Հունիսի 5-8-ը Ռուսաստանի Խանտի Մանսիսկի ինքնավար մարզում տեղի ունենալիք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 29-րդ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով ՌԴ մայրաքաղաքում գտնվող հայկական պատվիրակությունը Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ հունիսի 5-ին հանդիպումներ է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Նիկոլայ Ֆյոդորովի եւ Պետական դումայի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Ժուկովի հետ:
Հանդիպումներին մասնակցել են ռուսական կողմից` ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի անդամներ Ն. Ռիժկովը, Ի. Չերնիշենկոն, Ռ. Զինուրովը, ՊԴ պատգամավորներ Վ. Վոդոլացկին, Ի. Շուբինը, Ա. Կոբիլեւը եւ ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ի.Վոլինկինը, հայկական կողմից` ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Հ. Բաբուխանյանը («ՀՀԿ» խմբակցություն), Ջ. Բաղդասարյանը («ՀՀԿ» խմբակցություն),  Տ. Ուրիխանյանը («Ծառուկյան» խմբակցություն), Տ. Միքայելյանը («Ծառուկյան» խմբակցություն), Է. Մարուքյանը («Ելք» խմբակցություն), Ա. Սարգսյանը («Ելք» խմբակցություն), Ա. Միրզոյանը («Ելք» խմբակցություն), Ա. Վարդանյանը («ՀՅԴ» խմբակցություն)  եւ ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վ. Տողանյանը:
ՌԴ խորհրդարանի երկու պալատների փոխնախագահների հետ հանդիպումների ընթացքում զրուցակիցները նշել են, որ հայ-ռուսական խորհրդարանական համագործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների լայն ներկապնակի կարեւորագույն բաղադրիչներից է, որում հատուկ դեր ունի հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովը:
Հայ եւ ռուս գործընկերներն արձանագրել են, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո սա առաջին հանդիպումն է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում եւ շնորհավորել են միմյանց ընտրվելու եւ բարձր վստահություն վայելող ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ: Հայ պատվիրակները հավաստիացրել են, որ նոր ձեւավորված հայկական խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերը շահագրգիռ են գործընկերների հետ համագործակցելու հարցում: Հանձնաժողովականները շնորհակալություն են հայտնել հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախորդ կազմին, որը երկարամյա գործունեության շնորհիվ լուրջ ներդրում է ունեցել համատեղ աշխատանքների արդյունավետության եւ հարաբերությունների ընդլայնման գործում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Նիկոլայ Ֆյոդորովի հետ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները փաստել են, որ ներկայում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ համագործակցությունը կրում է դաշնակցային բնույթ եւ հիմնված է երկու երկրների երկարաժամկետ շահերի վրա: Այն ամրապնդված է բազմաթիվ պայմանագրերով եւ համաձայնագրերով, որոնք ապահովում են երկկողմ հարաբերությունների կայուն զարգացումը: Հանդիպման ընթացքում քննարկումներին ակտիվ մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հայկ Բաբուխանյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը, Արամ Սարգսյանը:
Պետդումայի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Ժուկովի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տնտեսական համագործակցությանը, ներդրումների ծավալներին, ինչպես նաեւ Ռուսաստանում բնակվող հայազգի քաղաքացիների խնդիրներին եւ ազգային շարժումների հակադարձմանը վերաբերող մի շարք հարցերի:
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը կարեւորագույն դեր կխաղա երկու երկրների տնտեսությունների զարգացման գործում:
Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանն առանձնապես կարեւորել է համագործակցությունը միջազգային ասպարեզում` ընդգծելով Ռուսաստանի կառուցողական դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում, Վիեննայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների շրջանակներում: Կողմերն անդրադարձել են Ադրբեջանին զենք վաճառելու խնդրին, որը նախկինում եւս բարձրացվել է այս հանձնաժողովի հարթակում:
«Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս փոխադարձ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման ուղղությամբ միջոցառումների անցկացմանը: Խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի»,- իր խոսքում ընդգծել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահը:
Հայանպաստ գործունեության, ինչպես նաեւ «Հայաստանի մարզեր եւ Ռուսաստանի ռեգիոններ» հանրագիտարանի հրատարակման առթիվ Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ ազգային հերոս Նիկոլայ Ռիժկովին հայ պատվիրակները հանձնել են ՀՀ վարչապետի հուշամեդալ:
Հանդիպումների ավարտին հայկական պատվիրակությունը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության եւ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 29-րդ նիստի անցկացման համար եւ վստահություն հայտնել, որ այն հարաբերությունների զարգացման ճանապարհին առաջիկայում եւս զգալի նպաստ կբերի եւ կբարձրացնի միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների մակարդակը:

5 июня армянская делегация во главе с Э.Нагдалян, находящаяся в Москве для участия в работе намеченного на 5-8 июня в Ханты-Мансийской АО 29-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, встретилась с первым заместителем председателя СФ ФС РФ Н.Федоровым и первым заместителем председателя Государственной Думы РФ А.Жуковым.
