ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթին:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել խորհրդարանական ժողովրդավարության անցման ընթացքում ՀՀ ԱԺ կարողությունների ամրապնդմանն ուղղված ծրագրի իրականացումը: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Թագավորության կառավարությանը, քանի որ ծրագիրն իրականացվում է «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» կողմից՝ ՄԹ-ի արտաքին հարաբերությունների եւ համագործակցության գրասենյակի ֆինանսական աջակցությամբ:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է թե՛ պատգամավորների, թե՛ աշխատակազմի հմտությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող սեմինարների կարեւորությունը՝ նշելով, որ դրանք կնպաստեն աշխատանքի արդյունավետությանը, խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ հզորացմանը եւ վերահսկողական մշակույթի ձեւավորմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ուրախությամբ փաստել է, որ ծրագիրը Հայաստանում իրականացվում է խորհրդարանական կառավարման երկարամյա փորձ ունեցող երկրի աջակցությամբ: Նրա խոսքով՝ անելիքները շատ են, սակայն քայլ առ քայլ առաջ ընթանալով՝ հնարավոր է հասնել ցանկալի արդյունքի:
Դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը նշել է, որ մեծ է Հայաստանի հետ համագործակցելու, խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնելու ցանկությունը: Դեսպանը, անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի հմտությունների եւ կարողությունների զարգացմանը նպաստող ծրագրին, կարծիք է հայտնել, որ այն կօգնի աշխատակազմին ավելի արդյունավետ աշխատել եւ կազմակերպել գործունեությունը: Տիկին Ֆարնուորթը նշել է, որ տարիներ հետո ՀՀ Ազգային ժողովն առչնվելու է նույն մարտահրավերներին, ինչ այսօր բրիտանական խորհրդարանը: Դեսպանը կարեւորել է իրազեկման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, որոնց շնորհիվ քաղաքացիները պատկերացում են կազմում, թե այս կամ այն օրենքի նախագծի հիմքում ինչ արժեքներ են դրված:
Ջուդիթ Ֆարնուորթի գնահատմամբ՝ ակնհայտ է առաջընթացը Հայաստանում. դրական ազդակներ են ստացվում, եւ աշխարհում բարձրացել է երկրի վարկանիշը:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ համագործակցության ծրագրին վերաբերող կազմակերպչական հարցերի:

20 декабря Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнуорт.
Глава парламента высоко оценил реализацию программы по усилению возможностей НС в ходе перехода к парламентской демократии. Спикер парламента поблагодарил правительство Соединенного Королевства, так как программа осуществляется Международным центром человеческого развития при финансовом содействии Офиса по внешним отношениям и сотрудничеству Великобритании.
А.Баблоян подчеркнул важность проводимых семинаров по развитию навыков как для депутатов, так и аппарата, отметив, что они будут способствовать эффективности работы, институциональному укреплению парламента и формированию культуры контроля.
Председатель НС с удовлетворением констатировал, что программа в Армении осуществляется при содействии страны, имеющей многолетний опыт парламентского управления. По его словам, дел еще много, но продвигаясь шаг за шагом вперед, можно достичь желаемого результата.
Посол Джудит Фарнуорт отметила огромное желание сотрудничать с Арменией, реализовать программы по развитию возможностей парламента. Она, обратившись к программам развития навыков и возможностей Аппарата НС, выразила мнение, что это поможет аппарату эффективнeе организовать свою работу. Г-жа Фарнуорт отметила, что спустя годы НС РА будет сталкиваться с теми же вызовами, что и сегодня британский парламент. Посол подчеркнула важность и других работ в этом направлении.
В оценке Джудит Фарнуорт, прогресс в Армении очевиден, есть положительные сигналы, и в мире имидж страны возрос.
В завершение встречи собеседники обратились также к организационным вопросам программы сотрудничества.