Երեւանում գտնվող ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամներն ու ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 20-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Հյուրերը ծաղիկներ են դրել Սուրբ նահատակների հուշակոթողին եւ խոնարհումով ու լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը։
Նրանք եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջեքի Սփիըրը խոսել է իր տպավորությունների մասին՝ նշելով. «Սիրտս կոտրված է։ Անչափ հուզված եմ։ Չպետք է մոռանանք՝ ինչ է կատարվել 1915-ին։ Ցավոք, այսօր էլ շատ երկրներում ազատ շրջում է ցեղասպանության, այսպես ասած, ոգին։ Պետք է պայքարենք, որ նման ողբերգությունները չկրկնվեն։
Նաեւ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի կառավարությանը, աշխարհասփյուռ հայերին՝ այսպիսի հուշահամալիր կառուցելու համար»։

20 сентября члены находящейся в Ереване делегации Палаты представителей Конгресса США и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в США Г.Ованнисян посетили Цицернакабердский мемориал.
Гости возложили цветы к мемориалу Св.Мучеников и отдали дань уважения памяти безвинных жертв.
Члены делегации побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с экспозицией и внесли запись в Памятную книгу.
Конгрессмен Дж.Спир, делясь впечатлениями, заметила, что взволнована увиденным и подчеркнула: “Мы не должны забывать совершенное в 1915-м. К сожалению, сегодня во многих странах свободно, так сказать, витает дух геноцида. Надо бороться, чтобы подобные трагедии не повторялись.
Хочу также поблагодарить правительство Армении, армянскую диаспору за сооружение подобного мемориала”.