Բժիշկները խորհրդարանում
Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ընդունեց ՀՀ բժշկական գիտությունների ակադեմիայի 35 անդամների:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին առողջապահության ոլորտի օրենսդրական կարգավորմանն ու բժշկական գիտությունների ակադեմիային առնչվող խնդիրներ, կարեւորվեց պետական քաղաքականության որոշարկումը գիտության զարգացման խնդիրների նկատմամբ, օրենսդրական դաշտի կանոնակարգումը: Գիտնականների բարձրացրած խնդիրների թվում էին` բժշկական գիտությունների ակադեմիայի կարգավիճակի,  առողջապահության նախարարությունում բժշկական գիտխորհրդի վերականգնման, առողջապահության եւ բնակչության առողջական վիճակի պահպանման, բժշկական ապահովագրության մասին օրենքների նախագծերին առնչվող հարցեր: Նշվեց, որ ԱԺ նախագահին առընթեր ստեղծված գիտնականների  եւ առողջապահության խուրհուրդները այս ընթացքում շատ մեծ աշխատանք են կատարել` մասնավորապես ուսումնասիրելով հանրապետության գիտական հաստատությունների վիճակն ու խնդիրները, որը կնպաստի գիտության վիճակի մասին իրական պատկերացում ունենալուն ու խնդիրների աստիճանական լուծմանը:
Հավարտ հանդի պման` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, կարեւորելով պետության դերը գիտության զարգացման, գիտնականների կենսապահովման խնդրում, պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել բժշկական գիտխորհրդի վերականգնմանը, տարեսկզբին առողջապահության ոլորտի հիմնախնդիրների քննարկման նպատակով խորհրդարանական լսումների կազմակերպմանը, ոլորտի օրենքների նախագծերի մշակման աշխատանքներին առաջարկեց ակտիվորեն մասնակցել բժիշկներին` համագործակցելով ԱԺ մշտական հանձնաժողովի եւ ԱԺ նախագահին առընթեր առողջապահության խորհրդի հետ, նաեւ խոստացավ գիտնական բժիշկներին ներգրավել պաշտոնական այցերի պատվիրակություններում, եթե նախատեսվում են առողջապահության ոլորտին առնչվող քննարկումներ: Անդրադառնալով բժշկական ակադեմիայի կարգավիճակին` ԱԺ նախագահը` պատրաստակամ ություն հայտնեց նպաստել նաեւ այդ խնդրի լուծմանը, եթե Գիտությունների ազգային ակադեմիայում հարցը քննարկվի եւ դրական եզրակացություն ստանա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին եւ լուծումներ ստացան նաեւ գործնական հարցեր: Խորհրդարանի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը շնորհակալություն հայտնելով բժիշկներին իրենց մարդասիրական առաքելության նվիրումով կատարման համար` շնորհավորեց նրանց գալիք ամանորը եւ հետագա հաջողություններ մաղթեց:

Doctors in Parliament
On December 23 RA NA Speaker Artur Baghdasaryan received 35 members of RA Academy of Medical Sciences.
During the meeting the problems related to the legislative regulation of the health care and the Academy of Medical Sciences were discussed, the clarification of the state policy towards the development problems of science, the regulation of the legislative field. Among the problems raised by the scientists were the issues related to the status of the Academy of Medical Sciences, restoration of medical scientific council in the Ministry of Health Care, protection of health care, people’s health and the draft laws on medical insurance. It was noted that the scientists’ and health care councils, set up affiliated with the NA Speaker, have done a great deal of work during this period, particularly studying the state and problems of the scientific institutions of the republic, which will help to have a real picture about state of the science and the gradual solution of the problems.
At the end of the meeting, highlighting the role of the state in the development of science, scientists’ welfare, expressed readiness to promote the recovery of the scientific council, organization of the parliamentary hearings at the beginning of the year to discuss the key problems of the health care sphere, offered the doctors to take active part in the elaboration of the draft laws of the field, cooperating with the NA Standing Committee and the Health Care Council affiliated with NA Speaker, also promised to include the scientist doctors in the delegations of official visits if there are discussions on health care sphere. Elaborating on the status of the Medical Academy, the NA Speaker expressed readiness to promote the solution of the problem, if the issue is discussed in the National Academy of Sciences and get positive conclusion.
During the meeting  practical issues were also debated and solved. The NA Speaker Artur Baghdasaryan thanked the doctors for fulfilling their humane mission with love, congratulated them for the forthcoming New Year and wished success.