ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ -ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը ԵԽԽՎ նիստում՝ «Կառավարման ոլորտում անաչառության խթանումը՝ որպես քաղաքական կոռուպցիայի դեմ պայքար» հարցի քննարկման ժամանակ, ելույթ է ունեցել ԵԺԿ խմբի անունից:
«Հարգելի գործընկերներ, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել զեկուցող պարոն Միշել Նիկոլետտիին շատ հետաքրքիր զեկույցի եւ առաջարկների համար:
Ինչպես Ջո Բայդենը մեկ անգամ նշել է. «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը միայն լավ կառավարումը չէ: Դա ինքնապաշտպանություն է: Դա հայրենասիրություն է»:
Զեկուցողն արդարացիորեն նշել է իր զեկույցում, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում կարեւոր առանձնահատկություններից է քաղաքական եւ մշակութային այնպիսի միջավայրի խթանումը, որը կնպաստի կոռուպցիային դիմակայող հասարակության կայացմանը: Իրականում, եթե մենք դիտարկենք միջազգային համաձայնագրերը՝ Ջակարտայի սկզբունքներից մինչեւ ՄԱԿ-ի «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիան», ապա կտեսնենք, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում առկա է երեք բաղադրիչ. կրթություն, կանխարգելում եւ պայքար: Իրականում մենք պետք է սկսենք հենց թիրախավորված կրթությունից եւ շարունակենք այդ ուղին:
Օգտվելով ընձեռված հնարավորությունից՝ կցանկանայի ձեզ ներկայացնել իմ երկրում կատարված մի շարք կարեւոր զարգացումներ՝ ուղղված այս խնդրին: Երկու շաբաթ առաջ մենք ստեղծեցինք կոռուպցիայի կանխարգելման անկախ եւ ինքնավար հանձնաժողով: Առաջին անգամ նախատեսել ենք ստեղծել ազդարարների պաշտպանության մեխանիզմներ, որոնք լիովին համապատասխանում են Վեհաժողովի որոշումներին: Նախատեսվում է ստեղծել մեկ միասնական էլեկտրոնային հարթակ, որն հնարավորություն կտա ազդարարներին անանուն կերպով հաղորդում ներկայացնել հանցագործությունների վերաբերյալ: Մենք ավելացրել ենք այն բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց թիվը, ովքեր գույքի, եկամուտների եւ դրամական միջոցների վերաբերյալ հայտարարագրեր ներկայացնելու պարտավորություն ունեն: Ավելին՝ քրեականացվել է ապօրինի հարստացումը, եւ կանխիկ գործառնությունները սահմանափակվել են: Նման առաջադիմական կարգավորումների ցանկը կարելի է շարունակել:
Հարգելի գործընկերներ, այս դահլիճում կոռուպցիայի մասին խոսելիս անհնար է չանդրադառնալ այն կոռուպցիոն սկանդալներին, որոնք առնչվում են այս Վեհաժողովի մի շարք անդամների հետ:
Դժբախտաբար, կոռուպցիան միայն գաղափար կամ թեմա չէ. այն ունի դեմք, ունի իր հասցեատերերը: Ցավոք սրտի, մենք լուրջ չէինք վերաբերվում այդ երեւույթին եւ դիտարկում էինք այն միայն որպես բամբասանք, որպես հնարավոր ճնշում մեր կարծիքի վրա, երբ խոսում էինք այդ մասին:
Բայց փաստն այն է, որ մենք այժմ այդ մասին խոսում ենք բացեիբաց` ի հակադրություն մի քանի տարի առաջ եղած իրողության, երբ շատ զգուշավորությամբ կամ վերապահումներով էինք խոսում այդ մասին: Ես չեմ ուզում ընդունել, որ այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք կոռուպցիոն սկանդալներն են, կարող են ստվերել այն արժեքները, որոնք մենք կրում ենք: Անկասկած է, որ այստեղ յուրաքանչյուրը ներկայացնում է իր երկրի շահը, բայց ես հավատում եմ, որ բոլորս այստեղ ենք պատվիրակվել ոչ միայն պաշտպանելու մեր ազգային շահերը, այլեւ մենք ունենք մեկ ընդհանուր առաքելություն՝ սերնդափոխության առաքելությունը: Մենք այս Վեհաժողովում ենք այն անկյունքարային արժեքների շարունակականությունը ապահովելու համար, որոնք հաստատվել են Վեհաժողովի հիմնադրումից՝ 1949 թվականից ի վեր: Ի՞նչ ենք մենք փոխանցելու մեր սերունդներին: Հուսով եմ՝ ոչ կաշառելու եւ այդ կերպ հարցեր լուծելու սկզբունքն ու ընթացակարգերը:
