ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 2-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Ֆրանսիայի հետ քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային հարաբերությունների հետագա խորացումը: ՀՀ ԱԺ նախագահը, ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, կարեւորել է նորընտիր Ազգային ժողովում խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ձեւավորումը եւ արդյունավետ աշխատանքը: Այս համատեքստում անդրադառնալով Հայաստանի եւ հարեւան երկրների միջեւ գոյություն ունեցող հարաբերություններին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Կարծում եմ` խորհրդարանական դիվանագիտությունն անկեղծություն է ենթադրում.այն դասական դիվանագիտություն չէ: Այսօր աշխարհը բարձր է գնահատում այն երկրները, որոնք ոչ թե խնդիրներ են ստեղծում աշխարհի համար, այլեւ իրենք զարգանալով` նպաստում են քաղաքակրթության, ժողովրդավարության զարգացմանը: Հայաստանը նույնպես ձգտում է ունենալ իր ներդրումը քաղաքակրթության առաջընթացի մեջ` առաջնորդվելով ժողովրդավարության սկզբունքներով»:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանում ժողովրդավարության, խոսքի ազատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին` Արա Բաբլոյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ֆրանսիային այդ հարցում ունեցած դիրքորոշման համար եւ փաստել, որ Հայաստանն ունի հստակ դիրքորոշում. հարցը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով` այսօր Հայաստանն օրինակելի է շատ երկրների համար` որպես անվտանգության երաշխիքներն ապահովող պետություն:
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ իր զրույցը սկսել է հայերենով եւ շնորհակալություն հայտնել ընդունելության համար: Անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտությանը` դեսպանը նշել է, որ իր երկարամյա գործունեության ընթացքում չի հանդիպել ավելի ակտիվ, եռանդուն, անկեղծ բարեկամական խմբերի, ինչպիսիք են Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ ձեւավորված բարեկամական խմբերը: Ֆրանսիայի դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել առավել զարգացնելու եւ խորացնելու հարաբերությունները Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի խորհրդարանների միջեւ, միջազգային հարթակներում դյուրին դարձնելու հայ խորհրդարանականների շփումները: Նա նշել է, որ Հայաստանն իր զինանոցում ունի մի շարք հաղթաթղթեր` երկիրն առավել զարգացնելու համար:
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն ընդգծել է Ֆրանսիա-Հայաստան հարաբերություններն արդիականացնելու, առեւտրատնտեսական շփումներն ակտիվացնելու, Հայաստանում ֆրանկոֆոնիային նոր շունչ հաղորդելու կարեւորությունը:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ֆրանսիական կրթական հաստատությունների ստեղծմանը եւ զարգացմանը, քաղաքական երկխոսության խորացմանը, ֆրանկոֆոն երկրների միջեւ համագործակցության խթանմանը վերաբերող մի շարք հարցերի:

2 июня Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в РА Жана-Франсуа Шарпантье.
Приветствуя посла в НС, А.Баблоян подчеркнул важность дальнейшего углубления политических, экономических и культурных отношений с Францией. Особо выделив роль парламентской дипломатии в развитии двусторонних связей,   Председатель НС подчеркнул важность создания и эффективной работы групп дружбы в новоизбранном парламенте. В этом контексте обратившись к существующим с соседними странами отношениям Армении, спикер НС отметил: “Полагаю, парламентская дипломатия предполагает искренность – это не классическая дипломатия. Сегодня мир высоко ценит страны, создающие для него не проблемы, а содействующие развитию цивилизации, демократии. Армения также стремится внести свой вклад в прогресс цивилизации, руководствуясь принципами демократии”.
В этом контексте Председатель НС подчеркнул важность шагов, предпринимаемых в Армении для обеспечения демократии, свободы слова, защиты прав человека.
Обратившись к НК-проблеме, А.Баблоян выразил признательность Франции за ее позицию в данном вопросе и отметил четкий подход Армении: конфликт должен быть разрешен мирным переговорным путем. По словам Председателя НС, сегодня Армения образец для многих стран как государство. обеспечивающее гарантии безопасности.
Жан-Франсуа Шарпантье начал свою беседу с Председателем НС на  армянском и поблагодарил за прием. Коснувшись парламентской дипломатии, посол заметил, что в ходе своей долгой деятельности не встречал более активных, энергичных, искренних групп дружбы, чем созданные между Арменией и Францией. Посол выразил готовность еще более развивать и углублять отношения между парламентами РА и Франции, облегчить контакты армянских парламентариев на международных площадках. Он отметил, что в арсенале Армении ряд козырей для успешного развития страны.
Г-н   Шарпантье подчеркнул важность модернизации отношений Армения – Франция, активизации торгово-экономических контактов, придания нового дыхания франкофонии в Армении.
В завершение встречи собеседники обратились к ряду вопросов по созданию и развитию французских образовательных учреждений в Армении, углублению политического диалога, стимулированию сотрудничества между франкофонными странами.