Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի անդամները հյուրընկալել են Ռումինիայի հայ խորհրդարանականներին
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Ռումինիայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահ, Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանի եւ Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էդուարդ Սիմոն Սարգսյանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը, Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի անդամներ Սամվել Ֆարմանյանն ու Ռուզաննա Մուրադյանը:
Վահրամ Բաղդասարյանը բարձր է գնահատել հայ-ռումինական քաղաքական հարաբերությունները` կարեւորելով փոխշահավետ կապերի զարգացումը բոլոր բնագավառներում: Նա ընդգծել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների կարեւորությունը, որն իր հերթին կնպաստի այլ ոլորտների զարգացմանը:
Վահրամ Բաղդասարյանն անդրադարձել է Եվրոպայի ամենահին հայ համայնքներից մեկի՝ Ռումինիայի հայ համայնքի գործունեությանը եւ նշել, որ համայնքը դեռեւս անելիքներ ունի Հայոց ցեղասպանության ընդունման ու դատապարտման, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հարցում:
Ռումինիայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահ, Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշել է, որ Ռումինիայի իշխանությունները գնահատում են հայ համայնքի դերն ու նշանակությունը՝ ընձեռելով նրան գործունեության լավագույն պայմաններ: Վարուժան Ոսկանյանը մասնավորապես տեղեկացրել է, որ Ռումինիայի հայ համայնքն ունի մշակույթի պահպանման, հայոց լեզվի իմացության, գրքերի խնդիրներ:
Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի անդամները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել վերոնշյալ խնդիրների լուծմանը:

Встреча армянских парламентариев Румынии с членами группы дружбы Армения - Румыния
19 сентября руководитель парламентской группы дружбы Армения – Румыния В.Багдасарян встретился с председателем группы дружбы с Арменией парламента Румынии, председателем Армянского союза Румынии В.Восканяном и депутатом парламента Румынии Э.С.Саргсяном.
Во встрече участвовали депутаты НС Г.Меликян, члены группы дружбы Армения – Румыния С.Фарманян и Р.Мурадян.
В.Багдасарян высоко оценил армяно-румынские политические отношения, подчеркнув важность развития взаимовыгодных связей во всех сферах. Он особо выделил межпарламентские отношения, которые в свою очередь способствуют развитию других сфер.
Руководитель группы дружбы Армения – Румыния обратился к деятельности одной из старейших в Европе армянской общины в Румынии и заметил, что община довольно инертна в признании и осуждении Геноцида армян, а также в признании права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Председатель группы дружбы с Арменией парламента Румынии, председатель Армянского союза Румынии В.Восканян, поблагодарив за встречу, отметил, что власти Румынии ценят роль и значение армянской общины, предоставляя ей благоприятные условия деятельности. В то же время он, в частности, сообщил, что у армянской общины есть проблемы сохранения культуры, знания армянского языка и издания книг.
Члены группы дружбы Армения – Румыния выразили готовность содействовать решению указанных гостями проблем.