ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հունաստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 15-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարեկամական է գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-հունական հարաբերությունները եւ փաստել, որ երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների ներկա մակարդակը բարձր հիմքերի վրա է: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար, ինչպես նաեւ տեղեկացրել, որ թե Հայաստանի, թե Արցախի Հանրապետության խորհրդարանները միաձայն ընդունել են Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություններ: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարեւորել է Ցեղասպանության միջազգային դատապարտումն ու ժխտողականության դատապարտման հարցում երկու երկրների ջանքերի միավորումը, քանի որ, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, դա քայլ է հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության, իսկ Հունաստանը՝ որպես ժողովրդավարության օրրան, այստեղ անելիք եւ ասելիք ունի:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին: Էդուարդ Շարմազանովը մեկ անգամ եւս նշել է. «Արցախի հարցը տարածքային վեճ չէ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Դա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացման հարց է. ժողովուրդ, որն ուզում է իր պատմական հայրենիքում որոշել իր ճակատագիրը: Արցախի ժողովրդի պայքարն ազատության պայքար է, եւ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է սատարի արցախցիների ազատության պայքարին»:
ԱԺ փոխնախագահը, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտությունը, անհրաժեշտ է համարել ակտիվացնել թե միջխորհրդարանական հարաբերությունները տարբեր մակարդակներում, թե հայ-հունական համագործակցությունը միջազգային տարբեր հարթակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի եւ ընդունելության համար՝ տիկին դեսպանը եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի սերտացման, ինչպես նաեւ միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը եւ մշակութային կապերի ընդլայնումը:

Вице-спикер НС Э.Шармазанов принял посла Греции
15 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греческой Республики в РА  Нафсику Ненси Эву Врайлай.
Приветствуя посла в парламенте, Э.Шармазанов оценил как дружественные имеющие многовековую историю армяно-греческие связи и констатировал нынешний высокий уровень политических отношений двух стран. Вице-спикер НС выразил признательность парламенту Греции за принятие резолюции о признании и осуждении Геноцида армян, а также сообщил, что парламенты РА и Республики Арцах единогласно приняли заявления, осуждающие осуществленный Османской империей геноцид понтийских греков и ассирийцев. Вице-спикер НС в этом контексте подчеркнул важность объединения усилий двух стран в вопросе международного осуждения геноцида и политики отрицания, так как это шаг во имя защиты прав человечества, а Греции, как колыбели демократии, здесь есть что сказать и сделать.
Собеседники обратились также к урегулированию НК-конфликта. Э.Шармазанов вновь отметил: “Арцахский вопрос – не территориальный спор между Арменией и Азербайджаном. Это вопрос реализации права на самоопределение народа Арцаха – народа, который желает определять свою судьбу на своей исторической родине. Борьба народа Арцаха – борьба за свободу, и цивилизованный мир должен поддержать борьбу арцахцев за свободу”.
Вице-спикер НС, особо выделив парламентскую дипломатию, отметил необходимость активизации как межпарламентских отношений на разных уровнях, так и армяно-греческого сотрудничества на различных международных площадках.
Поблагодарив за теплые слова и прием, посол Греции также подчеркнула важность укрепления межпарламентских отношений, расширения сотрудничества на международной арене, оживления культурных связей.