Հայ-բելգիական հարաբերությունները կզարգանան նոր որակով
Ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն առանձնազրույց ունեցավ Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոյի հետ: Քննարկումների առանցքում Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, օրենսդրական բարեփոխումները, տարածաշրջանային հարցերը, հայ-բելգիական միջխորհրդարանական հարաբերություններն ու միջազգային կառույցներում համագործակցությունն էին:
Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոյի գլխավորած պատվիրակության եւ Ազգային ժողովի խմբակցությունների, խմբի, հանձնաժողովների նախագահների եւ անդամների ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանում մեծ կարեւորություն են տալիս այս այցին, որ առաջին նմանատիպ բարձրաստիճան պաշտոնական այցն է Հայաստան եւ կարող է միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման կարեւոր խթան դառնալ: Բելգիայի աջակցությունը Հայաստանին շատ կարեւոր է նաեւ «Ընդլայնված Եվրոպա. նոր հարեւաններ» ծրագրի շրջանակներում: Խորհրդարանի նախագահը անդրադարձավ Հայաստանի Ազգային ժողովի օրենսդրական գործունեությանը` երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումների շրջագծում` նշելով, որ խորհրդարանում քննարկվում են սահմանադրական ու Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումները, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման մեջ ներառված այլ օրենքներ: Ընդորում` պարտավորությունների մեծ մասն արդեն կատարված է,  որը ԵԽԽՎ-ն եւս երկու անգամ ամրագրել է իր բանաձեւերում: Ավելին` Հայաստանի խորհրդարանում աշխատանքային խումբ է ստեղծված` Եվրամիության չափանիշներին Հայաստանի օրենսդրությունը համապատասխանեցնելու նպատակով: Նշվեց նաեւ տնտեսական, գիտամշակութային ու առողջապահական համատեղ ծրագրերի անցկացման կարեւորության մասին: Տարածաշրջանային համագործակցության հաստատման առումով` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց նորմալ հարաբերությունների հաստատումը բոլոր հարեւանների հետ եւ Հայաստանի պատրաստակամությունը` բանակցությունների միջոցով քննարկելու բոլոր վիճարահույց հարցերը: Խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Բելգիայի խորհրդարանին` դեռ 1998 թ. հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ու դատապարտող բանաձեւ ընդունելու համար: Նշվեց, որ մասնակցելով Հարավկովկասյան խորհրդարանական նախաձեռնությանը, որում ընդգրկված են Հայաստանի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի խոհրդարանների պատգամավորները, Հայաստանն ակնկալում է Հարավկովկասյան խորհրդարանի ստեղծում, որը կարող է դառնալ խնդիրների քննարկման ու լուծումներ գտնելու ասպարեզ: 2004-ին Ստրասբուրգում Հարավային Կովկասի խորհրդարանների նախագահները քննարկեցին Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության պակտ ստորագրելու հնարավորությունը, դա եւս կարեւոր նշանակություն կարող է ունենալ տարածաշրջանային խնդիրների լուծման համար:
ԵԽԽՎ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը եւս անդրադարձավ միջազգային կառույցներում աշխատանքներին, նշելով, որ եվրոպական ուղղությունը Հայաստանի համար բացառիկ նշանակություն ունի: Նա նշեց, որ Հայաստանը կողմնակից է բոլոր հարեւանների հետ շփումներին, բայց ոչ միշտ է փոխըմբռնում ու պատրաստակամություն գտնում հարեւանների կողմից:
Իրենց ելույթներում  գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը, սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանը, «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Թաթուլ Մանասերյանը կարեւորեցին Բելգիայի Թագավորության ու Հայաստանի Հանրապետության միջեւ գիտամշակութային ու սոցիալ-տնտեսական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը:
Բելգիայի Թագավորության  Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Հերման դե Կրոոն Հայաստան այցի կարեւորությունը գնահատելով նշեց, որ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Բելգիայի բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները, ինչը քիչ է պատահում: Նրա գնահատականով` Հայաստանը Հարավային Կովկասի շատ կարեւոր մասն է եւ Բելգիան շահագրգռված է Հայաստանը տեսնել ժողովրդավարական ու զարգացող տնտեսությամբ երկիր: Պարոն Կրոոն պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել նաեւ միջազգային կառույցներում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքներին: Նա դրական ու արդյունավետ գնահատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը հարեւանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման համար` տարածաշրջանի ապագան տեսնելով դրա մեջ:
Կողմերը կարեւորեցին  հայ-բելգիական հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ուղղություններով, որը հնարավորություն կտա նոր որակի բարձրացնել երկկողմ փոխհարաբերությունները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ցավակցական ուղերձը Վատիկան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Վատիկան, որում ասվում է. «Խոր վշտով տեղեկացանք Հռոմի պապ նորին սրբություն Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապի վախճանի մասին: Հայաստանում դեռ վառ են 2001 թ.` քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակի տոնակատարության օրերին նրա պատմական այցի հիշողությունն...

