Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վարդեւան Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցումով քննարկել է «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Անասնաբուժության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Աշոտ Հարությունյանի խոսքով՝ փաթեթի ընդունումը կնպաստի համայնքներում անասնաբույժների ինստիտուտի ձեւավորմանը, որի արդյունքում հնարավոր կլինի ապահովել կայուն եւ վերահսկելի անասնահամաճարակային իրավիճակ: Կլուծվի նաեւ սննդամթերքի անվտանգության ապահովման համակարգում հիմնական՝ կենդանական ծագման մթերքի անվտանգության եւ շրջանառության փուլերում պատշաճ վերահսկողության խնդիրը:
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արաիկ Հովհաննիսյանը հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացրել է, որ նախագծի շուրջ եղել են քննարկումներ կառավարության հետ եւ այդ քննարկումները կշարունակվեն նաեւ փաթեթի ընդունվելուց հետո:

On December 21, at the sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment moderated by Vardevan Grigoryan debated in the second reading debated the legislative package on Making Addendum to the RA Law on Local Self-Government, on Making Addendum to the RA Law on Local Self-Government in the City of Yerevan, on Amending the RA Law on Veterinary, on Making Addendum to the RA Law on Local Duties and Payments.
According to the key reporter, the RA Deputy Minister of Agriculture Ashot Harutyunyan, the adoption of the package will promote the formation of the Vets’ Institute in the communities, as a result of which it will be possible to provide stable and controllable cattle-epidemic situation. The problem of food safety and decent control in the circulation phases will also be solved.
The Deputy Chairman of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Araik Hovhannisyan informed the Committee members that there had been debates on the draft law with the government, and those debates would continue after passing the package.
The package was endorsed and will be debated at the extraordinary sitting of the RA National Assembly.