Հայ-բելգիական հարաբերությունները կզարգանան նոր որակով
Ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն առանձնազրույց ունեցավ Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոյի հետ: Քննարկումների առանցքում Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, օրենսդրական բարեփոխումները, տարածաշրջանային հարցերը, հայ-բելգիական միջխորհրդարանական հարաբերություններն ու միջազգային կառույցներում համագործակցությունն էին:
Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոյի գլխավորած պատվիրակության եւ Ազգային ժողովի խմբակցությունների, խմբի, հանձնաժողովների նախագահների եւ անդամների ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանում մեծ կարեւորություն են տալիս այս այցին, որ առաջին նմանատիպ բարձրաստիճան պաշտոնական այցն է Հայաստան եւ կարող է միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման կարեւոր խթան դառնալ: Բելգիայի աջակցությունը Հայաստանին շատ կարեւոր է նաեւ «Ընդլայնված Եվրոպա. նոր հարեւաններ» ծրագրի շրջանակներում: Խորհրդարանի նախագահը անդրադարձավ Հայաստանի Ազգային ժողովի օրենսդրական գործունեությանը` երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումների շրջագծում` նշելով, որ խորհրդարանում քննարկվում են սահմանադրական ու Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումները, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման մեջ ներառված այլ օրենքներ: Ընդորում` պարտավորությունների մեծ մասն արդեն կատարված է,  որը ԵԽԽՎ-ն եւս երկու անգամ ամրագրել է իր բանաձեւերում: Ավելին` Հայաստանի խորհրդարանում աշխատանքային խումբ է ստեղծված` Եվրամիության չափանիշներին Հայաստանի օրենսդրությունը համապատասխանեցնելու նպատակով: Նշվեց նաեւ տնտեսական, գիտամշակութային ու առողջապահական համատեղ ծրագրերի անցկացման կարեւորության մասին: Տարածաշրջանային համագործակցության հաստատման առումով` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց նորմալ հարաբերությունների հաստատումը բոլոր հարեւանների հետ եւ Հայաստանի պատրաստակամությունը` բանակցությունների միջոցով քննարկելու բոլոր վիճարահույց հարցերը: Խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Բելգիայի խորհրդարանին` դեռ 1998 թ. հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ու դատապարտող բանաձեւ ընդունելու համար: Նշվեց, որ մասնակցելով Հարավկովկասյան խորհրդարանական նախաձեռնությանը, որում ընդգրկված են Հայաստանի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի խոհրդարանների պատգամավորները, Հայաստանն ակնկալում է Հարավկովկասյան խորհրդարանի ստեղծում, որը կարող է դառնալ խնդիրների քննարկման ու լուծումներ գտնելու ասպարեզ: 2004-ին Ստրասբուրգում Հարավային Կովկասի խորհրդարանների նախագահները քննարկեցին Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության պակտ ստորագրելու հնարավորությունը, դա եւս կարեւոր նշանակություն կարող է ունենալ տարածաշրջանային խնդիրների լուծման համար:
ԵԽԽՎ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը եւս անդրադարձավ միջազգային կառույցներում աշխատանքներին, նշելով, որ եվրոպական ուղղությունը Հայաստանի համար բացառիկ նշանակություն ունի: Նա նշեց, որ Հայաստանը կողմնակից է բոլոր հարեւանների հետ շփումներին, բայց ոչ միշտ է փոխըմբռնում ու պատրաստակամություն գտնում հարեւանների կողմից:
Իրենց ելույթներում  գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը, սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանը, «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Թաթուլ Մանասերյանը կարեւորեցին Բելգիայի Թագավորության ու Հայաստանի Հանրապետության միջեւ գիտամշակութային ու սոցիալ-տնտեսական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը:
Բելգիայի Թագավորության  Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոն Հայաստան այցի կարեւորությունը գնահատելով նշեց, որ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Բելգիայի բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները, ինչը քիչ է պատահում: Նրա գնահատականով` Հայաստանը Հարավային Կովկասի շատ կարեւոր մասն է եւ Բելգիան շահագրգռված է Հայաստանը տեսնել ժողովրդավարական ու զարգացող տնտեսությամբ երկիր: Պարոն Կրոոն պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել նաեւ միջազգային կառույցներում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքներին: Նա դրական ու արդյունավետ գնահատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը հարեւանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման համար` տարածաշրջանի ապագան տեսնելով դրա մեջ:
Կողմերը կարեւորեցին  հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ուղղություններով, որը հնարավորություն կտա նոր որակի բարձրացնել երկկողմ փոխհարաբերությունները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ցավակցական ուղերձը Վատիկան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Վատիկան, որում ասվում է. «Խոր վշտով տեղեկացանք Հռոմի պապ նորին սրբություն Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապի վախճանի մասին: Հայաստանում դեռ վառ են 2001 թ.` քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակի տոնակատարության օրերին նրա պատմական այցի հիշողությունն...

