Երեւանում սեպտեմբերի 30-ին «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում կայացել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի ու միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած «Ժամանակակից պայմաններում հիբրիդային պատերազմներին կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման հարցերը» թեմայով միջխորհրդարանական լսումները:
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 2016-2020 թթ գործունեության ծրագրի համաձայն անցկացված լսումների շրջանակում զեկույցներով հանդես են եկել ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի անդամներ, ՀՀ պետական կառույցների ներկայացուցիչներ եւ փորձագետներ:
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը հստակեցրել է, որ «հիբրիդային պատերազմ» տերմինն առաջացել է 2005 թվականին ԱՄՆ-ի ու Միացյալ Թագավորության փաստաթղթերում: «Ամբողջ իմաստն այն է, որ զուտ ռազմական ուժի կիրառումից բացի կան հակառակորդի վրա ազդելու այլ հնարավորություններ ու մեխանիզմներ` տնտեսական, դիվանագիտական, հոգեբանական: Այսօր հիբրիդային պատերազմը կարեւոր է ոչ միայն միջպետական հարաբերություններում, այլեւ հակամարտությունների ընթացքում»,- ասել է Խոսրով Հարությունյանը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը նշել է, որ 1994 թվականից սկսած՝ Հայաստանը մշտապես գտնվել է հիբրիդային ազդեցության շրջանակներում, որտեղ մեծ տեղ է զբաղեցնում տեղեկատվական ու քարոզչական տարրը: Պատգամավորի կարծիքով՝ Հայաստանը մշտապես պատշաճ կերպով է պաշտպանել իր շահերը: «Եթե խոսենք ապրիլյան պատերազմի մասին, ապա կարող ենք ասել, որ մենք շատ ավելի լավ դիրքերում էինք, քան Ադրբեջանը: Դա հուսադրող է»,- շեշտել է Արման Սաղաթելյանը:
Միջխորհրդարանական լսումների ընթացքում զեկուցողներն անդրադարձել են հիբրիդային պատերազմներին հակազդելու իրավական ապահովման խնդիրներին: Քննարկվել են հիբրիդային պատերազմներում բալկանյան փորձը, այդ ոլորտում իրականացվող գիտատեղեկատվական քաղաքականությունը, հիբրիդային պատերազմների տեղեկատվական, դիվանագիտական ու ֆինանսատնտեսական բաղադրիչների ազդեցությունը ՀԱՊԿ կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի վրա:
Խոսրով Հարությունյանը նշել է, որ լսումների արդյունքները հիմք են հանդիսանալու ՀԱՊԿ ԽՎ-ի հայեցակարգի եւ իրավաքաղաքական բազայի ձեւավորման համար:

30 сентября в Ереване, в бизнес-центре “Элит плаза”, состоялись инициированные Комиссией ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству межпарламентские слушания на тему “Вопросы эффективного противодействия системы коллективной безопасности гибридным войнам в современных условиях”.
В рамках проведенных согласно программе деятельности ПА ОДКБ в 2016-2020 гг. парламентских слушаний с докладами выступили   члены Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству, представители государственных структур РА и эксперты.
Председатель Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству Х.Арутюнян уточнил, что термин “гибридные войны” возник в документах США и Великобритании в 2005 г. “Вся суть в том, что помимо применения военной силы есть иные возможности и механизмы воздействия на противника – экономические, дипломатические, психологические. Сегодня гибридная война важна не только в межгосударственных отношениях, но и в ходе конфликтов”, - заметил Х.Арутюнян.
Депутат НС А.Сагателян  отметил, что начиная с 1994 г. Армения постоянно находилась под гибридным воздействием, когда большое место отводилось информационному и пропагандистскому элементу. По его мнению, Армения всегда должным образом защищала свои интересы. “Если будем говорить об Апрельской войне, то можем сказать, что мы были на гораздо лучших позициях, чем Азербайджан. Это обнадеживает”, - подчеркнул депутат.
В ходе межпарламентских слушаний докладчики обратились к вопросам правового обеспечения  противодействия гибридным войнам. Обсуждены балканский опыт гибридных войн, реализуемая в этой сфере научно-информационная политика, влияние информационного, дипломатического и финансово-экономического компонентов гибридных войн на систему коллективной безопасности ОДКБ.
Х.Арутюнян отметил, что результаты слушаний станут основой формирования концепции и политико-правовой базы ПА ОДКБ.