Արմեն Աշոտյանը ելույթ է ունեցել Կիեւում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 30-ին ելույթ է ունեցել Կիեւում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստում, որտեղ անդրադարձել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի ընթացիկ փուլին:
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն իր խոսքում կարեւորել է նոյեմբերին Բրյուսելում նախատեսված Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ստորագրվելիք համաձայնագիրը ենթադրում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների մակարդակի որակական բարձրացում, ինչն իր հերթին հնարավորություն է ստեղծելու առավել ակտիվ համագործակցության համար: Արմեն Աշոտյանը նաեւ նշել է, որ համաձայնագրի քաղաքական մասը գրեթե նույնն է, ինչ ասոցացված երկրներինը եւ այս առնչությամբ ընդգծել, որ «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի շրջանակում Հայաստանը ԵՄ-ից ակնկալում է քաղաքական աջակցություն դատական համակարգի արդյունավետության բարձրացման, ժողովրդավարության ինստիտուտների կատարելագործման, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում:
Իր ելույթում Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ներկա բանակցային գործընթացին եւ նշել, որ այժմ բանակցությունները մեծապես ընթանում են խաղաղ կարգավորման համար բուն բանակցային գործընթացի վերսկսման ուղղությամբ: Հարցի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը եղել եւ մնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերի եւ ձեւաչափի շրջանակում, ընդգծել է նաեւ հարցի կապակցությամբ Եվրոպական խորհրդարանի դիրքորոշումն առ այն, որ Արեւելյան գործընկերության երկրներում առկա բոլոր հակամարտություններն ունեն եզակի բնույթ եւ պահանջում են տարբերակված մոտեցում:
Արեւելյան գործընկերության ապագայի հետ կապված Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է գագաթաժողովից հետո որակական նոր հարաբերությունների համատեքստում նոր մոտեցումների եւ, միգուցե, նաեւ «Արեւելյան գործընկերություն +» ձեւաչափի ստեղծումը` նպատակ ունենալով Արեւելյան գործընկերության երկրների առավել արդյունավետ համագործակցության համար միավորող նոր լուծումներ գտնել:

Armen Ashotyan Delivers a Speech at Meeting of Euronest PA Committee on Political Affairs in Kiev
On October 30, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan delivered a speech at the meeting of the Euronest PA Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy in Kiev, where he touched upon Armenia-EU relations, as well as the current phase of the negotiation process of Nagorno Karabakh problem settlement.
In his speech the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations highlighted the signing of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in the Eastern Partnership Summit scheduled in Brussels. In this context Armen Ashotyan has noted that the Agreement to be signed supposes qualitative rise of the level of the RA-EU relations, which in its turn will create an opportunity for more active cooperation. Armen Ashotyan has noted that the political part of the Agreement is almost the same, as of the associate countries, and in this connection has underlined that within the framework of the principle ‘more for more,’ Armenia expects from the EU political support in the rise of the judicial system efficiency, the improvement of the democracy institutes and protection of human rights.
In his speech Armen Ashotyan has also referred to the current negotiation process of Nagorno Karabakh conflict peaceful settlement and has noted that now the negotiations greatly go on in the re-launching of the very negotiation process for the peaceful settlement. Regarding the issue Armen Ashotyan has noted that the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict has been and remains within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ joint efforts and format, has also underlined the position of the European Parliament relating to the issue that all the conflicts in the Eastern Partnership countries are of unique character and require differentiated approach.
In relation with the future of the Eastern Partnership Armen Ashotyan highlighted the creation of the new approaches in the context of the new qualitative relations after the Summit and, perhaps, also Eastern Partnership + format, aiming to find uniting new solutions for further effective cooperation of the Eastern Partnership countries.