Ապրիլի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Եվրամիություն-Հայաստան համագործակցության 8-րդ նիստի մասնակիցներին:
Խորհրդարանի ն ախագահը կարեւորեց Եվրամիություն-Հայաստան փոխհարաբերությունների ընդլայնումը եւ ժողովրդավարության խորացումը Հայաստանում` հույս հայտնելով, որ Եվրամիություն-Հայաստան համագործակցության 8-րդ նիստի ընթացքում մասնակիցները բավարար պատկերացում կազմելու եւ տեղեկություններ ստանալու հնարավորություններ ունեցան:
Նա կարեւորեց Եվրամիության նոր հարեւանության ծրագրի հնարավորինս արագ մեկնարկը ու կենսագործումը ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ տարածաշրջանի համար, որովհետեւ ժողովրդավարության ընդլայնումը նոր հեռանկարներ է բացում եւ նպաստում է խաղաղությանը, էական խթան է բարենորոգումների իրականացման համար: Աժ նախագահը նշեց, որ քաղաքական ուժերի համաձայնությամբ Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագիծ է մշակվել եւ ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող ընտրությունների անցկացման օրենսդրական հիմքերը ստեղծվում են: ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նաեւ էներգետիկ խնդիրներին` նշելով, որ Հայաստանն ունի Եվրամիության աջակցության կարիքը էներգետիկ դիվերսիֆիկացիայի համար եւ էներգետիկ անվտանգո ւթյան ապահովումը քաղաքական առաջնահերթություն է Հայաստանի համար: Կարեւորվեցին նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, դատաիրավական, հարկային ու մաքսային, տեղական ինքնակառավարման ու տարածքային կառավարման լուրջ բարեփոխումների անցկացումը: Տարածաշրջանային խնդիրներին անդրադառնալով` ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը փոխզիջումների ճանապարհով եւ Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարություննեեւը անընդունելի համարեց: Նշվեց, որ Հայաստանը իր բոլոր հարեւանների, այդ թվում նաեւ Թուրքիայի հետ նորմալ հարաբերությունների կողմնակից է եւ պատրաստ է բանակցությունների սեղանի շուրջ քննարկել առկա խնդիրները:
Եվրամիություն-Հայաստան համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Անն Իզլեր Բեգենը իր գոհունակությունը հայտնելով հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքից եւ ԱԺ նախագահի կողմից իրավիճակի հանգամանալից ներկայացումից` նշեց, որ Եվրոպական կառույցները պատրաստ են աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարության խորացման համար, նա կարեւորեց առաջիկա ընտրություններում հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին, նշեց, որ այդ ընտրությունները լինելու են կարեւոր Հայաստանի ապագայի համար եւ կարեւորեց զանգվածային լրատվամիջոցների դերը ու ազատ աշխատելու հնարավորությունների ապահովումը: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը` տիկին Բեգեն նշեց, որ շատ կցանկանար, որ ադրբեջանցիները եւս կոռուցողական դիրքորոշում որդեգրեին:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պատասխանեց նաեւ հանձնաժողովի անդամների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին տարածաշրջանային հարաբերություններին եւ երկրի զարգացման գերակայություններին:

Европейские структуры готовы содействовать углублению демократии в Армении
19 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с участниками 8-го заседания комиссии межпарламентского сотрудничества Евросоюз – Армения.
Председатель  парламента подчеркнул важность расширения взаимоотношений Евросоюз – Армения и углубления демократии в Армении, выразив надежду, что в ходе 8-го заседания комиссии межпарламентского сотрудничества ЕС – Армения   участники имели возможность получить достаточные представления и сведения.
Он отметил важность скорейшего развертывания программы нового европейского сотрудничества и ее претворения не только для Армении, но и региона, так как расширение  демократии открывает новые перспективы  и способствует миру, дает новый стимул для проведения преобразований. Председатель НС отметил, что по согласованию с политическими силами разработан проект нового Избирательного кодекса и создается законодательная база для проведения выборов, соответствующих демократическим критериям. Председатель НС обратился также к энергетическим проблемам, отмечая, что Армения нуждается в содействии Евросоюза для диверсификации энергетики и обеспечение энергетической безопасности является  для Армении политическим приоритетом. Отмечена была также важность борьбы с коррупцией, проведение  серьезных реформ в  судебно-правовой, налоговой, таможенной сферах, в местно м самоуправлени и и территориально м управлени и . Обращаясь к региональным задачам, Председатель НС А.Багдасарян подчеркнул важность урегулирования проблемы Нагорного Карабаха путем взаимных компромиссов и счел неприемлемыми воинственные заявления Азербайджана. Было отмечено, что Армения – сторонник нормальных отношений со всеми своими соседями, в том числе и с Турцией, и готова сесть за стол переговоров для обсуждения имеющихся проблем.
Сопредседатель комиссии по сотрудничеству Евросоюз – Армения  Анн Иглер Беген, выразив свое удовлетворение плодотворной работой комиссии и подробное представление  положения Председателем НС, отметила, что европейские структуры готовы содействовать Армении в углублении демократии, подчеркнула важность приверженности демократическим ценностям на предстоящих выборах, отметила, что эти выборы будут важными для будущего Армении и подчеркнула важность  роли СМИ и обеспечения возможности свободно работать. Обращаясь к конфликту НК, г-жа Беген отметила, что очень желала бы, чтобы азербайджанцы также придерживались  бы конструктивной позиции.
Председатель НС  ответил также на вопросы членов комиссии, которые в основном касались региональных отношений и приоритетов развития страны.
Послы государств-членов ОБСЕ придают важность проведению ближайших выборов в соответствии с демократоческими критериями
19 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с аккредитованными послами членов-государств ОБСЕ и предствителями международных организаций в Армении.  Председатель НС, отметив, что впервые было достигнуто согласие всех политических сил вокруг проекта Избирательного кодекса, обстоятел...