ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 13-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Նիլս Աննենի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ նշելով, որ դրանք ակտիվ են թե՛ միջպետական եւ թե՛ խորհրդարանական մակարդակում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Եվրամիության հետ հարաբերությունների խորացումը եւ նշել, որ Եվրոպական միության համար մեր երկիրը լիարժեք, կանխատեսելի եւ հեռանկարային գործընկեր է: Բունդեսթագի պատգամավորը նույնպես կարեւոր է համարել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ այս համատեքստում ընդգծել, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել ու նպաստել ԵՄ-ԵԱՏՄ հարաբերությունների զարգացմանը:
Հյուրի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն ներկայացրել է մեր երկրում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումները, անդրադարձել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագրի ստորագրմանը, ինչպես նաեւ խորհրդարանական մակարդակում հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի:
Կարեւորելով երկու երկրների հարաբերությունների խորացումը՝ Բունդեսթագի պատգամավոր Նիլս Աննենը պատրաստակամություն է հայտնել իր գործունեությամբ նպաստելու հայ-գերմանական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Գերմանացի պատգամավորը բարձր է գնահատել իբրեւ ՀՀ արդարադատության նախարար՝ Արփինե Հովհաննիսյանի կատարած աշխատանքն արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում տիկին Հովհաննիսյանը կշարունակի աջակցել այդ գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը:

On June 13, the RA NA Vice President Arpine Hovhannisyan received the delegation led by the Member of Bundestag of the Federal republic of Germany Niels Annen.
The RA NA Vice President has highly assessed the current level of the relations between Armenia and Germany, noting that they are active both at inter-state and parliamentary level.
Touching upon the RA-EU relations, the RA NA Vice President has highlighted the deepening of relations with the European Union and has noted that our country is a full, predictable and perspective partner for the European Union. The Member of the Bundestag has also considered important the further development of the RA-EU relations and in this context, has underlined that Armenia can be a bridge and promote the development of the EU-EEU relations.
At the guest’s request the NA Vice President presented in detail the Constitutional reforms implemented in our country, talked about the signing of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership New Agreement, as well as the issues concerning the development of the Armenian-German relations at parliamentary level.
Emphasizing the deepening of the two countries’ relations, the Member of the Bundestag Niels Annen expressed readiness to contribute to the development and expansion of the Armenian-German ties with his activities. The German MP highly appreciated the work done in the reforms made in the sphere of justice and in the elaboration of strategy of fight against corruption by Arpine Hovhannisyan as RA Minister of Justice. He expressed conviction that Mrs Hovhannisyan will continue supporting the effective implementation of that process in the NA Vice President’s post.