ԵԱՀԿ-ն լիովին աջակցում է հայաստանյան բարենորոգումներին
Հունիսի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի տնօրեն, դեսպան Քրիստիան Շտրոհալին: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԱՀկ երեւանյան գրասենյակի փոխնախագահ Իլեյն Կոնկեւիչը:
Հանդիպման ընթացքում  քննարկվեցին Հայաստանում բարեփոխումների ընթացքին առնչվող հարցեր. Աժ նախագահը նշեց ԵԱՀԿ-ի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ արդյունավետ համագործակցությունը, որի արդյունքում բարեփոխվեց եւ արդեն ընդունվել է Ընտրական օրենսգիրքը, ընթացքի մեջ է «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր, ցույցեր կազմակերպելու կարգի մասին» օինագիծը: Արթուր Բաղդասարյանը պարոն Շտրոհալին իրազեկեց նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ տեղի ունեցող քննարկումների մասին: Երկուստեք կարեւորվեց  Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համատեղ աշխատելու անհրաժեշտությունը:
Պարոն Շտրոհալը ամրակայեց ԵԱՀԿ-ի խորհրդատվական աջակցության ու բարենորոգումների իրականացման գործընթացներին աջակցության պատրաստակամությունը, նշելով, որ իրենք պատրաստ են օգնել ոչ միայն օրենքների ստեղծմանը, այլեւ դրանց կիրառմանը:

ОБСЕ полностью поддерживает реформы в Армении
3 июня Предсеадтель НС РА Артур Багдасарян принял главу Бюро демократических институтов и прав человека, Посла Кристиана Штрохала. Во встрече принимала участие заместитель директора Ереванского бюро ОБСЕ Илейн Конкевич.
В ходе встречи были обсуджены вопросы, касающиеся хода реформ в Армении. Председатель НС отметил продуктивное сотрудничество ОБСЕ с Ереванским бюро ОБСЕ, в результате чего был реформирован и уже принят Избирательный кодекс, находится в обращении законопроект ,,О порядке проведения собраний, митингов, шествий и демонстраций”. Артур Багдасарян также ознакомил г-на Штрохала с обсуждениями по конституционных реформам. Обе стороны подчеркнули необходимость совместной работы с Венецианской комиссией.
Г-н Штрохал констатировал готовность ОБСЕ в консультационной помощи и в содействии процессам осуществления реформ, отмечая, что они готовы помочь не только в создании законов, но и в их применении.