձայնություն կկայանա եւ, վերջնական ամփոփումից, փորձագիտական եզրակացություն ստանալուց հետո, մինչեւ տարեվերջ Ընտրական օրենսգիրքը կընդունվի` 2007-ի խորհրդարանական եւ 2008-ի նախագահական ընտրությունները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու համար ապահովելով օրենսդրական հիմքերը:
Դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների եւ Երեւանի մասին օրինագծի շուրջ հավելյալ մանրամասների պարզաբանումից հետո ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի զեկուցողներ Ժորժ Կոլումբիեն եւ Միկո Էլոն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին կատարված աշխատանքներից եւ կարեւորեցին խորհրդարանի դերը ժողովրդավարության զարգացման օրենսդրական հիմքերը ստեղծելու գործում:

Придавалась важность роли парламента
28 сентября Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с докладчиками Комиссии по мониторингу Парламентской Ассамблеи Совета Европы Мико Элло, Жоржем Колумбие и секретарем Комиссии Деспиной Чацивасилиу. Во встрече также участвовала специальный представитель Генерального секретаря СЕ Бояна Урумова.
Председатель НС РА Тигран Торосян сообщил о работе по Конституционной реформе, проделанной после референдума. Было отмечено, что с целью приведения законодательства в соответствие с Конституцией необходимо внести изменения и дополнения в приблизительно 50 законах: 12 законов уже приняты. Из уже принятых законопроектов с точки зрения развития демократии Председатель НС отметил важность законопроектов о Защитнике прав человека, Конституционном суде, Прокуратуре, местном самоуправлении, Полиции, альтернативной службе и подробно представил возможности, создающиеся внесенными изменениями. В плане намеченной работы была подчеркнута важность принятия законов, благодаря которым законодательное поле развития демократии и защиты прав человека приобретет целостный вид; как следствие конституционных изменений – это законы о Ереване, Контрольной палате, новый Судебный кодекс и Закон о правовом режиме военного положения, проекты которых будут подготовлены в Правительстве РА до конца года. Председатель парламента также коснулся обсуждений проекта внесения изменений в Закон о телевидении и радио, который на внеочередном заседании был представлен министром юстиции, отметив, что он имеет серьезные недостатки, которые могут быть устранены по процедуре обсуждения с первого по второе чтение после проведения широкого общественного обсуждения. В этот период проект будет также переведен и направлен в СЕ на экспертное заключение. Председатель НС Тигран Торосян также коснулся обсуждений Избирательного кодекса. По полученному в июне экспертному заключению Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ предлагается доработать 35-40 пунктов проекта из 60. В организованных летом с политическими силами обсуждениях не было достигнуто согласие только по 8 пунктам. Председатель НС выразил надежду, что 27-28 сентября в ходе обсуждений с членами Венецианской комиссии и парламентариями будет достигнуто согласие и после окончательного обобщения и получения экспертного заключения Избирательный кодекс будет принят в конце года, обеспечив законодательные основы для проведения в соответствии с демократическими критериями парламентских выборов 2007 года и президентских выборов 2008 года.
После разъяснения дополнительных подробностей по реформам судебно-правовой системы и законопроекта о Ереване докладчики Комиссии по мониторингу ОБСЕ Жорж Колумбие и Мико Элло выразили удовлетворение проделанной работой и подчеркнули важность роли парламента в создании законодательных основ демократического развития.