ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ավագյանը փետրվարի 2-ին հանդիպել է Հայաստանում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ դեսպան Նորմա Պենսադո Մորենոյի հետ:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ Կարեն Ավագյանը համոզմունք է հայտնել, որ պաշտոնավարման տարիներին Նորմա Պենսադո Մորենոն կունենա իր գործուն ներդրումը երկկողմ կապերի խորացման գործում:
Անդրադառնալով հայ-մեքսիկական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին՝ բարեկամական խմբի ղեկավարն այս հարցում առանձնակի կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր: Կարեն Ավագյանի խոսքով՝ Արցախի ժողովուրդը վաստակել է անկախ երկրում ապրելու եւ արարելու իր իրավունքը:
Դեսպանը նշել է, որ Մեքսիկայի տեսակետը ԼՂ հակամարտության հարցում հստակ է եւ անփոփոխ. այն պետք է լուծվի երկխոսության եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ընթացող խաղաղ բանակցությունների շրջանակում:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում երկխոսության կարեւորությանը, բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությանը, փոխայցերի ակտիվացմանը վերաբերող հարցերի:

2 февраля руководитель парламентской группы дружбы Армения – Мексика К.Авагян встретился с новоназначенным послом Мексиканских Соединенных Штатов  в Армении Нормой Пенсадо Морено.
Поздравив посла с назначением, К.Авагян выразил надежду на ее практический вклад в углубление двусторонних связей.
Обратившись к перспективам развития армяно-мексиканских отношений, руководитель группы особо выделил роль парламентской дипломатии.
Собеседники обсудили мирное урегулирование Нагорно-Карабахской проблемы. По словам Авагяна, народ Арцаха заслужил свое право жить и созидать в независимой стране.
Посол отметила, что точка зрения Мексики по НК-конфликту четкая и неизменная: проблема должна быть решена в рамках проводимых под сопредседательством МГ ОБСЕ мирных переговоров.
Стороны коснулись также важности диалога в международных организациях по представляющим взаимный интерес вопросам, сотрудничества между группами дружбы, активизации взаимных визитов.