ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ավագյանը փետրվարի 2-ին հանդիպել է Հայաստանում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ դեսպան Նորմա Պենսադո Մորենոյի հետ:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ Կարեն Ավագյանը համոզմունք է հայտնել, որ պաշտոնավարման տարիներին Նորմա Պենսադո Մորենոն կունենա իր գործուն ներդրումը երկկողմ կապերի խորացման գործում:
Անդրադառնալով հայ-մեքսիկական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին՝ բարեկամական խմբի ղեկավարն այս հարցում առանձնակի կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր: Կարեն Ավագյանի խոսքով՝ Արցախի ժողովուրդը վաստակել է անկախ երկրում ապրելու եւ արարելու իր իրավունքը:
Դեսպանը նշել է, որ Մեքսիկայի տեսակետը ԼՂ հակամարտության հարցում հստակ է եւ անփոփոխ. այն պետք է լուծվի երկխոսության եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ընթացող խաղաղ բանակցությունների շրջանակում:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում երկխոսության կարեւորությանը, բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությանը, փոխայցերի ակտիվացմանը վերաբերող հարցերի:

On February 2, the Head of the RA NA Armenia-Mexico Friendship Group Karen Avagyan met with Norma Pensado Moreno, the newly appointed Ambassador of the United States of Mexico to Armenia.
Congratulating the Ambassador on the occasion of her appointment, Karen Avagyan expressed conviction that during her tenure Norma Pensado Moreno would have her contribution to deepening of bilateral relations.
Touching upon the perspective of the development of the Armenian-Mexican relations, the Head of the Friendship Group especially highlighted the role of the parliamentary diplomacy in this issue.
The interlocutors discussed issues concerning the peaceful settlement of Nagorno Karabakh problem. In Karen Avagyan’s word, the Artsakh people earned their right of living and creating in an independent country.
The Ambassador has noted that the viewpoint of Mexico in the NK conflict is distinct and unchangeable: it shall be solved within the framework of the dialogue and the peaceful negotiations going on by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The sides also touched upon the importance of the dialogue in the issues of mutual interest within the framework of the international organisations, the cooperation between the Friendship Groups and the issues on the activation of the mutual visits.