ԵԱՀԿ-ն լիովին աջակցում է հայաստանյան բարենորոգումներին
Հունիսի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի տնօրեն, դեսպան Քրիստիան Շտրոհալին: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԱՀկ երեւանյան գրասենյակի փոխնախագահ Իլեյն Կոնկեւիչը:
Հանդիպման ընթացքում  քննարկվեցին Հայաստանում բարեփոխումների ընթացքին առնչվող հարցեր. Աժ նախագահը նշեց ԵԱՀԿ-ի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ արդյունավետ համագործակցությունը, որի արդյունքում բարեփոխվեց եւ արդեն ընդունվել է Ընտրական օրենսգիրքը, ընթացքի մեջ է «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր, ցույցեր կազմակերպելու կարգի մասին» օինագիծը: Արթուր Բաղդասարյանը պարոն Շտրոհալին իրազեկեց նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ տեղի ունեցող քննարկումների մասին: Երկուստեք կարեւորվեց  Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համատեղ աշխատելու անհրաժեշտությունը:
Պարոն Շտրոհալը ամրակայեց ԵԱՀԿ-ի խորհրդատվական աջակցության ու բարենորոգումների իրականացման գործընթացներին աջակցության պատրաստակամությունը, նշելով, որ իրենք պատրաստ են օգնել ոչ միայն օրենքների ստեղծմանը, այլեւ դրանց կիրառմանը:

OSCE Fully Supports the Amendments in Armenia
RA NA Speaker Artur Baghdasaryan, on June 3 received Christian Shtrohal, Director of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), Ambassador. Elaine Conkievich, Deputy Head/Officer in Charge, OSCE Office in Yerevan was also present at the meeting.
During the meeting they discussed issues concerning the process of amendments in Armenia. NA Speaker noted the effective cooperation with OSCE and OSCE Yerevan office in the result of which the Electoral Code was amended and is already adopted: the draft law “On the Order of Organizing Meetings, Rallies, Marches and Demonstrations” is in process. A. Baghdasaryan informed Mr. Shtrohal about the discussions on Constitutional amendments. They both highlighted the necessity of joint work with Venice Commission.
Mr. Shtrohal affirmed the readiness of OSCE in advice support and assistance in the processes of implementing amendments, noting that they are ready to support not only in creating laws but also in their use.