Բալկանյան ակումբի անդամները խորհրդարանում
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Բուլղարիայի Հանրապետության նախկին նախագահ, Բալկանյան քաղաքական ակումբի նախագահ Ժելյու Ժելեւի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպան Ստեֆան Դիմիտրովը:
Պարոն Ժելեւը խորհրդարանի նախագահին իրազեկեց Բալկանյան քաղաքական ակումբի գործունեության եւ Հայաստան իր այցի նպատակների մասին. նշվեց, որ Բալկանյան ակումբը համանուն տարածաշրջանի երկրների նշանավոր քաղաքական գործիչներին ու մտավորականներին միավորող ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 2001-ին, Սոֆիայում, ունի 60 անդամներ 12 երկրներից` գործող ու նախկին նախագահներ, վարչապետներ, նախարարներ, պատգամավորներ, մտավորականներ: Ակումբն ապաքաղաքական է.կանոնադրության համաձայն` անդամները քաղաքական խնդիրներ չեն քննարկում, ընտրապայքարներին չեն մասնակցում, մտքերի փոխանակության եւ բանավեճերի արդյունքում ծնվող առաջարկությունները նպաստում են համատեղ որոշարկված գերակայությունների ուղղությամբ աշխատանքերին, մասնավորապես` Բալկաններում հաղորդակցուղիների վերականգնման ու գործարկման եւ էներգակիրների ապահովման հարցերի լուծմանը: Պարոն Ժելեւի Հարավային Կովկաս ու Հայաստան այցի նպատակը տարածաշրջանում համանման քաղաքական ակումբի ստեղծման հնարավորությունների քննարկումն ու պարզաբանումն է:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը դրական գնահատեց նման կառույցի ստեղծումը, հիշեցնելով Հարավային Կովկասի խորհրդարանական նախաձեռնության փորձը: Խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ ինքը տարածաշրջանային համագործակցության կողմնակից լինելով` հնարավորը կանի նման կառույցի կայացման համար նաեւ Հարավային Կովկասում , եթե որոշարկված լինեն այն գաղափարները, սկզբունքները ու արժեքները, որոնց շուրջ կարող են իրապես արդյունավետ եւ որոշակի արդյունքներ ապահովող քննարկումներ լինել: Պարոն Թորոսյանը նման միավորիչ գաղափար համարեց եվրաինտեգրումը, որը ժամանակ ու ջանքեր, տեւական աշխատանք պահանջող գործընթաց է: Այդ առումով կարեւորվեց ԵԽԽՎ անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունների կատարումը տարածաշրջանի երկրների կողմից:
Կողմերն անդրադարձան նաեւ հակամարտությունների եւ մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը, որին կարող է նպաստել եվրաինտեգրման խորացումը եւ եվրոպական արժեքային համակարգը: Պարոն Ժելեւը նշեց, որ Բալկանների համար դժվարլուծելի խնդիր է Կոսովոյի հակամարտության հաղթահարումը. ակնհայտ է, որ արմատական եւ բոլորի համար ընդունելի լուծումներ միանգամից չեն գտնվում, բայց ժամանակն իր հետ բերում է նաեւ իր լուծումները: Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ հակամարտությունները ունեն իրենց պատմությունը, արմատները, առանձնահատկությունները եւ հաղթահարման համընդհանուր բանալի լիներ չի կարող, այդ առումով կարեւորվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը, որի ձեւաչափից դուրս լուծումների որոնումը չի նպաստում բուն կոնֆլիկտի հաղթահարմանը:
15.09.2006
Ուկրաինայի դեսպանը Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Ալեքսանդր Բոժկոյին:Դեսպանը խորհրդարանի նախագահին փոխանցեց Ուկրաինայի Հանրապետության Գերագույն Ռադայի նախագահ Ալեքսանդր Մորոզի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 15-ամյա տարեդարձի առիթով: Նա...

Члены Балканского клуба в парламенте
15 сентября Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию, возглавляемую экс-президентом Республики Болгария, председателем Балканского политического клуба Желью Желевым.  Во встрече участвовал посол Республики Болгария в Армении Стефан Димитров.
Г-н Желев представил председателю парламента деятельность Балканского политического клуба и цели своего визита. Было отмечено, что Балканский клуб – созданная  в 2001 г. в Софии неправительственная организация, объединяющая видных политических деятелей и представителей интеллигенции стран  названного региона; имеет 60 членов из 12 стран – действующих и бывших президентов, премьер-министров, министров, депутатов, представителей интеллигенции. Клуб – неполитическая организация. Цель визита г-на Желева  на Южный Кавказ и в Армению – обсуждение и прояснение возможностей создания в регионе аналогичного политического клуба.
Председатель НС РА Тигран Торосян  положительно оценил создание подобной структуры, напомнив опыт Парламентской Инициативы Южного Кавказа. Председатель парламента отметил, что он, будучи сторонником регионального сотрудничества, сделает все возможное для становления аналогичной структуры также на Южном Кавказе, если будут конкретизированы идеи, принципы и ценности, вокруг которых  могут быть развернуты дебаты, действительно обеспечивающие эффективные и определенные результаты. Г-н Торосян подобной объединяющей идеей считает евроинтеграцию, являющуюся процессом, требующим времени и усилий, постоянной работы. В этом аспекте подчеркнута была важность выполнения странами региона обязательств, взятых при вступлении в ПАСЕ.
Стороны коснулись также конфликтов и, в частности, урегулирования  проблемы Нагорного Карабаха, чему может содействовать углубление евроинтеграции и европейская система ценностей. Г-н Желев отметил, что для Балкан трудноразрешимой проблемой является преодоление конфликта в Косово – очевидно, что коренные и приемлемые для всех решения не находятся сразу, но время приносит с собой и свои решения. Тигран Торосян отметил, что конфликты имеют свою историю, корни, особенности и единого ключа для их преодоления быть не может; в этом плане подчеркнута была важность работы Минской группы ОБСЕ, поиск решений вне ее формата не способствует преодолению собственно конфликта.
15.09.2006
Посол Украины в Национальном Собрании
15 сентября Председатель НС РА Тигран Торосян принял посла Украины в Армении Александра Божко.Посол передал председателю парламента поздравительное послание Председателя Верховной Рады Республики Украина Александра Мороза в связи с 15-й годовщиной независимости Республики Армения. Он информировал...