Արմեն Աշոտյանը ելույթ է ունեցել Կիեւում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 30-ին ելույթ է ունեցել Կիեւում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստում, որտեղ անդրադարձել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի ընթացիկ փուլին:
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն իր խոսքում կարեւորել է նոյեմբերին Բրյուսելում նախատեսված Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ստորագրվելիք համաձայնագիրը ենթադրում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների մակարդակի որակական բարձրացում, ինչն իր հերթին հնարավորություն է ստեղծելու առավել ակտիվ համագործակցության համար: Արմեն Աշոտյանը նաեւ նշել է, որ համաձայնագրի քաղաքական մասը գրեթե նույնն է, ինչ ասոցացված երկրներինը եւ այս առնչությամբ ընդգծել, որ «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի շրջանակում Հայաստանը ԵՄ-ից ակնկալում է քաղաքական աջակցություն դատական համակարգի արդյունավետության բարձրացման, ժողովրդավարության ինստիտուտների կատարելագործման, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում:
Իր ելույթում Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ներկա բանակցային գործընթացին եւ նշել, որ այժմ բանակցությունները մեծապես ընթանում են խաղաղ կարգավորման համար բուն բանակցային գործընթացի վերսկսման ուղղությամբ: Հարցի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը եղել եւ մնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերի եւ ձեւաչափի շրջանակում, ընդգծել է նաեւ հարցի կապակցությամբ Եվրոպական խորհրդարանի դիրքորոշումն առ այն, որ Արեւելյան գործընկերության երկրներում առկա բոլոր հակամարտություններն ունեն եզակի բնույթ եւ պահանջում են տարբերակված մոտեցում:
Արեւելյան գործընկերության ապագայի հետ կապված Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է գագաթաժողովից հետո որակական նոր հարաբերությունների համատեքստում նոր մոտեցումների եւ, միգուցե, նաեւ «Արեւելյան գործընկերություն +» ձեւաչափի ստեղծումը` նպատակ ունենալով Արեւելյան գործընկերության երկրների առավել արդյունավետ համագործակցության համար միավորող նոր լուծումներ գտնել:

А.Ашотян выступил на заседании Комиссии по политическим вопросам ПА Евронест в Киеве
30 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян выступил в Киеве на заседании Комиссии по политическим вопросам ПА Евронест, где обратился к отношениям Армения – ЕС, а также к текущему этапу переговорного процесса урегулирования НК-проблемы.
Председатель комиссии НС в своем слове подчеркнул важность намеченного подписания на Ассамблее Восточного партнерства в Брюсселе в ноябре Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. В этом контексте А.Ашотян отметил, что подписываемое соглашение предполагает качественный рост уровня отношений РА – ЕС, что в свою очередь позволит наладить более активное сотрудничество. Он заметил, что политическая часть соглашения та же, что и для ассоциированных стран, и в этой связи подчеркнул, что в рамках принципа “большее за большее” Армения ожидает от ЕС политического содействия в повышении эффективности судебной системы, совершенствовании демократических институтов, защите прав человека.
А.Ашотян коснулся также нынешнего этапа переговорного процесса по мирному урегулированию НК-проблемы. По данному вопросу он отметил, что мирное урегулирование НК-конфликта было и остается в рамках усилий и формата сопредседателей МГ ОБСЕ, подчеркнул также позицию Европарламента в связи с проблемой – все существующие в странах Восточного партнерства конфликты имеют уникальный характер и требуют дифференцированного подхода.
В связи с будущим Восточного партнерства А.Ашотян в русле складывающихся после Ассамблеи отношений подчеркнул важность новых подходов и, возможно, создание также формата “Восточное партнерство +” – в поисках новых решений для более эффективного сотрудничества входящих в него стран.