Во встречах участвовал ряд российских и армянских парламентариев – члены СФ ФС РФ Н.Рыжков, Р.Зинуров,  депутаты Госдумы В.Володацкий, И.Шубин, Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в РА Волынкин, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в РФ В.Тоганян, депутаты НС РА от различных фракций А.Бабуханян, Дж.Багдасарян, Э.Марукян, Т.Уриханян и др.
В ходе встреч с вице-спикерами обеих палат парламента РФ собеседники отметили, что армяно-российское парламентское сотрудничество – важнейший компонент широкой палитры двусторонних отношений.
Армянские и российские коллеги  констатировали, что после парламентских выборов эта первая встреча как в Армении, так и в России, и поздравили друг друга с избранием и высоким доверием, оказанным им избирателями. Армянские делегаты заверили, что в новоизбранном парламенте РА все политические силы заинтересованы в сотрудничестве с РФ. Члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ поблагодарили прежний состав за серьезный и эффективный вклад в совместную работу.
На встрече с первым заместителем председателя СФ ФС РФ Н.Федоровым собеседники отметили, что сотрудничество между Арменией и Россией носит союзнический характер и основано на долгосрочных интересах двух стран. Оно закреплено многочисленными договорами и соглашениями, обеспечивающими стабильное развитие отношений.
В ходе встречи с первым заместителем председателя Госдумы А.Жуковым затронуты вопросы экономического сотрудничества, объемов инвестиций, а также проблемы проживающих в РФ граждан РА и др.
Стороны выразили уверенность в важнейшей роли ЕАЭС в развитии экономик двух стран.
Сопредседатель армяно-российской межпарламентской комиссии Э.Нагдалян особо выделила сотрудничество на международной арене, подчеркнув конструктивную роль России как страны, сопредседательствующей в Минской группе ОБСЕ в мирном урегулировании   Нагорно-Карабахского конфликта, в рамках   достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей. Стороны обратились к проблеме продажи оружия Азербайджану, поднимаемой и прежде с трибуны комиссии.
“Мы придаем большое значение проведению мер по формированию атмосферы взаимного доверия. Мирному урегулированию нет альтернативы”, - подчеркнула армянский сопредседатель межпарламентской комиссии.
За проармянскую деятельность, а также в связи с изданием энциклопедии “Области Армении и регионы России” армянские делегаты вручили сопредседателю армяно-российской межпарламентской комиссии, Национальному герою РА Н.Рыжкову Памятную медаль Премьер-министра РА.
В завершение встреч армянская делегация, поблагодарив за теплый прием и проведение 29-го заседания межпарламентской комиссии, выразила надежду на значительный вклад в развитие двусторонних связей и дальнейшее повышение уровня межгосударственных и межпарламентских отношений.