ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 5-ին խորհրդարան էին այցելել Երեւանի «Էլիտա» հեղինակային միջնակարգ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները, ինչպես նաեւ «Եվրասիա» միջազգային համալսարանի դասախոսները եւ ուսանողները:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Ռուզաննա Մուրադյանը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, անդրադարձել նրա գործունեությանը, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին, օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման ընթացակարգերին:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորը պատասխանել է աշակերտներին ու ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են կրթության ոլորտի խնդիրներին, աշխատաշուկայում պահանջված մասնագիտություն ընտրելուն, արտագաղթին եւ բազմաթիվ այլ հարցերի:
Բուհական համակարգի խնդիրների առնչությամբ Ռուզաննա Մուրադյանը նշել է, որ ոլորտում առկա խնդիրները կլուծվեն ժամանակի ընթացքում:
Նույն օրը ՀՀ Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան են այցելել Երեւանի Վահան Տերյանի անվան թիվ 60 հիմնական դպրոցի աշակերտները եւ Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի հանրային կառավարում բաժնի մագիստրոսներն ու դասախոսները:
Հերթական բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուստամ Մախմուդյանը: Նա ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո Հայաստանում իրականացվող քայլերն ու օրենսդրության ներդաշնակեցման աշխատանքները: Նրա խոսքով՝ խորհրդարանն այն վայրն է, որտեղ քաղաքական ուժերը, միմյանց հետ բանավիճելով, կարողանում են գտնել տարբեր ոլորտներին վերաբերող հարցերի լուծումները: Անդրադառնալով խորհրդարանական չորս խմբակցությունների գործունեությանը` Ռուստամ Մախմուդյանն ընդգծել է, որ էապես մեծացել է ընդդիմության դերակատարումը խորհրդարանում:
Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքում աշակերտներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել Ռուստամ Մախմուդյանին:

5 декабря в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили учащиеся и учителя ереванской авторской средней школы “Элита”, а также преподаватели и студенты международного университета “Евразия”.
Гости ознакомились со зданием парламента,   проследили за работой очередного  заседания НС. Открытый урок провела депутат НС Р.Мурадян. Приветствуя гостей, она представила структуру, деятельность и политические силы парламента, процедуру обсуждения законодательных инициатив.
Затем депутат НС ответила на волнующие учащихся и студентов вопросы, которые касались проблем сферы образования, выбора востребованной на рынке труда специальности, миграции и др.
В тот же день открытый урок в НС прошел для учащихся ереванской базовой школы N 60 им. Ваана Терьяна, а также студентов и преподавателей магистратуры Отделения общественного управления НАН РА.
Очередной открытый урок провел депутат НС Р.Махмудян, представивший гостям постконституционные шаги и работу по гармонизации законодательства Армении. Он, в частности, отметил существенно возросшую роль оппозиции в парламенте.
В искренней беседе депутат НС ответил на интересующие гостей вопросы и призвал их смелее и увереннее смотреть в будущее.