ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը սեպտեմբերի 29-ին հանդիպել է «Հավասար իրավունքներ, հավասար հնարավորություններ» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Վանաձորում գործող այս կազմակերպությունը զբաղվում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների եւ շահերի պաշտպանությամբ:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը նախատեսում է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության եւ սոցիալական ներառման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ներկայացնել եւ հորդորել է կազմակերպության անդամներին առաջարկներ ներկայացնել: Տիկին Զոհրաբյանի խոսքով՝ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված նոր համաձայնագրի շրջանակում քննարկվում են նաեւ սոցիալապես խոցելի խավերի ներառմանն առնչվող հայեցակարգային խնդիրներ:
Հյուրերը ներկայացրել են իրենց կազմակերպության գործունեությունը եւ լուծում պահանջող խնդիրների շրջանակը: Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ իր իրավասությունների շրջանակում կփորձի աջակցել դրանց լուծմանը եւ կոնկրետ առաջարկներ է ներկայացրել:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի պայմանների, աշխատատեղերի ստեղծմանը, լիարժեք կրթության ապահովմանը եւ այլ հարցերի:

29 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с представителями общественной организации “Равные права, равные возможности”. Действующая в Ванадзоре организация занимается защитой прав и интересов лиц, имеющих инвалидность.
В ходе обстоятельного и предметного разговора с гостями Н.Зограбян сообщила, что возглавляемая ею комиссия намечает представление поправок в действующий закон о защите прав и социальной интеграции лиц с инвалидностью и призвала членов общественной организации внести свои предложения. По ее словам, в рамках нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС обсуждаются также концептуальные задачи вовлечения социально уязвимых слоев.
Гости представили деятельность своей организации и круг требующих решения проблем. Г-жа Зограбян подчеркнула, что в рамках своих полномочий попытается содействовать их решению и представила конкретные предложения.
В ходе встречи затронуты вопросы, касающиеся создания для лиц с инвалидностью благоприятных условий, открытия рабочих мест, обеспечения полноценного образования и др.