ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, Չեխիա կատարած այցի շրջանակում հունիսի 28-ին հանդիպել է ՉՀ խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ռոման Վանայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը` եւ միջազգային կառույցներում գործակցության, եւ խորհրդարանական հանձնաժողովների մակարդակում:
Անդրադարձ է կատարվել մարդկության առջեւ ծառացած մարտահրավերների դիմակայման, այդ թվում ահաբեկչության դեմ համատեղ ուժերով պայքարելու անհրաժեշտությանը: Զրուցակիցները կարեւորել են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «Հայաստանը տարածաշրջանում մշտապես քարոզում է խաղաղություն եւ կայունություն, մինչդեռ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը տարածաշրջանային անվտանգության հիմնական սպառնալիքն են»: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը խոսել է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության եւ Արցախի ազատատենչ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական գործողությունների մասին, որոնց վառ ապացույցը թե՛ ապրիլյան քառօրյա պատերազմն էր, թե՛ շարունակաբար կրկնվող դիվերսիոն գործողությունները: Նա փաստել է, որ շփման գծում երկու կողմից էլ մարդկային կորուստների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ղեկավարության վրա:
«Թուրքիան սատարել եւ սատարում է Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, ինչն անթույլատրելի է: Միջազգային հանրությունը չպետք է անուշադրության մատնի եւ պետք է դատապարտի տարածաշրջանի ապակայունացման ցանկացած փորձ»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:

On June 28, the delegation led by the RA NA Vice President, the Head of Armenia-Czech Republic Friendship Group Eduard Sharmazanov, comprised of the RA NA deputies Gagik Melikyan and Vardan Bostanjyan within the framework of the visit to the Czech Republic met with Roman Vana, the Chair of the Committee on Security of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
During the meeting the sides highlighted the expansion and deepening of the inter-parliamentary cooperation between the two countries and at the level of cooperation in the international structures and parliamentary committees.
The parties touched upon the overcoming of the challenges facing the mankind, including the necessity of fighting against terrorism with joint efforts. The interlocutors emphasized the peaceful settlement of the conflicts.
With regards to the regional problems, the RA NA Vice President underlined: “Armenia always campaigns peace and stability in the region, meanwhile Turkey and Azerbaijan are the main threat of the regional security.” In this context Mr Sharmazanov talked about Azerbaijan’s anti-Armenian policy and the terrorist attacks regularly being committed by Azerbaijan towards Artsakh freedom fighting people, and its vivid evidence was the April four-day war and continuously repeated subversive actions. He has documented that the whole responsibility of the human losses lies on Azerbaijan’s leadership.
“Turkey has supported and supports Azerbaijan’s aggressive policy, which is inadmissible. The international community should be careful and should condemn any attempt of the regional deconstruction,” Eduard Sharmazanov said.
Let us note that the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Czech Republic Tigran Seyranyan also attended the meeting.