ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, Չեխիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հունիսի 28-ին հանդիպել է ՉՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Լուկաշ Կաուցկիի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:
Դրական գնահատելով հայ-չեխական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան՝ կողմերը կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ քաղաքական երկխոսության շարունակականության անհրաժեշտությանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը փաստել է, որ Հայաստանը վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացն ընդլայնելու եւ խորացնելու հարցում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը, փակ է պահում Հայաստանի հետ սահմանը եւ սատարում է Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողություններին:
«Ի տարբերություն Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի՝ Արցախի ժողովուրդը կառուցում է ժողովրդավարական երկիր: Թե Հայաստանը, թե Արցախը եվրոպական արժեհամակարգի եւ քաղաքակրթության լիարժեք կրողներն են»,- ընդգծել է պարոն Շարմազանովը:
Այս համատեքստում կողմերն անթույլատրելի են համարել ռազմական հռետորաբանությունը եւ խնդրի ռազմական լուծումը:
Լուկաշ Կաուցկին դրական է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացը եւ ընդգծել, որ որպես ԵՄ անդամ երկիր՝ Չեխիան պատրաստ է աջակցելու ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականությանը: Չեխիայի արտաքին գործերի փոխնախարարը բարձր է գնահատել 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ ընդունելու որոշումը:

On June 28, the delegation led by the RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Czech Republic Friendship Group Eduard Sharmazanov, comprised of the RA NA deputies Gagik Melikyan and Vardan Bostanjyan, within the framework of the visit to the Czech Republic met with the Deputy Foreign Minister of the Czech Republic Lukáš Kaucký. The RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Czech Republic Tigran Seyranyan also attended the meeting.
Positively assessing the development dynamics of the Armenian-Czech relations, the sides highlighted the further development of bilateral relations. The interlocutors touched upon the necessity of continuity of the RA-EU political dialogue. The RA NA Deputy Speaker has documented that Armenia is resolute with the European colleagues in expanding and deepening of institutional reform process aimed at democracy, continuous strengthening of human rights and rule of law.
Touching upon the regional problems, the RA NA Deputy Speaker has noted that Turkey continues its denial policy, keeps closed the border with Armenia and supports Azerbaijan’s terrorist actions.
“Unlike Azerbaijan and Turkey, the Artsakh people build democratic country. Both Armenia and Artsakh are the full bearers of the system of European values and civilisation,” Mr Sharmazanov underlined.
In this context the sides considered inadmissible the military rhetoric and the military solution of the problem.
Lukáš Kaucký positively appreciated the process of democratic reforms in Armenia and underlined that as an EU member country Czechia is ready to support the continuity of democratic reforms in Armenia. T he Deputy Foreign Minister highly assessed the decision of adopting the Resolution on Recognition and Condemnation of the Armenian Genocide by the Chamber of Deputies of the Czech Republic on April 25, 2017.