ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ -ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը ԵԽԽՎ նիստում՝ «Կառավարման ոլորտում անաչառության խթանումը՝ որպես քաղաքական կոռուպցիայի դեմ պայքար» հարցի քննարկման ժամանակ, ելույթ է ունեցել ԵԺԿ խմբի անունից:
«Հարգելի գործընկերներ, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել զեկուցող պարոն Միշել Նիկոլետտիին շատ հետաքրքիր զեկույցի եւ առաջարկների համար:
Ինչպես Ջո Բայդենը մեկ անգամ նշել է. «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը միայն լավ կառավարումը չէ: Դա ինքնապաշտպանություն է: Դա հայրենասիրություն է»:
Զեկուցողն արդարացիորեն նշել է իր զեկույցում, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում կարեւոր առանձնահատկություններից է քաղաքական եւ մշակութային այնպիսի միջավայրի խթանումը, որը կնպաստի կոռուպցիային դիմակայող հասարակության կայացմանը: Իրականում, եթե մենք դիտարկենք միջազգային համաձայնագրերը՝ Ջակարտայի սկզբունքներից մինչեւ ՄԱԿ-ի «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիան», ապա կտեսնենք, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում առկա է երեք բաղադրիչ. կրթություն, կանխարգելում եւ պայքար: Իրականում մենք պետք է սկսենք հենց թիրախավորված կրթությունից եւ շարունակենք այդ ուղին:
Օգտվելով ընձեռված հնարավորությունից՝ կցանկանայի ձեզ ներկայացնել իմ երկրում կատարված մի շարք կարեւոր զարգացումներ՝ ուղղված այս խնդրին: Երկու շաբաթ առաջ մենք ստեղծեցինք կոռուպցիայի կանխարգելման անկախ եւ ինքնավար հանձնաժողով: Առաջին անգամ նախատեսել ենք ստեղծել ազդարարների պաշտպանության մեխանիզմներ, որոնք լիովին համապատասխանում են Վեհաժողովի որոշումներին: Նախատեսվում է ստեղծել մեկ միասնական էլեկտրոնային հարթակ, որն հնարավորություն կտա ազդարարներին անանուն կերպով հաղորդում ներկայացնել հանցագործությունների վերաբերյալ: Մենք ավելացրել ենք այն բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց թիվը, ովքեր գույքի, եկամուտների եւ դրամական միջոցների վերաբերյալ հայտարարագրեր ներկայացնելու պարտավորություն ունեն: Ավելին՝ քրեականացվել է ապօրինի հարստացումը, եւ կանխիկ գործառնությունները սահմանափակվել են: Նման առաջադիմական կարգավորումների ցանկը կարելի է շարունակել:
Հարգելի գործընկերներ, այս դահլիճում կոռուպցիայի մասին խոսելիս անհնար է չանդրադառնալ այն կոռուպցիոն սկանդալներին, որոնք առնչվում են այս Վեհաժողովի մի շարք անդամների հետ:
Դժբախտաբար, կոռուպցիան միայն գաղափար կամ թեմա չէ. այն ունի դեմք, ունի իր հասցեատերերը: Ցավոք սրտի, մենք լուրջ չէինք վերաբերվում այդ երեւույթին եւ դիտարկում էինք այն միայն որպես բամբասանք, որպես հնարավոր ճնշում մեր կարծիքի վրա, երբ խոսում էինք այդ մասին:
Բայց փաստն այն է, որ մենք այժմ այդ մասին խոսում ենք բացեիբաց` ի հակադրություն մի քանի տարի առաջ եղած իրողության, երբ շատ զգուշավորությամբ կամ վերապահումներով էինք խոսում այդ մասին: Ես չեմ ուզում ընդունել, որ այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք կոռուպցիոն սկանդալներն են, կարող են ստվերել այն արժեքները, որոնք մենք կրում ենք: Անկասկած է, որ այստեղ յուրաքանչյուրը ներկայացնում է իր երկրի շահը, բայց ես հավատում եմ, որ բոլորս այստեղ ենք պատվիրակվել ոչ միայն պաշտպանելու մեր ազգային շահերը, այլեւ մենք ունենք մեկ ընդհանուր առաքելություն՝ սերնդափոխության առաքելությունը: Մենք այս Վեհաժողովում ենք այն անկյունքարային արժեքների շարունակականությունը ապահովելու համար, որոնք հաստատվել են Վեհաժողովի հիմնադրումից՝ 1949 թվականից ի վեր: Ի՞նչ ենք մենք փոխանցելու մեր սերունդներին: Հուսով եմ՝ ոչ կաշառելու եւ այդ կերպ հարցեր լուծելու սկզբունքն ու ընթացակարգերը:
Հարգարժան գործընկերներ, այսօրվա քննարկումը այն բանի վկայությունն էր, որ մեր մեծամասնության դիրքորոշումն է` պահել մեր հիմնական արժեքները եւ այս օրրանը սկզբնական տեսքով:
Այդ իսկ պատճառով մենք շատ կարեւորում եւ ողջունում ենք կոռուպցիոն սկանդալների հարցով հետաքննության մարմնի ստեղծումը»:

At PACE Session the RA NA Deputy Speaker, Head of RA NA Delegation to PACE Arpine Hovhannisyan delivered a speech on behalf of the EPP Group during the debate of the item Political integrity in governance to tackle political corruption .
“Dear colleagues, first let me express my gratitude to the Rapporteur Mr.Michele Nicoletti for a very interesting report and recommendations.
As once Joe Biden said fighting corruption is not just good governance. It’s self defense. It’s patriotism.
The rapporteur correctly noted in his report that one of the key features for fighting the corruption is promoting a political and cultural environment conducive to a corruption-resilient society. In fact, if we look at the international treaties from Jakarta principles to UN Convention against Corruption we will see that there are three components in fight against corruption: education, prevention and fight. In reality we should start with targeted education and then follow that route.
Using this opportunity, I would like to share with you the latest developments in my country with regards to this issue. Two weeks ago we established independent and autonomous Commission for corruption prevention. For the first time we have stipulated mechanisms for the whistle-blowers’ protection of which is in full compliance with the resolutions adopted by PACE. A unified e-platform will be established where the whistle-blowers can anonymously file a report about crimes. We increased the number of high-ranking officials who are responsible to declare on their assets, income and financial means. Besides illicit enrichment was criminalized and the restrictions were introduced in cash flow. And the list of onward regulations continues.
Dear colleagues, when speaking about corruption in this Assembly it is impossible not to refer to corruption scandals that are connected with different names of members of the Assembly. Unfortunately, corruption is no longer just an idea or a just a topic in this Assembly, as it has a face, it has its addressees.
Regretfully, sometimes we did not take it seriously by treating it as a mere rumour, as a possible pressure on our opinions when we were criticizing this phenomenon.
But the fact is that now we speak about it openly in contrast to several years ago when people were pronouncing it very carefully and with some reservations. I do not want to accept that problems such as corruption scandals can shadow the values that we possess. Of course, everyone here represents the interest of her/his own country, but I believe that we are all here delegated not only to protect our national interests but to pursue a global mission, a mission of generation shift. We are in this Assembly to ensure the continuity of the pillar values that have been grounded since 1949. What are we going to transfer to our generations? I hope not the principle and procedures of giving bribes and solving issues in this way.
Esteemed colleagues, today’s discussions proved that we are mostly united in our position to keep up our basic values, and this house in its original sense.
That is why we highlight very much and welcome the creation of the investigative body on corruption scandals.”