ԱՊՀ ՄԽՎ 25-րդ լիագումար նիստը Սանկտ Պետերբուրգում
Ապրիլի 14-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մշտական հանձնաժողովների նիստերի ամփոփումից հետո աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ ՄԽՎ 25-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը: Նախքան պլենար նիստը տեղի ունեցավ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստը` օրակարգում ունենալով տասնվեց հարց. այդ թվում`  Պետական Դումայի հարյուր ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի մասին, ԱՊՀ կառույցների կատարելագործման ու բարենորոգման մասին առաջարկությունների, Պետերբուրգյան իններորդ տնտեսական ֆորումի անցկացման եւ այլն:
Բացելով ԱՊՀ ՄԽՎ 25-րդ լիագումար նիստը, ԱՊՀ ՄԽՎ նախագահ Սերգեյ Միրոնովը նշեց, որ այն հոբելյանական է եւ նվիրված է հակահիտլերյան կոալիցիայի  երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակին: Այնուհետեւ լիագումար նիստի աշխատանքներում ողջույնի խոսք ասացին ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովը,  Արեւմտաեվրոպական միության նախագահ Ստեֆ Գորիսը, Հյուսիսային խորհրդի նախագահ Ռանվեյգ Գունդսմունդսդոտիրը: Զեկուցումներով հանդես եկան ազգային պատվիրակությունների անդամները` ԱՊՀ անդամ պետություններում արժեթղթերի շուկայում ներդրողների շահերի պաշտպանության մասին մոդելային օրենսդրական դրույթների մասին զեկուցումով հանդես եկավ ԱՊՀ ՄԽՎ տնտեսության եւ ֆինանսների հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ  Գագիկ Մինասյանը:
Նիստի անդամները ընդունեցին որոշում ԱՊՀ անդամ պետությունների ժողովուրդների ներդրումի մասին մեծ հաղթանակում եւ ժամանակակից պայմաններում խաղաղության պաշտպանության մեջ: Խորհրդարանականները քննարկեցին եւ ընդունեցին «Լիզինգի մասին» մոդելային օրենքը, մոդելային օրենսդրության եւ ազգային օրենսդրությունների մերձեցման մասին որոշումը երկուհազարհինգ-երկուհազարտաս թթ.: Հայաստանի պատվիրակության անդամներ Գագիկ Մինասյան ու Հերմինե Նաղդալյանը պարգեւատրվեցին ԱՊՀ ՄԽՎ պատվոգրերով եւ մեդալներով` ժողովուրդների միջեւ բարեկամության ամրապնդման համար: Մեդալներով պարգեւատրվեցին ԽՍՀՄ հերոս Սուրեն Սարգսյանը եւ պատերազմի վետերան Գալինա Աղախանյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ քսանհինգերորդ լիագումար նիստիաշխատանքները ամփոփող ասուլիսում ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին ուղղվեց հարց` ինչպե՞ս է վերաբերվում պաշտոնական Անկարայի առաջարկին` ուսումնասիրել հազար իննը հարյուր տասնհինգ թվականի ողբերգական իրադարձությունները, որին Աժ նախագահը պատասխանեց.  «Բազմիցս Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ հանդես են գալիս Թուրքիայի եւ տարածաշրջանի մյուս հարեւանների հետ հարաբերությունների նորմալացման օգտին: Մենք կողմ ենք նորմալ գործընկերային հարաբերություններին: Ինչ վերաբերում է տասնհինգ թվականի ցեղասպանությանը, քննարկումները վաղուց ավարտվել են: Այս տարի ցեղասպանության իննսուն տարին է լրանում եւ ես չեմ կարծում, որ լրացուցիչ քննարկումների կարիք կա: Ես կարծում եմ, որ մենք բոլորս պետք է դատապարտենք մարդկության դեմ ուղղված այդ ոճրագործությունը: Աշխարհի շատ խորհրդարաններ արդեն դատապարտել են հայերի ցեղասպանությունը, եւ մենք գտնում ենք, որ Թուրքիան պիտի ընդունի հայերի ցեղասպանությունը, եւ դա չպետք է խոչընդոտ լինի հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացման համար: Դուք լավ գիտեք, որ այսօր Հայաստանը գտնվում է փաստական շրջափակման մեջ Թուրքիայի կողմից: Երկիրը, որ ձգտում է եվրոինտեգրման, չպիտի դիմի երկակի ստանդարտների: Մենք պիտի աստիճանաբար հասնենք նորմալ գործընկերային հարաբերությունների հաստատման: Ես Ստրասբուրգում առաջին անգամ հանդիպեցի Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահի հետ եւ շատ հետաքրքիր խոսակցություն ունեցա, մենք կողմ ենք մեր հարաբերությունների ցավոտ խնդիրները համատեղ քննարկելուն եւ փոխընդունելի որոշումներ գտնելուն»:

