ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի աշխատանքային այցը Գեղարքունիքի մարզ
Հուլիսի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ: Խորհրդարանի ղեկավարին ուղեկցում էին Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Բոթոյանը եւ «Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամ»-ի տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանը:
Այցի շրջանակում Արա Բաբլոյանը եղել է Գավառ քաղաքի Երեխաների զարգացման եւ վերականգնողական կենտրոնում: Խորհրդարանի ղեկավարը շրջել է կենտրոնով, զրուցել բուժման հատուկ կուրսեր անցնող սահմանափակ ունակություններով երեխաների ծնողների, մասնագետների ու երեխաների հետ:
Վերականգնողական կենտրոնում անվճար սպասարկվում են ֆիզիկական, մտավոր, լսողական, լեզվական, հոգեբանական խնդիրներ ունեցող 0-18 տարեկան շուրջ 350 երեխաներ եւ դեռահասներ մարզի տարբեր համայնքներից: Ինչպես տեղում ներկայացրել են ՀՀ ԱԺ նախագահին, երեխաների զարգացման եւ վերականգնողական կենտրոնում բացվել է մշտական 10-ը աշխատատեղ, եւ, ամենակարեւորը, բոլոր մասնագետները տեղացիներ են:
Այնուհետեւ խորհրդարանի ղեկավարն այցելել է Գավառ քաղաքի թիվ 5 մանկապարտեզ, որտեղ ընթանում են հիմնանորոգման աշխատանքներ, ինչը նախատեսվում է ավարտել 2018թ-ի սեպտեմբերին: Արդիականացված մանկապարտեզում գործելու է 4 խումբ, որոնցից մեկում ընդգրկվելու են սահմանափակ կարողություններով երեխաները. նրանց համար ստեղծվելու են ներառական կրթության համար նախատեսված բոլոր պայմանները:
Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահը եղել է նաեւ Գավառի մանկատանը, որտեղ ապրում է 58 երեխա: Արա Բաբլոյանը շրջել է մանկատան տարածքով, ծանոթացել պայմաններին եւ դիտել մանկատան սաների կողմից պատրաստված միջոցառումը:
«Մեր պատասխանատվությունը երեխայի հանդեպ ոչ միայն երջանիկ մանկությունը, այլ նաեւ երջանիկ ապագան ապահովելն է»,- ներկայացնելով այցի հիմնական նպատակը՝ լրագրողների հետ զրույցում նշել է Արա Բաբլոյանն ու հավելել. «Մեր մտածած ծրագիրը հիմնականում ուղղված է երեխայի իրավունքների պաշտպանությանը, ընդ որում, այն պետք է ընթանա կրթության, սոցիալական ապահովության, առողջապահության, մշակույթի եւ մի շարք այլ ոլորտներում: Պետք է անենք հնարավորը, որպեսզի ծրագիրն աշխատի արդյունավետ՝ ներառելով վերականգնողական կենտրոն-մանկապարտեզ-դպրոց-մասնագիտացում եւ աշխատանք կապը: Վերականգնողական կենտրոնից հետո հատուկ խնամքի կարիք ունեցող երեխաները ներառական կրթությունը շարունակելու են մանկապարտեզներում, ապա՝ դպրոցներում: Մեր նպատակն է նաեւ նորածին երեխաների, օրինակ, լսողական խնդիրները հայտնաբերել ժամանակին ու անվճար տալ ճիշտ ախտորոշում, ինչն էլ կօգնի հետագայում երեխային ապարատի միջոցով արհեստական չխոսել»,- եզրափակել է Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, կարեւորելով հիվանդությունների ժամանակին ախտորոշումն ու բուժումը, նշել է նաեւ, որ որքան շուտ լուծվի երեխայի խնդիրը, այնքան շուտ նա կվերադառնա ընտանիք, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի մանկատների բեռնաթափմանը:
Այցի ավարտին խորհրդարանի նախագահը նաեւ եղել է Սեւանում կառուցվող Բժշկական կենտրոնում, որտեղ նախատեսվում է միավորել հիվանդանոցը եւ պոլիկլինիկան մեկ բազմաֆունկցիոնալ բժշկական կենտրոնում: Սեւանի նորակառույց բժշկական կենտրոնը հագեցած է լինելու ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով:

Working Visit of RA NA President Ara Babloyan to Gegharkunik Marz
On July 25, the RA NA President Ara Babloyan visited Gegharkunik Marz. The Head of Gegharkunik Marz Karen Botoyan and the Director of the Regional Development Fund of Armenia (RDFA) Ashot Kirakosyan were accompanying the Head of the Parliament.
Within the framework of the visit Ara Babloyan attended the Children’s Development and Rehabilitation Center of Gavar ( capital of the Gegharkunik Marz ). The Head of the Parliament took a tour in the Center, talked with the parents of the children with limited abilities taking special treatment courses, with specialists and children.
In the Rehabilitation Center about 350 0-18 year olds with physical, mental, hearing, language and psychological problems from different communities of the marz are served for free. As the RA NA President was presented on the spot, 10 permanent jobs opened in the Children’s Development and Rehabilitation Center, and most importantly, all the specialists are locals.
Afterwards, the Head of the Parliament visited the Kindergarten N 5 of Gavar, where capital repairing is underway scheduled to be finished in September 2018. In the modernized kindergarten 4 groups will be functioning: one comprised of children with limited abilities provided with all the necessary conditions for inclusive education.
Within the framework of the visit the RA NA President also attended Gavar Orphanage with 58 children. Ara Babloyan was taken on a tour of the premises, got acquainted with the conditions and observed the event prepared by the orphans.
“Our responsibility towards children is not only to provide happy childhood, but also happy future,” presenting the main goal of the visit, Ara Babloyan noted in his talk with the journalists and added: “Our initiated program is mainly directed to the protection of children’s rights, furthermore, it should be fulfilled in the spheres of education, social security, health care, culture and in other spheres. We should do our best in order the program works effectively, involving the link between the Rehabilitation Center-Kindergarten-School-Specialization and work. After the Rehabilitation Center the vulnerable children will continue their inclusive education at kindergartens, then at schools. Our goal is also to discover, for instance, the newly born children’s hearing problems in time and give precise diagnosis for free, which will help them later not to speak artificially via apparatus,” Ara Babloyan concluded.
Highlighting the timely diagnosing and treatment of diseases, the RA NA President has also noted that the earlier children’s problems are solved, the sooner they will return to the family, which in its turn will promote the unloading of orphanages.
At the end of his visit the Head of the Parliament also visited the Medical Center under construction in Sevan, where the hospital and polyclinics are designed to be united in one multi-functional Medical Center. The newly built Medical Center of Sevan is going to be full with modern medical equipment.