Հունվարի 28-ից քառօրյա այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների, քաղաքական խմբակցությունների ղեկավարների եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ:
Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Հեյդի Հաուտալայի հետ: Կողմերը կարեւորել են Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը` համոզմունք հայտնելով, որ համաձայնագիրը նոր խթան կհանդիսանա Եվրոպայի հետ հարաբերությունների ընդլայնման համար՝ ապահովելով կայուն զարգացման եւ գործընկերության առավել ամուր հիմք:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են Եվրանեսթ ԽՎ-ում, ինչպես նաեւ ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովում առավել ակտիվ եւ կառուցողական համագործակցությունը: Այս համատեքստում ընդգծվել է նոր մակարդակի խորհրդարանական գործակցության ձեւաչափ ունենալու կարեւորությունը, որն ուղղված կլինի ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության խորհրդարանական բաղադրիչի ընդլայնմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու իր հանձնառությանը: Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի՝ հակամարտության կարգավորման եւ վստահության ամրապնդման գործում առկա համաձայնեցված բանակցային ձեւաչափերի եւ գործընթացների շրջանակի պահպանման հետ կապված ջանքերը: Նա կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ներգրավվածությունը կարգավորման գործընթացում:
Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է նաեւ Եվրոպական խորհրդարանում ԵԺԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Լասլո Տոկեշի հետ, ով ԵԽ-ում Հայաստանի մասին զեկույցի համազեկուցողն է: Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի քաղաքական կյանքի վերջին զարգացումները, անդրադարձել ԵՄ-ի հետ նոր համաձայնագրի ստորագրման եւ ազգային խորհրդարաններում դրա վավերացման դյուրին գործընթացի կարեւորությանը:
Այցի շրջանակում Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է նաեւ Եվրանեսթ ԽՎ-ի համանախագահ Ռեբեքա Հարմսի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափին առնչվող բազմաթիվ հարցեր, տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ապահովման գործում կարեւորել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների դերը:
Արմեն Աշոտյանը Ռեբեքա Հարմսին հրավիրել է դեկտեմբերին այցելել Հայաստան՝ մասնակցելու «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված երրորդ Գլոբալ ֆորումին:

А.Ашотян: “В отношениях с ЕС мы сторонники стабильного сотрудничества во имя стабильного развития”
Находящийся с 28 января в Брюсселе председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян встретился с депутатами Европарламента, руководителями политических фракций и представителями комиссии по внешним отношениям.
А.Ашотян встретился с вице-председателем Европарламента Хейди Хаутала. Стороны подчеркнули важность подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, выразив уверенность, что документ станет новым стимулом к расширению отношений с Европой, обеспечив более прочную базу стабильного развития и партнерства.
Стороны в ходе встречи особо выделили активное и конструктивное сотрудничество в ПА Евронест, а также в Комиссии по парламентскому сотрудничеству между РА и ЕС.   В этом контексте подчеркнута важность внедрения нового формата парламентского взаимодействия, направленного на расширение парламентского компонента сотрудничества ЕС   и Армении.
Собеседники обратились к процессу мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы. Г-н Ашотян отметил, что Армения продолжает оставаться приверженной своему обязательству решить проблему исключительно мирным путем. Он высоко оценил усилия ЕС по сохранению круга существующих согласованных переговорных форматов и процессов в деле урегулирования конфликта и укрепления доверия.   Председатель комиссии подчеркнул важность вовлечения народа Нагорного Карабаха в процесс урегулирования.
А.Ашотян встретился также с представителем фракции ЕНП в Европарламенте Ласло Токешем, являющимся содокладчиком ЕС по Армении. Председатель комиссии представил последние политические развития в РА, обратился к подписанию нового соглашения с ЕС и важности его скорейшей ратификации в национальных парламентах.
В рамках визита А.Ашотян встретился также с содокладчиком ПА Евронест Ребеккой Хармс.
В ходе встречи стороны обсудили множество вопросов, касающихся формата Восточного партнерства, подчеркнули роль отношений ЕС – РА в обеспечении региональной безопасности и стабильности.
А.Ашотян пригласил Ребекку Хармс посетить в декабре Армению – для участия в третьем глобальном форуме к 70-летию принятия конвенции   “О предупреждении и наказании преступления геноцида”.