Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վարդեւան Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցումով քննարկել է «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Անասնաբուժության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Աշոտ Հարությունյանի խոսքով՝ փաթեթի ընդունումը կնպաստի համայնքներում անասնաբույժների ինստիտուտի ձեւավորմանը, որի արդյունքում հնարավոր կլինի ապահովել կայուն եւ վերահսկելի անասնահամաճարակային իրավիճակ: Կլուծվի նաեւ սննդամթերքի անվտանգության ապահովման համակարգում հիմնական՝ կենդանական ծագման մթերքի անվտանգության եւ շրջանառության փուլերում պատշաճ վերահսկողության խնդիրը:
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արաիկ Հովհաննիսյանը հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացրել է, որ նախագծի շուրջ եղել են քննարկումներ կառավարության հետ եւ այդ քննարկումները կշարունակվեն նաեւ փաթեթի ընդունվելուց հետո:

21 декабря состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством В.Григоряна, на котором обсуждался законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в законы РА “О местном самоуправлении”, “О местном самоуправлении в городе Ереване”, “О ветеринарии”, “О местных пошлинах и платежах”.
По повестке заседания выступил основной докладчик, заместитель министра сельского хозяйства РА А.Арутюнян, аргументировавший важность и необходимость принятия поправок в вышеуказанные законы.
Заместитель председателя профильной комиссии А.Ованнисян проинформировал, что по проекту проведены обсуждения с правительством, которые будут продолжены и после принятия пакета законов.
Законодательный пакет удостоился положительного заключения комиссии – для рассмотрения на внеочередном заседании НС.