ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 5-ին Ծաղկաձորում այցելել է Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարան: Նշենք, որ այս տարի լրանում է անվանի ֆիզիոլոգ Լեւոն Օրբելու 135-ամյակը եւ ականավոր հայագետ, արեւելագետ եւ ազգագրագետ, Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի հիմնադիր նախագահ Հովսեփ Օրբելու 130-ամյակը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դիտել է տուն-թանգարանի ցուցադրությունը, լսել աշխատակիցների առաջարկները:
«Օրբելի եղբայրները հայ ազգի գիտական մտքի մեծություններից են, նրանցից յուրաքանչյուրն իր ոլորտում հասել է համաշխարհային բարձունքների: Նրանց գիտական ժառանգությունն անգնահատելի է»,- ընդգծել է պարոն Շարմազանովը:
Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ իր նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 25-26-ը Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ ԽՎ-ը կազմակերպելու է Հովսեփ Օրբելու 130-ամյակին նվիրված միջոցառումներ: Նա հավելել է նաեւ, որ հոկտեմբերին ՀՀ Ազգային ժողովում կկազմակերպվի Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանի ցուցանմուշների ցուցադրություն, կանցկացվի Օրբելի եղբայրների շաբաթ:
«Մենք պարտավոր ենք հիշել, մեծարել եւ ապագա սերունդներին ներկայացնել 20-րդ դարի համաշխարհային մեծության հայ երեք հռչակավոր գիտնական եղբայրներին»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նշել է նաեւ, որ Լենինգրադի շրջափակման ժամանակ Հովսեփ Օրբելին, լինելով Էրմիտաժի տնօրենը, ֆաշիստական ոչնչացումից փրկել է համաշխարհային արվեստի շատ նմուշներ: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` Հովսեփ Օրբելին Լենինգրադի շրջափակման հաղթահարման խորհրդանիշերից է:
Տուն-թանգարանի աշխատակիցների հետ զրույցի ընթացքում Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ կարելի է սկսել քննարկումներ` ՀՀ ԳԱԱ արեւելագիտության կամ հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտը Հովսեփ Օրբելու անունով կոչելու վերաբերյալ:

On September 5, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov visited Orbeli Brothers’ House-Museum in Tsakhkadzor. Let us note this year the 135th anniversary of the well-known Physiologist Levon Orbeli and the 130th anniversary of the well-acclaimed Armenologist, Orientalist and Ethnologist, the Founder President of the RA National Academy of Sciences Hovsep Orbeli.
The RA NA Deputy Speaker observed the exhibition of the House-Museum and listened to the employees’ proposals.
“Orbeli Brothers are great figures of the Armenians' scientific thought, and all of them reached world fame in their spheres. Their scientific heritage is invaluable,” Mr Sharmazanov underlined.
Eduard Sharmazanov has informed that on his initiative on September 25-26, the IPA CIS will organize events dedicated to Hovsep Orbeli’s 130th anniversary in Tavrichesky Palace of Saint Petersburg. He also added that in October exhibition of the exhibits of Orbeli Brothers’ House-Museum will be organized in the RA National Assembly, Orberli brothers’ week will be held.
“We are obliged to remember, honour and present to the future generations the three Armenian renowned world fame scientists of the 20th century,” Eduard Sharmazanov underlined.
He also noted that during the Leningrad blockade Hovsep Orbeli, being the Director of Hermitage saved from fascism annihilation many species of world art. By the NA Deputy Speaker’s assessment, Hovsep Orbeli is one of the symbols of overcoming the Leningrad blockade.
During his talk with the House-Museum employees Eduard Sharmazanov opined that discussions may start on naming Hovsep Orbeli the RA NAS Institute of Oriental Studies or the Institute of Archaeology and Ethnography.