ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանն ու Վարդան Բոստանջյանը, Չեխիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հունիսի 27-ին այցելել է Պրահայի կենտրոնում գտնվող Սուրբ Հոգի հայկական եկեղեցի: Նշենք, որ 2015 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Սուրբ Հոգի կաթոլիկ եկեղեցին փոխանցվել է Հայ առաքելական եկեղեցու Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ծխական համայնքին:
Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է նաեւ Չեխիայի հայ համայնքի հոգեւոր հովիվ Բարսեղ վարդապետ Փիլավչյանի հետ, որից հետո խորհրդարանական պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ են դրել Պրահայում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:

Возглавляемая Э.Шармазановым делегация посетила пражскую армянскую церковь Св.Духа
27 июня делегация, возглавляемая вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Чехия Э.Шармазановым, в рамках визита в Чешскую Республику посетила армянскую церковь Св.Духа Праги, переданную католической церковью Армянской Апостольской церкви в 2015 г.
В рамках визита вице-спикер встретился также с духовным пастырем армянской общины Чехии вардапетом Б.Пилавчяном, после чего члены парламентской делегации РА возложили венок к увековечивающему жертв Геноцида армян хачкару в Праге, почтили молчанием память святых мучеников.