Հունիսի 15-ին երկօրյա այցով Արցախ է ժամանել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշակոթողի մոտ դիմավորել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը եւ այլ պատասխանատուներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնն ստանձնելուց հետո սա Արա Բաբլոյանի առաջին այցն է Արցախի Հանրապետություն:
Այցի ծրագրի առաջին հատվածում պատվիրակությունն ԱՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել արցախյան ազատամարտի նահատակների եւ Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների նախագահների կարճատեւ առանձնազրույցը, ինչին հաջորդել է ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում ընդլայնված կազմով հանդիպումը՝ ՀՀ ԱԺ-ի եւ ԱՀ ԱԺ-ի պատգամավորների եւ աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ու պատվիրակության անդամներին, բարձր է գնահատել այս տարիների ընթացքում երկու խորհրդարանների միջեւ առկա փոխգործակցության մակարդակը:
«Անկախության առաջին իսկ տարիներից հայկական երկու հանրապետությունների միջեւ ձեւավորվել են խորհրդարանական ամուր եւ գործնական կապեր, որոնք հետագայում հասցվել են ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների մակարդակի եւ ամրագրվել երկու եղբայրական խորհրդարանների միջեւ համագործակցության համաձայնագրով»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
«Ինձ համար ամենամեծ պաշտոնը կլինի Արցախի քաղաքացի կոչվելը», -այսպես է սկսել իր ելույթը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Արցախի խորհրդարանականներին ուղղված ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահը նկատել է, որ նախկինում բազմիցս այցելել է Արցախ՝ թե՛ որպես Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր եւ թե՛ որպես բժիշկ:
Նա նույնպես բարձր է գնահատել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հարաբերությունների մակարդակը եւ պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու ԱՀ միջազգային ճանաչմանն ուղղված խորհրդարանական ջանքերը:
«Արցախը հայկական աշխարհի անբաժանելի մասն է, որի հետ կապված ենք արյամբ, հոգով ու սրտով, մշակույթով եւ պատմությամբ: Վստահ եմ, որ Արցախի ժողովրդի ձգտումը ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել»,-նշել է Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը նույն օրը Ստեփանակերտում հանդիպել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Արցախի նախագահը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ եւ պատվիրակության անդամներին՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր ընտրվելու եւ պատասխանատու պաշտոններ ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց արդյունավետ աշխատանք:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայկական երկու պետությունների խորհրդարանների փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Երկկողմ համոզմունք է հայտնվել, որ Հայաստանի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը կշարունակի ընդլայնել ու խորացնել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ ձեւավորված սերտ համագործակցությունը:
Հունիսի 16-ին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը կմասնակցի միջկուսակցական ֆորումի բացման արարողությանը:

15 июня с двухдневным визитом в Арцах прибыл Председатель НС РА А.Баблоян.
Главу парламента Армении и возглавляемую им делегацию у мемориала “Мы и наши горы” встретили председатель НС Республики Арцах А.Гулян, вице-спикер В.Балаян, руководитель парламентского большинства А.Товмасян и другие ответственные лица.
После вступлления в должность спикера НС РА это первый визит А.Баблояна в Республику Арцах.
В первой части визита делегация НС РА в сопровождении   вице-спикера арцахского парламента В.Балаяна посетила Степанакертский мемориал и воздала дань уважения павшим в Арцахской освободительной борьбе и Великой Отечественной войне.
Далее в НС состоялась краткая личная беседа председателей двух армянских парламентов, затем в большом зале заседаний – встреча в расширенном составе с участием депутатов РА и НКР, а также руководства аппарата.
А.Гулян, приветствуя Председателя НС и членов делегации РА, высоко оценил сложившийся между двумя парламентами уровень взаимосотрудничества.
“С первых же лет независимости между двумя армянскими республиками сформировались крепкие и деловые связи, которые впоследствии были доведены до уровня институциональных отношений и закреплены соглашением о сотрудничестве между двумя братскими парламентами”, - отметил А.Гулян.
“Самым высоким постом для меня будет звание гражданина Арцаха”, - этим признанием начал свое выступление Председатель НС РА А.Баблоян. В обращенном к арцахским парламентариям приветственном слове он заметил, что прежде неоднократно бывал в Арцахе и как депутат парламента Армении, и как врач.
А.Баблоян высоко оценил уровень межпарламентских отношений РА – НКР и выразил готовность и впредь прилагать парламентские усилия в международном признании Республики Арцах.
“Арцах – неделимая часть армянского мира, с которым мы связаны кровью, душой и сердцем, культурой и историей. Уверен, стремление народа Арцаха никто не может пресечь”, - подчеркнул Председатель НС РА.
В тот же день возглавляемая А.Баблояном делегация   встретилась в Степанакерте с президентом Республики Арцах Б.Саакяном.
Президент Арцаха поздравил спикера парламента и депутатов с избранием в законодательный орган РА, пожелав им плодотворной работы.
На встрече обсужден ряд вопросов, касающихся взаимодействия парламентов двух армянских государств.
Обоюдно высказана уверенность, что НС РА шестого созыва продолжит расширять и углублять налаженное тесное сотрудничество с НС НКР.