ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հունիսի 12-ին Արմեն Աշոտյանի նախագահությամբ կայացած նիստում քվեարկությամբ հաստատել է հանձնաժողովին վերապահված ոլորտներում փորձագիտական եւ հետազոտական վերլուծական աջակցություն ցուցաբերելու համար «Անալիտիկ խորհուրդ» անվանումով աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին որոշումը:
Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ստեղծվելիք աշխատանքային խմբի դերն ու նշել, որ հանձնաժողովի անդամները եւս ներգրավված են խմբում:
Հանձաժողովի անդամները բարձր են գնահատել «Անալիտիկ խորհուրդ» ստեղծելու գաղափարը, հանդես են եկել խումբն այլ անդամներով համալրելու առաջարկներով, ինչն էլ ընդունվել է միաձայն:

12 июня на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям под председательством А.Ашотяна голосованием утверждено решение о создании рабочей группы под названием “Аналитической совет” для оказания экспертной и исследовательско-аналитической поддержки решений НС по сферам, курируемым комиссией.
Председатель комиссии подчеркнул роль создаваемой рабочей группы   и отметил, что члены комиссии также вовлечены в нее.
Члены комиссии высоко оценили идею создания “Аналитического совета”, выступили с предложением пополнения группы другими членами, что было принято единогласно.