ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 19-ին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը, «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը եւ խմբակցության անդամ Վարդեւան Գրիգորյանը, ինչպես նաեւ երկու երկրների դեսպաններ Ռիչարդ Միլսն ու Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների առավել ամրապնդումն ու խորացումը՝ փաստելով, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի բարեկամ երկիրն ու կարեւոր գործընկերներից է:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Արա Բաբլոյանը ընդգծել է ԱՄՆ-ի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Արցախի Հանրապետություն այցելություններն ու խնդիրներին տեղում ծանոթանալը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին` նշելով, որ Հայաստանն անցել է խորհրդարանական կառավարման համակարգի:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ԱՄՆ կոնգրեսականները կարեւորել են փոխադարձ այցելություններն ու ակտիվ համագործակցությունը: Հյուրերն ընդգծել են երկու երկրների միջեւ փոխգործակցության առավել ընդլայնումն ու զարգացումը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում: ԱՄՆ կոնգրեսականները Ամերիկայի հասարակական, քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում մեծապես կարեւորել են հայ համայնքի ներդրումը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրին՝ նրանք վստահեցրել են, որ ԱՄՆ-ն հարցի խաղաղ՝ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է.  խնդրի լուծմամբ կբացվեն սահմանները, ինչը կնպաստի առեւտրային հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանը քննարկված հարցերի վերաբերյալ իրենց տեսակետներն են հայտնել Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները:

On September 19, the RA NA Speaker Ara Babloyan received the members of the Delegation of the House of Representatives of the U.S. Congress.
The RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA RPA Faction Vahram Baghdasaryan, the Head of the Way Out Faction Nikol Pashinyan, the Secretary of the ARF Faction Aghvan Vardanyan, the Secretary of Tsarukyan Faction Vahe Enfiajyan and the member of the Faction Vardevan Grigoryan, as well as the U.S. Ambassador to the RA Richard MIlls and the RA Ambassador to the U.S. Grigor Hovhannisyan took part in the meeting.
Welcoming the guests in the parliament, Ara Babloyan highlighted the further strengthening and deepening of the relations between the two countries, documenting that the United States of America is Armenia’s friendly country and one of the important partners.
Touching upon the regional problems, Ara Babloyan underlined the role of the U.S. as OSCE Minsk Group Co-Chair country in the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. The Head of the parliament emphasized the visits to Artsakh Republic and getting acquainted with the problems on the spot.
The RA NA Speaker referred to the Constitutional reforms implemented in our country, noting that Armenia had passed into the system of the parliamentary government.
Thanking the NA Speaker for the warm reception, the U.S. Congressmen emphasized the mutual visits and the active cooperation. The guests underscored the further expansion and development of the cooperation between the two countries in the political, economic, cultural and other spheres. The U. S. Congressmen greatly highlighted the contribution of the Armenian community to the public, political, economic, cultural and other spheres of the United States.
Regarding the NK conflict problem, they have assured that the U. S. is for the settlement of the issue through negotiations: the borders will be opened by the solution of the problem, which will promote the development of the trade relations.
At the meeting the representatives of all factions of the National Assembly expressed their viewpoints on the discussed issues.