ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 29-ին ընդունել է Ռամկավար ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենապետ Սերխիո Նահապետյանի գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
Արա Բաբլոյանը ողջունել է ՌԱԿ պատվիրակության անդամներին ՀՀ Ազգային ժողովում եւ ներկայացրել իր գործընկերներին՝ Էդուարդ Շարմազանովին եւ Վահրամ Բաղդասարյանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ՌԱԿ-ի կողմից Հայաստանում եւ Սփյուռքում իրականացվող նախաձեռնություններն ու ծրագրերը անուրանալի նշանակություն ունեն հայապահպանության ոլորտում: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ռամկավար ազատական կուսակցությունը շուրջ իննսունհինգամյա գործունեության ընթացքում մշտապես կապված է իր ժողովրդին եւ հայրենիքին:
Արա Բաբլոյանը նշել է. «Հայաստանում բարձր են գնահատում ՌԱԿ-ի գործունեությունը տարբեր երկրներում: Այն մոտեցումները, որոնք կիրառում եք դուք, շատ գնահատելի են. բոլորիս նպատակը պիտի լինեն հայապահպան գործունեությունը եւ Հայաստանի զարգացումը»:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին եւ հայրենիքում ապաստան գտած սիրիահայերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ նրանք նոր շունչ, նոր մշակույթ են բերել Հայաստան, եւ ամեն հայ վստահ է, որ գալով հայրենիք՝ ապահով ու անվտանգ կզգա իրեն այստեղ, քանի որ մեր երկիրն այսօր օրինակելի է պետականաշինության եւ ժողովրդավարության առումով:
Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում տարբեր գործընթացներ են տեղի ունենում. «Մենք, աչքի առջեւ ունենալով պատերազմի վերսկսման վտանգը, ստեղծում ենք ժողովրդավարության ուղիով ընթացող պետություն՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի»: Այս համատեքստում խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ խնդիրը ոչ թե տարածքներին է վերաբերում, այլ  մարդու ազատ, անկախ ապրելու իրավունքը պաշտպանելուն:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ավանդական կուսակցությունների դերը ազգային շահի շուրջ միավորվելու գործում. բոլոր հայերի նպատակը պիտի լինի Հայաստանի զարգացումն ու բարգավաճումը:
ՌԱԿ-ի կենտրոնական վարչության ատենապետ, Արգենտինայի «Սարդարապատ» շաբաթաթերթի հիմնադիր Սերխիո Նահապետյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ներկայացրել է պատվիրակության անդամներին՝ Լեւոն Բլխյան(Սիրիա), Հրայր Հովիվյան(Լիբանան), Ժենի Գրիգորյան(Սիրիա), Հայկ Լեփեջյան(Ավստրալիա), Ալեքսան Կարադանյան (Սիրիա):
Սերխիո Նահապետյանը ՀՀ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել իրենց կուսակցության մոտեցումները տարբեր հարցերի վերաբերյալ, Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության զարգացման ուղիները:
Կարեւորելով հայապահպանության դերը Սփյուռքում՝ Սերխիո Նահապետյանը նշել է, որ արտասահմանում գործող բոլոր կուսակցությունները պիտի միավորեն ջանքերը՝ ի նպաստ հայրենիքի զարգացման, Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության պահպանման:

А.Баблоян принял представителей партии Рамкавар Азатакан
29 мая Председатель НС А.Баблоян принял делегацию во главе с председателем центрального правления партии Рамкавар Азатакан (ПРА) Серхио Наапетяном.
А.Баблоян приветствовал членов делегации в НС и представил своих коллег – Э.Шармазанова и В.Багдасаряна.
Председатель НС отметил, что осуществляемые ПРА инициативы и программы в Армении и Спюрке (Диаспоре) имеют неоспоримое значение в деле сохранения армянства.   По словам спикера, почти за 95-летнюю деятельность ПРА всегда была связана с народом и родиной.
А.Баблоян отметил: “В Армении высоко ценят деятельность ПРА в различных странах. Применяемые вами подходы очень ценны – целью всех нас должна быть деятельность в интересах сохранения армянства и развития Армении”.
Обратившись к ситуации в регионе и нашедшим пристанище в Армении сирийским армянам, Председатель НС отметил, что они внесли новое дыхание, новую культуру в РА, и каждый армянин убежден, что, возвратившись в Армению, будет чувствовать себя в безопасности, так как наша страна сегодня – образец в плане государственного строительства и демократии.
А.Баблоян констатировал различие процессов в Армении и Азербайджане: “Перед угрозой возобновления войны, мы, в отличие от Азербайджана, создаем государство, движущееся по пути демократии”. Говоря в этом контексте о Нагорно-Карабахском конфликте, Председатель НС отметил, что проблема не в территориях, а в первую очередь в защите права человека жить свободно, независимо.
Спикер парламента подчеркнул роль традиционных партий в консолидации в национальных интересах – целью всех армян должно быть развитие и процветание Армении.
Председатель центрального правления ПРА, учредитель аргентинского еженедельника “Сардарапат” С.Наапетян, поблагодарив за прием, представил членов делегации - Л.Блхяна (Сирия), Г.Овивяна (Ливан), Ж.Григорян (Сирия), Г.Лепеджяна (Сирия), А.Караданяна (Сирия).
С.Наапетян представил Председателю НС подходы ПРА к различным вопросам, а также пути развития сотрудничества Армения – Спюрк.
Подчеркивая роль сохранения армянства в Спюрке, С.Наапетян отметил, что все действующие за рубежом партии должны объединить усилия на благо развития родины, сохранения безопасности Армении и Арцаха.