25 пленарное заседание МПА СНГ в Санкт-Петербурге
14 апреля в Таврическом зале Санкт-Петергурга после обобщения работы заседаний постоянных комиссий началось 25 пленарное заседание МПА СНГ, в котором приняла участие парламентская делегация, возглавляемая Председателем НС РА Артуром Багдасаряном. До начала пленарного заседания состоялось заседание Совета МПА СНГ, в повестке дня которого стояло 16 вопросов, в том числе о программе мероприятий, посвященных 100-летию Государственной Думы, о предложениях по усовершенствованию и улучшению структур СНГ, о проведении девятого Санкт-Петербургского экономического бизнес-ф oрума.
Открывая 25 пленарное заседание МПА СНГ , Председатель МПА СНГ Сергей Миронов отметил, что оно юбилейное и посвящается победе антигитлеровской коалиции во Второй мировой войне. Затем с приветсвенной речью в работе пленарного заседания выступили Председатель Государственной Думы Борис Грызлов, Председатель Западноевропейского Союза Стеф Горис, Председатель Северного Совета Ранвейг Гудмундсдотир. С докладами выступлили члены национальных делегаций. Председатель Комиссии по вопросам экономики и финансов МПА СНГ, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам Гагик Минасян выступил с докладом о защите прав инвесторов на рынках ценных бумаг государств-участников СНГ и о модельных законодательных положениях.
Участники заседания приняли постановление о вкладе народов государств-участников СНГ в победу в Великой Отечественной и защите мира в современных условиях. Парламентарии обсудили и приняли модельный закон ,,О лизинге” и постановление о сближении модельного и национального законодательств 2005-2010 годов. Члены армянской делегации Гагик Минасян и Эрмине Нагдалян были награждены почетными грамотами и медалями МПА СНГ за укрепление дружбы между народами. Медалями также были награждены Герой Советского Союза Сурен Саргсян и Ветеран войны Галина Агаханян.
На пресс-конференции, подытоживающей работу 25 пленарного заседания МПА СНГ, к Председателю НС РА Артуру Багдасаряну обратились с вопросом, как он относится к предложению официальной Анкары о изучении трагических событий 1915 года, на что он ответил: ,,Власти Армении неоднократно заявляли, что Армения выступает за нормализацию отношений с Турцией и другими соседями региона. Мы выступаем за нормальные партнерские отношения. Что касается Геноцида 1915 года, обсуждения давно завершились. В этом году 90-летие Геноцида, и я не думаю, что есть необходимость в дополнительных изучениях. Полагаю, что все мы должны осудить это злодеяние против человечества. Многие парламенты мира уже осудили Геноцид армян, и мы полагаем, что Турция должна пизнать его, и это не должно стать препятствием в развитии армяно-турецких отношений. Вы хорошо осведомлены, что сегодня Армения находится в фактической блокаде со стороны Турции. Страна, стремящаяся к евроинтеграции, не должна обращаться к двойным стандартам. Мы должны постепенно двигаться к установлению нормальных партнерских отношений. В Страсбурге я впервые встретился с Председателем парламента Турции и имел очень интересную беседу: мы выступаем за совместное обсуждение болезненных вопросов в отношениях и поиск взаимоприемлемых решений”.