Armenian-Belgian Relations to be Developed with New Quality
On April 4 RA NA President Artur Baghdasaryan had a private talk with Herman De Croo, President of the Chamber of Representatives of the Kingdom of Belgium. The inner-political situation of Armenia, the legislative reforms, regional issues, Armenian-Belgian inter-parliamentary relations and cooperation in international structures were in the center of the discussions.
During the meeting of the delegation headed by De Croo, President of the Chamber of Representatives of the Kingdom of Belgium and the factions, group, chairpersons and members of the National assembly with extended staff, RA NA President Artur Baghdasaryan noted that this visit is of great importance in Armenia: that this is the first official visit of such high-ranking official to Armenia and can be an important impetus for the development of the inter-governmental and inter-parliamentary relations. The promotion of Belgium is also very important to Armenia within the framework of “Wider Europe: New Neighbourhood.” The Parliament President elaborated on the legislative activity of the National Assembly within the framework of the reforms being held in the country, noting that the Constitutional and Electoral Code reforms and other laws included in the undertaken obligations of Armenia in PACE are discussed in the parliament. In fact, the great part of the obligations are already fulfilled, those that were twice fixed in the resolutions of PACE. Moreover, a working group is set up in the parliament of Armenia in order to comply the laws of Armenia with the standards of the European Union. The importance of having economic, scientific-cultural and health joint programmes was also noted. In establishing regional cooperation, RA NA President Artur Baghdasaryan highlighted the establishment of normal relations with all the neighbours and Armenia’s readiness to discuss all disputable issues through negotiations. The Parliament Speaker thanked the Belgian Parliament for the recognition of the Armenian Genocide already in 1998 and adopting condemning resolution. It was noted that while participating in South Caucasus parliamentary initiative, where the MPs of Armenia, Georgia and Azerbaijan, Armenia expects to set up South Caucasian Parliament, which can become a field of discussing problems and finding solutions. In 2004 the Speakers of South Caucasus parliaments discussed the possibility of signing a pact of peace and stability in South Caucasus in Strasbourg. That can be of great importance for the solution of regional problems.
Tigran Torosyan, head of PACE NA delegation, NA Vice Speaker also elaborated on the activities in the international structures, noting that the European direction is of unique importance for Armenia. He noted that Armenia is in favour of contacts with all neighbours, but it’s not always that the neighbours understand and find readiness.
In their speeches Hranush Hakobyan, Chairwoman of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs, Gagik Mkheyan, Chairman of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment, Tatul Manaseryan, MP of “Ardarutiun” (Justice) faction highlighted the necessity of deepening the scientific-cultural and social-economic ties between the Kingdom of Belgium and Republic of Armenia.
Estimating the importance of the visit to Armenia, Herman De Croo, President of the Chamber of Representatives of the Kingdom of Belgium, stated the representatives of all political forces of Belgium were included in the composition of the delegation, which happens rarely. According to him, Armenia is the very important part of South Caucasus, and Belgium is interested in seeing Armenia as a democratic country with developed economy. Mr. Herman De Croo expressed readiness to promote the activities of the parliamentary delegations. He estimated positively and effectively the readiness of Armenia for the establishment of good neighbourly relations, seeing the future of the region in it.
The sides highlighted the development Armenian-Belgian relations in different directions, which will give opportunity to raise bilateral relations to a new quality.
Message of Condolences of RA President of National Assembly Artur Baghdasaryan
RA President of the National Assembly extended his condolences to Vatican where it says:“With deep sorrow we were informed about the death of Pope John Paul II. In Armenia we still remember his historical visit in 2001 in the days of celebrating 1700th anniversary of Christianity. During his 26 year...