ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը եւ խմբի անդամները հունվարի 17-ին հանդիպել են Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես տնտեսության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության եւ անվտանգության ոլորտներում:
Վահրամ Բաղդասարյանը կարեւորել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ եւ արդյունավետ գործունեությունն ու փոխայցերը: Նա նշել է, որ այսօր հայ-իրանական փոխհարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ նոր հնարավորություններ են ստեղծվում դրանք ավելի խորացնելու համար:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ պարոն Բաղդասարյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հավասարակշիռ դիրքորոշումն այս հարցում:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերությունները կրում են կայուն, երկարաժամկետ եւ ռազմավարական բնույթ: ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում դեսպանը վերահաստատել է, որ Իրանը խաղաղության եւ կայունության պահպանման կողմնակից է:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի՝ նախորդ տարվա վերջին Իրան կատարած այցի մանրամասներին եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու պատրաստակամություն են հայտնել: Քննարկվել են Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու ընձեռած հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելուն, Իրանից Հայաստան գազի գնման գործընթացի կազմակերպմանը, Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքին առնչվող հարցեր: Դրական գնահատելով երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը՝ զրուցակիցներն ընդգծել են, որ առեւտրատնտեսական ոլորտում առկա հնարավորությունները լիարժեք չեն օգտագործվում եւ դրանք զարգացնելու անհրաժեշտություն կա:

On January 17, the Head of the RA NA Armenia-Iran Friendship Group Vahram Baghdasaryan and the members of the Group met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Seyed Kazem Sadjadi.
In the course of the meeting issues on the expansion of the Armenian-Iranian cooperation, particularly in the spheres of economy, energy, tourism and security were discussed.
Vahram Baghdasaryan highlighted the effective activities and mutual visits of the Parliamentary Friendship Groups. He has noted that today the Armenian-Iranian relations are at high level, and new opportunities are created for their further development.
Touching upon the peaceful settlement of Nagorno Karabakh problem, Mr Baghdasaryan has underlined that Armenia highly assesses the balanced position of the Islamic Republic of Iran in this issue.
Seyed Kazem Sadjadi has underlined that the bilateral relations are of stable, long-term and strategic character. In the NK problem settlement issue the Ambassador has reaffirmed that Iran is an advocate for the preservation of peace and stability.
The sides touched upon the details of the visit of Armenia-Iran Friendship to Iran at the end of the previous year and expressed readiness of calling into life the agreements reached there. Both sides discussed issues concerning the effective use of the opportunities given by Meghri free economic zone, the organization of the gas purchase process from Iran to Armenia, and the work of the Armenian-Iranian Inter-Governmental Committee. Positively assessing the level of the political relations of the two countries, the interlocutors have underscored that the possibilities existing in the trade-economic sphere are not fully used, and there is a necessity of developing them.