ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 29-ին ընդունել է Ռամկավար ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենապետ Սերխիո Նահապետյանի գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
Արա Բաբլոյանը ողջունել է ՌԱԿ պատվիրակության անդամներին ՀՀ Ազգային ժողովում եւ ներկայացրել իր գործընկերներին՝ Էդուարդ Շարմազանովին եւ Վահրամ Բաղդասարյանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ՌԱԿ-ի կողմից Հայաստանում եւ Սփյուռքում իրականացվող նախաձեռնություններն ու ծրագրերը անուրանալի նշանակություն ունեն հայապահպանության ոլորտում: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ռամկավար ազատական կուսակցությունը շուրջ իննսունհինգամյա գործունեության ընթացքում մշտապես կապված է իր ժողովրդին եւ հայրենիքին:
Արա Բաբլոյանը նշել է. «Հայաստանում բարձր են գնահատում ՌԱԿ-ի գործունեությունը տարբեր երկրներում: Այն մոտեցումները, որոնք կիրառում եք դուք, շատ գնահատելի են. բոլորիս նպատակը պիտի լինեն հայապահպան գործունեությունը եւ Հայաստանի զարգացումը»:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին եւ հայրենիքում ապաստան գտած սիրիահայերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ նրանք նոր շունչ, նոր մշակույթ են բերել Հայաստան, եւ ամեն հայ վստահ է, որ գալով հայրենիք՝ ապահով ու անվտանգ կզգա իրեն այստեղ, քանի որ մեր երկիրն այսօր օրինակելի է պետականաշինության եւ ժողովրդավարության առումով:
Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում տարբեր գործընթացներ են տեղի ունենում. «Մենք, աչքի առջեւ ունենալով պատերազմի վերսկսման վտանգը, ստեղծում ենք ժողովրդավարության ուղիով ընթացող պետություն՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի»: Այս համատեքստում խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ խնդիրը ոչ թե տարածքներին է վերաբերում, այլ  մարդու ազատ, անկախ ապրելու իրավունքը պաշտպանելուն:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ավանդական կուսակցությունների դերը ազգային շահի շուրջ միավորվելու գործում. բոլոր հայերի նպատակը պիտի լինի Հայաստանի զարգացումն ու բարգավաճումը:
ՌԱԿ-ի կենտրոնական վարչության ատենապետ, Արգենտինայի «Սարդարապատ» շաբաթաթերթի հիմնադիր Սերխիո Նահապետյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ներկայացրել է պատվիրակության անդամներին՝ Լեւոն Բլխյան(Սիրիա), Հրայր Հովիվյան(Լիբանան), Ժենի Գրիգորյան(Սիրիա), Հայկ Լեփեջյան(Ավստրալիա), Ալեքսան Կարադանյան (Սիրիա):
Սերխիո Նահապետյանը ՀՀ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել իրենց կուսակցության մոտեցումները տարբեր հարցերի վերաբերյալ, Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության զարգացման ուղիները:
Կարեւորելով հայապահպանության դերը Սփյուռքում՝ Սերխիո Նահապետյանը նշել է, որ արտասահմանում գործող բոլոր կուսակցությունները պիտի միավորեն ջանքերը՝ ի նպաստ հայրենիքի զարգացման, Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության պահպանման:

On May 29, the RA NA President Ara Babloyan received the members of the delegation led by Sergio Nahapetian, Head of the Central Board of Ramkavar Liberal Party (RLP).
Ara Babolyan welcomed the members of the RLP delegation in the RA National Assembly and introduced his colleagues Eduard Sharmazanov and Vahram Baghdasaryan.
The RA NA President has noted that the initiatives and programmes implemented in Armenia and Diaspora by the RLP are of undeniable significance in the preservation of Armenian identity. In the RA NA President’s word, the RLP has always been connected with its people and the Motherland during over ninety-five years’ activities.
Ara Babloyan noted: “In Armenia, the activities of the RLP in different countries are highly appreciated. The approaches that you apply are very appraisable: everybody’s goal should be the preservation of Armenian identity and the development of Armenia.”
Touching upon the situation in the region and the Syrian Armenians, who have found asylum in the Motherland, the RA NA President has noted that they have brought new breath, new culture to Armenia; and every Armenian is sure that coming to the Motherland, will feel secure and safe, as today our country is exemplary in terms of state building and democracy.
Ara Babloyan has documented that different processes take place in Armenia and in Azerbaijan: “Having before our eyes the danger of restart of war, we create a state going on through democracy unlike Azerbaijan.” In this context, talking about the Nagorno Karabakh issue, the RA NA President has noted that the problem not only relates to the territories, but also protection of the right to human free and independent living.
Ara Babloyan highlighted the role of the traditional parties in being united around the national interest: the goal of all the Armenians should be the advancement and prosperity of Armenia.
The Head of the RLP Central Board, the founder of Sardarapat weekly of Argentina Sergio Nahapetian, thanking for the reception, introduced the members of the delegation Levon Blkhian (Syria), Hrayr Hovivian (Lebanon), Jeni Grigorian (Syria), Hayk Lepejian (Australia) and Alexan Karadanian (Syria).
Sergio Nahapetian presented to the RA NA President the approaches of their party on different issues and the ways of the development of Armenia-Diaspora cooperation.
Emphasizing the role of the preservation of Armenian identity in the Diaspora, Sergio Nahapetian noted that all the parties functioning abroad should unite their efforts for the benefit of the development of the Motherland and the preservation of the Artsakh security.