ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, հունիսի 28-ին Պրահայում հանդիպել է Չեխիայի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ, Պրահայի արքեպիսկոպոս կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի անձնական ներդրումը երկու քրիստոնյա ժողովուրդների հարաբերությունների ամրապնդման, ինչպես նաեւ նրա ջանքերը Չեխիայի հայերի ցանկությունն իրականություն դարձնելու գործում. այդ ջանքերի շնորհիվ 2015 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Պրահայի կենտրոնում գտնվող Սուրբ Հոգի եկեղեցին փոխանցվել է Հայ առաքելական եկեղեցու Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ծխական համայնքին: Պարոն Շարմազանովը երախտիքի խոսք է հայտնել Դոմինիկ Դուկային` Պրահայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսին մասնակցելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են քրիստոնեական ժառանգության պահպանումը եւ փոխանցումը սերունդներին: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովն իր մտահոգությունն է հայտնել թե Թուրքիայում, թե Ադրբեջանում եւ թե Մերձավոր Արեւելքում հայկական եւ քրիստոնեական մշակութային հուշարձանների ոչնչացման, ինչպես նաեւ օրերս Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի տաճարը Ղուրանի ընթերցմամբ, աղոթքի միջոցով մզկիթի վերածելու փորձի կապակցությամբ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` այդ փաստը Դեյր Էզ-Զորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու պայթեցման, Նախիջեւանում Ջուղայի դարավոր խաչքարերի ավերման, Թուրքիայի տարածքում տասնյակ հազարավոր քրիստոնեական հուշարձանների ոչնչացման տրամաբանական շարունակությունն է:
«Աշխարհում քրիստոնեական ժառանգության պահպանումը պետք է լինի մեր սուրբ պարտականությունը»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:

28 июня делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Чехия  Э.Шармазановым встретилась в Праге с духовным предводителем Католической церкви Чехии, архиепископом Пражским кардиналом Домиником Дукой. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Чехии Т.Сейранян.
Вице-спикер НС высоко оценил личный вклад кардинала Дуки в укрепление отношений двух христианских народов, а также его усилия в передаче ААЦ 11 октября 2015 г. церкви Св.Духа – по пожеланию армянской общины Чехии. Г-н Шармазанов выразил слова признательности Доминику Дуке за участие  в пражской выставке, посвященной Геноциду армян.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность сохранения и передачи христианского наследия новым поколениям. В этом контексте Э.Шармазанов выразил озабоченность уничтожением армянских и христианских культурных памятников в Турции, Азербайджане, на Ближнем Востоке, а также чтением недавно Корана в стамбульском храме Айя-София, попытками путем молитвы превратить его в мечеть. В оценке вице-спикера НС, этот факт – логическое продолжение подрыва церкви Св.Мучеников в Дейр-эз-Зоре, разрушения вековых хачкаров в нахичеванской Джуге, уничтожения десятков тысяч христианских памятников на территории Турции.
“Сохранение в мире христианского наследия должно стать нашей священной обязанностью”, - отметил вице-спикер НС.