Армяно-бельгийские отношения будут развиваться в новом качестве
4 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян имел личную беседу с Председателем Палаты представителей Королевства Бельгии Германом де Кроо. В центре обсуждений – внутриполитическая обстановка в Армении, законодательные реформы, региональные вопросы, армяно-бельгийские межпарламентские отношения и сотрудничество в международных структурах.
Во время встречи в расширенном составе делегации Палаты представителей Королевства Бельгии во главе с Германом де Кроо с руководителями и членами фракций, депгруппы, комиссий НС Председатель НС РА Артур Багдасарян отметил, что в Армении придается большое значение этому визиту, который является первым подобным высоким официальным визитом в Армению и может стать важным стимулом для развития межгосударственных и межпарламентских отношений. Содействие Армении со стороны Бельгии очень важно также в рамках программы “Расширенная Европа: новые соседи”. Председатель парламента обратился к законодательной деятельности Национального Собрания Армении в свете проводящихся в стране реформ, отметив, что в парламенте проходят обсуждения реформ Конституции и Избирательного кодекса, других законов, связанных с выполнением обязательств, взятых Арменией перед ПАСЕ. Причем, большинство обязательств уже выполнено, что также дважды зафиксировано резолюциями ПАСЕ. Более того, в парламенте Армении создана рабочая группа – с целью приведения законодательства Армении в соответствие со стандартами Евросоюза. Была также отмечена важность проведения совместных экономических, научно-культурных и здравоохранительных программ. В аспекте регионального сотрудничества Председатель НС РА Артур Багдасарян подчеркнул важность установления нормальных отношений со всеми соседями и готовность Армении путем переговоров обсуждать все спорные вопросы. Председатель парламента выразил благодарность парламенту Бельгии за принятую еще в 1998 году резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян. Было отмечено, что, участвуя в Южнокавказской парламентской инициативе, в которую входят депутаты парламентов трех стран – Армении, Грузии, Азербайджана, Армения ожидает создания Южнокавказского парламента, который может стать ареной обсуждения проблем и нахождения решений. В 2004 г. в Страсбурге председатели парламентов Южного Кавказа обсудили возможность заключения пакта о мире и стабильности на Южном Кавказе, - это также может иметь важное значение для решения региональных проблем.
Руководитель делегации НС в ПАСЕ , Заместитель Председателя НС Тигран Торосян также обратился к работам в международных структурах, отметив, что европейское направление имеет для Армении исключительное значение. Он подчеркнул, что Армения – сторонник контактов со всеми соседями, однако не всегда находит понимание и готовность соседей к этому.
В своих выступлениях председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян, председатель Постоянной комиссии по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы Гагик Мхеян, депутат фракции “Справедливость” Татул Манасерян отметили необходимость углубления между Королевством Бельгии и Республикой Армения научно-культурных и социально-экономических связей.
Председатель Палаты представителей Королевства Бельгии Герман де Кроо, оценивая важность визита в Армению, отметил, что в составе делегации Бельгии – представители всех политических сил, что случается довольно редко. По его мнению, Армения – очень важная часть Южного Кавказа, и Бельгия заинтересована видеть Армению страной демократической и с развивающейся экономикой. Господин Кроо выразил также готовность содействовать работам парламентских делегаций Армении в международных структурах. Он оценил как позитивный и эффективный шаг готовность Армении к установлению добрососедских отношений с соседями, видя в этом будущее региона.
Стороны подтвердили приверженность развитию армяно-бельгийских отношений в различных направлениях, что даст возможность поднять на новый уровень двусторонние взаимоотношения.
Председатель НС РА Артур Багдасарян направил соболезнование в Ватикан
Председатель НС РА Артур Багдасарян направил соболезнование в Ватикан, в котором говорится: “С глубокой скорбью узнали о кончине Его Святейшества Папы Иоанна Павла Второго. В Армении еще свежи воспоминания о его историческом визите в дни празднования в 2001 году 1700-летия принятия христианства в Ар...