Մայիսի 31-ին տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը: Պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը մանրամասներ են ներկայացրել մայիսի 26-29-ը Թբիլիսիում կայացած ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
Բանախոսների գնահատմամբ՝ ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանին ակտիվ մասնակցություն է ունեցել: Պատվիրակության անդամները տարբեր քննարկումների ընթացքում ներկայացրել են իրենց մոտեցումները, հնչեցրել են բազմաթիվ հարցադրումներ, որոնց էլ տրվել են պարզաբանումներ: ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 5 հանձնաժողովներում ներկայացվել են զեկույցների նախագծեր, ելույթներ, զեկույցների նախագծերի վերաբերյալ կազմակերպվել են քննարկումներ: Հայկական պատվիրակության անդամները մասնակցել են նաեւ ոլորտային հանձնաժողովների նիստերին:
Ինչպես նշել է ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը, բոլոր հանձնաժողովներում քննարկումները եղել են բավականին հետաքրքիր, թեպետ ադրբեջանական պատվիրակությունը շարունակաբար սադրիչ վարքագիծ է դրսեւորել՝ խոսելով հայտնի թեմաներից, որոնց տրվել են հստակ պարզաբանումներ. «Մենք նշել ենք, որ Ադրբեջանն է զավթել հայկական հողերը` Շահումյանը, Գետաշենը, Մարտունաշենը եւ նկատել ենք նաեւ, որ մեր նպատակն ամենեւին էլ Ադրբեջանի պատվիրակության սադրիչ վարքագծին արձագանքելը չէ, մենք հստակ առաջնորդվել ենք այն օրակարգով, որը նախատեսված է եղել ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի տարբեր հանձնաժողովների շրջանակներում»:
Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է լիագումար նիստի վերջին օրվա ընթացքում կազմակերպված քննարկումները, որոնց ժամանակ ելույթներ են ունեցել Վրաստանի նախագահը, վարչապետը, խորհրդարանի նահագահը: Նա անդրադարձել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզ Գոտեմոլլերի զեկույցին` նշելով, որ այդ կապակցությամբ կազմակերպվել է հարց ու պատասխան, ինչին մասնակցել է նաեւ ՀՀ պատվիրակությունը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարի խոսքով՝ Ռոզ Գոտեմոլլերը կարեւորել է Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերային հարաբերությունը եւ հաճախակի փոխայցերը:
Վերջին օրը` լիագումար նիստի ընթացքում, փոփոխություններ են կատարվել ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի կանոնակարգում. փոփոխությունների արդյունքում ավելացել է Թուրքիայի պատվիրակության անդամների թիվը՝ 12-ից դառնալով 18:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային հիմնահարցերին. Էդմոն Մարուքյանը մասնավորապես նշել է, որ թեեւ երբեմն փոքրիկ բախումներ են եղել Ադրբեջանի պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ, այնուամենայնիվ հայկական պատվիրակության հիմնական նպատակը հակահարված տալը չէ. «Մենք մեր քաղաքական եւ մեր պետության ազգային շահերն առաջ տանելու համար ենք մասնակցում»:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին` Էդմոն Մարուքյանին, Միքայել Մելքումյանին եւ պատվիրակության քարտուղար Զաբելլա Ղազարյանին. «Մենք բավական լավ աշխատանք ենք իրականացրել եւ հուսով եմ, որ պատվիրակության կազմի վերջնական հաստատումից հետո ավելի լավ կաշխատենք եւ ՀՀ շահերը պատվով կներկայացնենք խորհրդարանական այս կարեւոր հարթակում»:

On May 31, the press conference of the RA NA delegation to the NATO Parliamentary Assembly took place. The Head of the Delegation Koryun Nahapetyan and delegation member Edmon Marukyan presented details on the works of NATO PA Spring Session held on May 26-29 in Tbilisi .
According to the speakers’ assessment, the RA NA delegation had an active participation in the NATO PA Spring Session. The delegation members presented their approaches, raised many questions, and got clarifications to them during different discussions. Draft reports and speeches were presented and discussions were held on draft reports in the five Committees of the NATO PA. The Armenian delegation members participated in the sittings of sectoral Committees.
As the Head of the RA NA delegation to the NATO PA stated, the discussions in all the Committees were rather interesting, though Azerbaijani delegation displayed continuous provocative behaviour, speaking about known subjects, to which clear explanations were given: “We have mentioned that it was Azerbaijan to occupy Armenian lands: Shahumyan, Getashen, Martunashen and noted that our aim is not to respond to the provocative actions of the Azerbaijani delegation; we were clearly guided by the agenda established within the framework of various Committees of the NATO PA.”
Koryun Nahapetyan spotlighted the discussions organized at the Wrap-up Plenary Session, during which the Georgian President, Prime Minister and the Speaker of the Parliament delivered speeches. He touched upon the NATO Deputy Secretary General Rose Gottemoeller’s report, noting that a question and answer session had been held in that regard and the Armenian delegation had also participated in it.
According to the Head of the RA NA delegation, Rose Gottemoeller highlighted Armenia- NATO partnership and frequent mutual visits.
On the last day, during the Plenary Session, changes were made in the NATO PA Rules of Procedure: as a result, the number of the Turkish delegation members was boosted from 12 to 18.
Regional issues were referred to: Edmon Marukyan mainly mentioned that not withstanding minor clashes with the representatives of Azerbaijani delegation, the main goal of the Armenian delegation was not to give a response: “We participate for the sake of promoting the national and political interests of our country.”
The Head of the RA NA delegation expressed gratitude to the delegation members, Edmon Marukyan, Mikayel Melkumyan and delegation secretary Zabella Ghazaryan: “We have fulfilled quite a good work and I hope that after the final confirmation of the delegation composition we will work harder and represent the RA’s interests with dignity on this important parliamentary platform.”