ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 29-ին ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Արա Բաբլոյանը ողջունել է Քրիստիան Վիգենինի այցը Հայաստան՝ կարեւորելով այն Հարավային Կովկասի երկրներ այցելության շրջանակում: ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների այցելությունները տարածաշրջան հնարավորություն կտան տեղում ծանոթանալու տարածաշրջանային խնդիրներին, անաչառ պատկերացում կազմելու դրանց մասին: Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ Հայաստանը սատարում է ԵԱՀԿ դիրքորոշմանը եւ կոչ անում իր բոլոր գործընկերներին՝ գործել համաձայն ԵԱՀԿ սկզբունքների եւ միջազգային նորմերի: ՀՀ ԱԺ նախագահն ափսոսանք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ գրասենյակը դադարեցրել է իր գործունեությունը Երեւանում՝ հույս հայտնելով, որ կազմակերպությունը կգտնի սերտորեն շփվելու եւ համագործակցելու նոր ուղիներ:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ նշելով. «Մեզ համար մարդը մեծագույն արժեք է. ամեն ինչ ստեղծվում է նրա շուրջ: Կարեւոր է նաեւ մարդու իրավունքի պաշտպանությունը: Որպես բժիշկ, որը պայքարել է հանուն մարդկային կյանքերի փրկության, ես հավասարապես ցավում եմ թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմից զոհվող երիտասարդների համար»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է մարդու՝ անվտանգ ու խաղաղ ապրելու իրավունքը՝ կարծիք հայտնելով, որ երկու ժողովուրդներն էլ կցանկանան հաստատել խաղաղություն եւ շփման գծում չունենալ զոհեր: Ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ ԼՂ հակամարտությունը պիտի դիտարկել ոչ թե տարածքային, այլ մարդու իրավունքների տեսանկյունից՝ հարգելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ ազատ ապրելու իրավունքը:
Անդրադառնալով տարիներ շարունակ Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը եվրոպական արժեքների կրողն է եւ պատրաստ է բանակցելու, երկխոսելու տարածաշրջանի առջեւ ծառացած խնդիրների շուրջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակելու համագործակցությունը ԵԱՀԿ հետ եւ Երեւանում գրասենյակը վերաբացելու:
Քրիստիան Վիգենինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նույնպես ափսոսանք հայտնել տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գրասենյակների գործունեությունը դադարեցնելու առնչությամբ: Պարոն Վիգենինը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության գործունեությունը ԵԱՀԿ ԽՎ-ում:
ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցչի խոսքով՝ իր առաքելության նպատակն է նպաստել տարածաշրջանի երկրների միջեւ երկխոսության կայացմանը, խաղաղության հաստատմանը եւ պահպանմանը: Նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը հակամարտությունների լուծման գործում:
Ըստ պարոն Վիգենինի՝ հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով, որովհետեւ ոչ միայն երկրները, այլեւ հասարակ քաղաքացիները բարձր գին են վճարում դրանց համար:
Անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին՝ Քրիստիան Վիգենինը նշել է, որ իր նպատակներից պիտի լինի Հայաստանը ճանաչելի դարձնել ոչ միայն ԼՂ հակամարտությամբ, այլեւ որպես երկիր, որտեղ կա ժողովրդավարական առաջընթաց, տեղի են ունեցել սահմանադրական բարեփոխումներ:
Հանդիպման ավարտին Քրիստիան Վիգենինը հույս է հայտնել, որ ժամանակի ընթացքում հնարավոր կլինի վերականգնել ԵԱՀԿ ներկայությունը Հայաստանում՝ նշելով. «Լավ կլինի, որ ստեղծվի այնպիսի իրավիճակ, որ ԵԱՀԿ ներկայությունը տարածաշրջանում անհրաժեշտ չլինի»:

29 сентября Председатель НС А.Баблоян принял специального представителя по Южному Кавказу ПА ОБСЕ Кристиана Вигенина.
Председатель НС приветствовал визит г-на Вигенина в Армению, подчеркнув его важность в рамках поездки в страны Южного Кавказа. Спикер парламента выразил уверенность, что визиты представителей ОБСЕ в регион предоставят возможность ознакомиться с региональными проблемами на месте, составить о них объективное представление. По словам Баблояна, Армения поддерживает позицию ОБСЕ и призывает всех своих партнеров действовать согласно принципам ОБСЕ и международным нормам. Председатель НС выразил сожаление прекращением деятельности офиса ОБСЕ в Ереване, в надежде, что организация найдет новые пути тесного общения и сотрудничества.
Обратившись к урегулированию НК-конфликта, спикер НС подтвердил позицию Армении, отметив: “Для нас человек – высшая ценность: все создается вокруг него. Важна также защита прав человека. Как врач, боровшийся за спасение людских жизней, я в равной мере болею душой за гибнущую и армянскую, и азербайджанскую молодежь”.
Председатель НС подчеркнул право человека жить в безопасности и в мире, высказав мнение, что оба народа хотели бы установления мира и во избежание жертв на линии соприкосновения. По Баблояну, НК-конфликт следует рассматривать с точки зрения не территориального спора, а прав человека, уважая право народа Арцаха на самоопределение и свободную жизнь.
Коснувшись  проводимых в РА реформ, А.Баблоян   отметил, что Армения – носитель европейских ценностей и готова к переговорам, диалогу по вставшим перед регионом проблемам.
Председатель НС отметил, что Армения готова к продолжению сотрудничества с ОБСЕ и возобновлению работы Ереванского офиса.
Кристиан Вигенин поблагодарил за прием и также выразил сожаление прекращением деятельности офисов ОБСЕ в регионе. Он высоко оценил работу делегации НС РА в ПА ОБСЕ.
По словам спецпредставителя ПА ОБСЕ, цель его миссии – содействовать налаживанию диалога, установлению и сохранению мира между странами региона. Он подчеркнул роль парламентской дипломатии в решении конфликтов.
По Вигенину, конфликты должны разрешаться   мирным путем, потому что не только страны, но и простые граждане платят за них высокую цену.
Обратившись к проводимым в Армении реформам, европейский чиновник отметил, что одна из его задач – ознакомить с Арменией не только в связи с НК-конфликтом, но и как со страной, где налицо демократический прогресс, проведены конституционные реформы.
В заключение встречи Кристиан Вигенин выразил надежду, что со временем возможно будет восстановить представительство ОБСЕ в Армении, при этом заметив: “Желательна такая ситуация, чтобы не было необходимости присутствия ОБСЕ в регионе”.