Արա Բաբլոյանն ընդունել է ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 6-ին ընդունել է ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակությանը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, կարեւորել է Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի տարեցտարի ամրապնդվող հարաբերությունները՝ այդ հարցում ընդգծելով հայկական սփյուռքի ներկայությունը եւ նշանակալի դերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հետ ընդլայնվում են ոչ միայն քաղաքական, այլեւ մշակութային, կրթական, տնտեսական հարաբերությունները:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման եւ զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է.«Բարձր եմ գնահատում ԱՄՆ-ի օժանդակությունն անկախ Հայաստանի առողջապահական համակարգի ստեղծման եւ կայացման գործում: Հայաստանում առաջին վերկանգնողական կենտրոնը ստեղծվել է ԱՄՆ-ի օժանդակությամբ՝ փոխելով հաշմանդամ երեխաների նկատմամբ մտածելակերպն ու վերաբերմունքը»:
Խոսելով մեր երկրում ընթացող բարեփոխումների մասին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ի տարբերություն որոշ հարեւան պետությունների՝ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարության, խոսքի ազատության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության, կառավարման համակարգի ապակենտրոնացման ճանապարհով:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է. «Հայաստանը տարածքային խնդիր չունի Ադրբեջանի հետ. հարցը վերաբերում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին: Մարդն է բարձրագույն արժեքը, եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու անվտանգությունը կարեւոր են մեզ համար: Քաղաքակիրթ աշխարհում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, հետեւաբար ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով»:
ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Սքոթ Ուիլքը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ ներկայացրել պատվիրակության անդամներին, որոնցից շատերը ազգությամբ հայ են:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են Քալիֆորնիայի հայկական համայնքի դերին Հայաստանի հետ հարաբերությունների եւ համագործակցության խորացման գործում:

On October 6, the RA NA Speaker Ara Babloyan received the parliamentary delegation of the U.S. California State.
Welcoming the members of the delegation in parliament, Ara Babloyan highlighted the relations being strengthened year by year between Armenia and the U.S., underlining in that issue the presence and the significant role of the Armenian Diaspora.
In the RA NA Speaker’s word, not only the political, but also the cultural, educational, economic relations are expanded with the U.S.
Ara Babloyan emphasized the U.S. support in the establishment and development of democracy in Armenia.
The RA NA Speaker noted: “I highly assess the U.S. assistance in the creation and establishment of the independent Armenia’s health care system. The first Rehabilitation Center in Armenia was set up by the U.S. assistance, changing the way of thinking and attitude towards the children.”
Talking about the ongoing processes in our country, Ara Babloyan has noted that unlike some neighboring states, Armenia goes on through democracy, freedom of speech and protection of human rights and decentralization of the management system.
Touching upon the NK problem, the RA NA Speaker documented: “Armenia has no territorial problem with Azerbaijan: the issue relates to the people’s right to self-determination. The human being is the highest value, and the protection and security of human rights are important for us. In the civilized world the peace has no alternative; therefore the NK confict should be solved through peaceful means: in the OSCE Minsk Group format.”
The Head of the parliamentary delegation of the U.S. California State Scott Wilk thanked the RA NA Speaker for the reception and introduced to him the members of the delegation, and many of them were Armenians by their origin.
At the end of the meeting the interlocutors touched upon the role of the Armenian community of California in the deepening of the relations and cooperation with Armenia.