Հարգարժան գործընկերներ, այսօրվա քննարկումը այն բանի վկայությունն էր, որ մեր մեծամասնության դիրքորոշումն է` պահել մեր հիմնական արժեքները եւ այս օրրանը սկզբնական տեսքով:
Այդ իսկ պատճառով մենք շատ կարեւորում եւ ողջունում ենք կոռուպցիոն սկանդալների հարցով հետաքննության մարմնի ստեղծումը»:

Вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ПАСЕ А.Оганнисян выступила от имени группы ЕНП на заседании ПАСЕ в ходе дебатов по вопросу “Объективность в сфере управления как борьба с политической коррупцией”.
“Уважаемые коллеги, разрешите поблагодарить г-на Мишеля Николетти за весьма интересный доклад и предложения.
Джо Байден как-то заметил: “Борьба с коррупцией это не только хорошее управление. Это – самооборона. Это – патриотизм”.
Докладчик справедливо отметил в своем докладе, что одной из важных особенностей борьбы с коррупцией является стимулирование политической и культурной среды, способствующей становлению общества, противодействующего коррупции. Действительно, если обратимся к международным соглашениям, начиная с принципов Джакарты до Конвенции ООН по борьбе с коррупцией, то увидим, что в борьбе с коррупцией налицо три компонента: образование, профилактика и борьба. В действительности мы должны начать именно с образования и продолжать этот путь.
Пользуясь возможностью, хотелось бы представить вам ряд важных развитий в моей стране по этой проблеме. Две недели назад мы создали независимую и автономную комиссию по предупреждению коррупции. Впервые предусмотрено создать механизмы защиты информаторов, полностью соответствующие решениям Ассамблеи. Намечается создание единой электронной платформы, которая позволит информаторам анонимно представлять сообщения о преступлениях. Мы расширили круг высокопоставленных должностных лиц, обязанных представлять декларации об имуществе, доходах и денежных средствах. Более того, криминализировано незаконное обогащение и ограничены наличные операции. Перечень подобных прогрессивных урегулирований можно продолжить.
Уважаемые коллеги, говоря в этом зале о коррупции, невозможно не обратиться к коррупционным скандалам, касающимся ряда членов этой Ассамблеи.
К сожалению, коррупция не только идея или тема, - она имеет лицо, имеет своих адресатов. Увы, мы несерьезно относились к этому явлению и рассматривали его лишь как   сплетню, как возможное давление на наше мнение, когда говорили об этом.
Но факт, что мы сейчас заявляем об этом открыто – в отличие от реалий прошлых лет, когда весьма осторожно или с оговорками говорили об этом. Я не приемлю, что проблемы, подобные коррупционным скандалам, способны бросить тень на ценности, носителями которых мы являемся. Несомненно, каждый здесь представляет интересы своей страны, но я верю, что все мы делегированы сюда не только для защиты наших национальных интересов, но и несения одной общей миссии – миссии смены поколений. На этой Ассамблее мы для обеспечения преемственности знаковых ценностей, которые утверждены со дня учреждения Ассамблеи – с 1949 года. Что мы передадим нашим поколениям? Надеюсь, не принцип и процедуры дачи взятки и решения вопросов таким образом.
Многоуважаемые коллеги, сегодняшние дебаты   свидетельство того, что  позиция нашего большинства – сохранить наши основные ценности и эту колыбель в первозданном виде.
Именно поэтому мы придаем огромную важность созданию следственного органа по коррупционным скандалам”.