Մայիսի 18-ին ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկել է ՀՀ ԱԺ վեցերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը:
«ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ մինչեւ խորհրդարանի նախագահի ընտրությունն ԱԺ նիստերը վարել է տարիքով ավագ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը:
Առաջին նստաշրջանի բացման առթիվ նորընտիր խորհրդարանին ողջունել եւ ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ :
Խորհրդարանի անդրանիկ նստաշրջանի բացման առթիվ պատգամավորներին ողջույնի եւ օրհնանքի խոսք է հղել նաեւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն: Ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ :
Ողջույնի ելույթներից հետո պատգամավորները երդվել են. «Հանուն համազգային նպատակների իրականացման եւ հայրենիքի հզորացման ու բարգավաճման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առջեւ ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ շահերի պահպանմանը, անել ամեն ինչ քաղաքացիական համերաշխության, ազգային ու համամարդկային արժեքների պահպանման համար»:
Այնուհետեւ նիստը վարող Կնյազ Հասանովը տեղեկացրել է, որ «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 33-րդ հոդվածի 5-րդ կետի համաձայն, հիմք ընդունելով «Ազգային ժողով ընտրելու մասին» ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությունը՝ ԱԺ ընտրությունների արդյունքում խորհրդարան են անցել չորս քաղաքական ուժեր՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքը, «Ելք» կուսակցությունների դաշինքը, Հայ Յեղափոխական դաշնակցությունը: Պատգամավորների ընդհանուր թիվը 105 է: «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համապատասխան հոդվածի դրույթների համաձայն՝ վեցերորդ գումարման խորհրդարանում գործելու է 4 խմբակցություն: Նիստը նախագահողը նշել է, որ ՀՀԿ եւ ՀՅԴ կուսակցություններն օրեր առաջ ստորագրել են կոալիցիոն հուշագիր, որը գործելու է մինչեւ ՀՀ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը: Քաղաքական այս երկու ուժերը կոալիցիոն հուշագրով քաղաքական պատասխանատվություն են ստանձնել ՀՀ կառավարության ողջ գործունեության համար: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 7-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ կառավարության կազմավորման վերաբերյալ հուշագիր ստորագրած կուսակցությունների ստեղծած խմբակցությունները՝ (ՀՀԿ եւ ՀՅԴ), համարվելու են կառավարող, իսկ մյուս քաղաքական ուժերը՝ ընդդիմադիր:
Այնուհետեւ Կնյազ Հասանովը ներկայացրել է նորընտիր պատգամավորներին եւ առաջին նստաշրջանի օրակարգը.
1. Հաշվիչ հանձնախմբի ստեղծում
2. Ազգային ժողովի նախագահի ընտրություն
3. Ազգային ժողովի նախագահի երեք տեղակալների ընտրություններ
4. Մշտական հանձնաժողովների ստեղծում, դրանց թվի, անվանումների եւ գործունեության ոլորտների հաստատում
5. մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրություններ
6. Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարց:
Ապա հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 34-րդ հոդվածի 1-ին եւ 3-րդ մասերը՝ խորհրդարանը քննարկել է «ՀՀ Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը, որն այնուհետեւ ընդունվել է 51 կողմ, 8 դեմ ձայներով: Այսպիսով, ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբում կաշխատեն ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության հինգ, ԱԺ «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցության երկու, ԱԺ «Ելք» կուսակցությունների դաշինք եւ «Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցությունների մեկական պատգամավորներ: Մասնավորապես՝ ՀՀԿ խմբակցությունից հաշվիչ հանձնախմբում կաշխատեն Գագիկ Մելիքյանը, Ռաֆիկ Գրիգորյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Արաիկ Հովհաննիսյանը եւ Շիրակ Թորոսյանը, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցությունից՝ Արայիկ Աղաբաբյանը եւ Շաքե Իսայանը, «Ելք» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցությունից՝ Լենա Նազարյանը, ՀՅԴ խմբակցությունից՝ Սուրեն Մանուկյանը:
Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ է ընտրվել Գագիկ Մելիքյանը, քարտուղար՝ Արայիկ Աղաբաբյանը:
Քննարկվել է նաեւ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկած նախագիծը հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու վերաբերյալ, որով առաջարկվում էր, որ խմբակցություններն ունենան երկուական պատգամավոր հաշվիչ հանձնախմբում, ինչը, սակայն, չի ընդունվել:
Այնուհետեւ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 136-րդ հոդվածի համաձայն՝ խորհրդարանն անդրադարձել է ԱԺ նախագահի ընտրությանը: Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածուներ են առաջադրել ԱԺ երկու խմբակցություն՝ ՀՀԿ-ն եւ «Ելք» կուսակցությունների դաշինքը:
ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը ՀՀԿ խմբակցության կողմից առաջադրել է Արա Բաբլոյանի թեկնածությունը՝ բնութագրելով նրան որպես հանրությանը հայտնի անձնավորության, բժշկի, խորհրդարանական լուրջ փորձառություն ունեցող գործչի:
Վահրամ Բաղդասարյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախկին նախագահ Գալուստ Սահակյանին արդյունավետ աշխատանքի համար եւ հորդորել է պատգամավորներին քվեարկել Արա Բաբլոյանի թեկնածության օգտին:
«Ելք» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցության անունից Նիկոլ Փաշինյանն առաջադրել է Էդմոն Մարուքյանի թեկնածությունը, ապա ներկայացրել թեկնածուի կենսագրությունը եւ գործունեությունը:
ԱԺ նախագահի թեկնածու Արա Բաբլոյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի՛ նախագահող, Ազգային ժողովի հարգելի՛ պատգամավորներ, շնորհակալ եմ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում իմ թեկնածությունն առաջադրելու համար: Ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում ՀՀ Նախագահին, Հանրապետական կուսակցության իմ գործընկերներին նման վստահության համար: Այդ վստահությունը ստիպում է ինձ մեր երկրի զարգացման անցումային այս փուլում լինել առավել պատասխանատու: Շատ լավ գիտակցում եմ եւ համոզված եմ, որ խորհրդարանական կառավարման անցնելու քաղաքական որոշման ու դրա իրագործման արդյունավետությունը պայմանավորված է լինելու ոչ միայն կառավարման համակարգի ճիշտ ընտրությամբ, այլեւ յուրաքանչյուրիս պատասխանատվությամբ, տքնաջան ու հետեւողական աշխատանքով:
Հարգելի՛ գործընկերներ, մենք լսեցինք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձն Ազգային ժողովին եւ մեր ժողովրդին. համապարփակ եւ հստակ ծրագիր: Սրանք զուտ խոսքեր չէին, այլ ուղղակի ուղեցույց մեր ապագա անելիքների առումով:
Որպես Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու՝ այժմ համառոտ կներկայացնեմ իմ տեսլականի առանցքային դրույթները:
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը, ինչպես գիտենք, պատկանում է ժողովրդին, որն էլ իր քվեով ձեւավորեց այս Ազգային ժողովը: Հիմք ընդունելով այս պարզ ճշմարտությունը՝ պաշտոնավարմանս ընթացքում մշտապես ղեկավարվելու եմ այն գիտակցմամբ, որ ես հանրության քվեով ձեւավորված Ազգային ժողովի նախագահ եմ, ինչը բազմապատկելու է պարտավորվածությանս աստիճանը: Ելնելով այս համոզմունքից` վստահեցնում եմ, որ աշխատանքային բոլոր քայլերս բխելու են մեր պետության եւ ժողովրդի շահերից:
Ասածս ավելի է ամրապնդվում, երբ դիտարկում ենք Ազգային ժողովի վերջին ընտրությունները: Բոլորիս համար փաստ է, որ այս ընտրությունները մյուս բոլոր ընտրություններից տարբերվեցին բարձր կազմակերպվածությամբ, խախտումների հնարավոր նվազեցմամբ ու կեղծիքների բացակայությամբ: Այդ ամենին մեզ հաջողվեց հասնել միասնական աշխատանքի արդյունքում, իշխանության եւ ընդդիմության քաղաքական բարձր կամքի դրեւորմամբ եւ համատեղ աշխատանքով: Վստահեցնում եմ, որ համատեղ աշխատանքի այսպիսի օրինակներն ավելանալու են: Վստահեցնում եմ նաեւ, որ անելու եմ հնարավորը, որպեսզի իշխանություն եւ ընդդիմություն համագործակցությունն առավել ամրապնդվի, որն էլ միտված է լինելու Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանն ու առաջընթացին:
Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է: Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է, ուստի իմ տեսլականը, բոլոր ծրագրերս ու գործողություններս չեն կարող տարբերվել այս սկզբունքներից:
Որպես ինքնիշխան պետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ նպաստելու եմ երկրի ներսում պետական իշխանության գերակայությանը, իսկ արտաքին հարաբերություններում՝ լիարժեք անկախությանը:
Որպես սոցիալական պետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ անհրաժեշտ եմ համարում սոցիալական քաղաքականության ռազմավարության մշակումն ու իրագործումը: Դրանում անհրաժեշտ եմ դիտարկում քաղաքացիական հասարակության եւ ընդդիմության ակտիվ ներգրավվումը:
Առանցքային եմ համարում բիզնեսի ազատականացման համար անհրաժեշտ իրավական դաշտի ապահովումը: Այս համատեքստում ցանկանում եմ ընդգծել, որ կառավարության, ինչպես նաեւ մասնավոր սեկտորի նախաձեռնած տնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի բարենպաստ իրագործման համար օրենսդիր մարմնում կստեղծվեն լիարժեք պայմաններ:
Իրավական պետության ամբողջ գործունեությունը հիմնված է իրավունքի գերակայության վրա, որի գլխավոր նպատակը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է: Նոր խորհրդարանում օրենսդիրներիս ջանքերը պետք է միտված լինեն իրավունքի գերակայության առավել ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանվածության աստիճանի բարձրացմանը:
Սիրելի՛ գործընկերներ, որպես հայ մարդու՝ ինձ համար պետության հզորացման առանցքային երեք բաղադրիչներ կան? անվտանգություն, առողջություն եւ կրթվածություն:
Մենք պարտավոր ենք ապահովել մեր երկրի ներքին եւ արտաքին անվտանգությունը, ապահովել պետական իշխանությունը, ամրացնել մեր սահմանները, հզորացնել մեր բանակն ու պետությունը: Այս համատեքստում ուշադրության է արժանի «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը: Այս առումով մենք պարզապես պարտավոր ենք հզորացնել եւ զարգացնել մեր զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունները:
Հարգելի՛ գործընկերներ, Ազգային ժողովի գործունեության կարեւոր ոլորտներից է խորհրդարանական դիվանագիտությունը: Մենք պետք է առավել արդյունավետ օգտագործենք մեր մասնագիտական, իմացական, մարդկային, դիվանագիտական ողջ ներուժը, տարբեր երկրների հետ համագործակցության հնարավորությունները՝ միջազգային հարթակներում մեր պետական ու ազգային շահը պաշտպանելու համար: Այս ոլորտում հաջողություններ գրանցելու համար մենք պարտավոր ենք առավել ակտիվ աշխատել մի շարք միջազգային եւ միջխորհրդարանական կառույցներում, որոնցից են Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովը, Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովը, Միջխորհրդարանական միությունը, Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովը, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովը եւ մի շարք այլ կառույցներ: Առաջարկում եմ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել պատգամավորների գործունեությանը միջխորհրդարանական հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Կարեւոր եմ համարում Սփյուռքի հետ մեր ակտիվ համագործակցությունը:
Հարգելի՛ խորհրդարան, ամփոփելով ելույթս, եւս մեկ անգամ խորին երախտագիտությունս եմ հայտնում վստահության համար»:
ԱԺ նախագահի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել «Ելք» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, ապա անդրադարձել է նախորդ գումարման խորհրդարանում աշխատելու ընթացքում կուտակված դիտարկումներին, Ազգային ժողովի նախագահի գործունեությանն առնչվող իր տեսլականին եւ կարեւորել է խորհրդարանական վերահսկողության դերը կառավարման նոր համակարգին անցնելու պարագայում:
Էդմոն Մարուքյանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման, միջազգային կառույցներում պատգամավորական խմբերի գործունեության եւ վեհաժողովներին նրանց մասնակցության կարեւորությունը:
«Ելք» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցության կողմից առաջադրված ԱԺ նախագահի թեկնածուն նշել է, որ հանրությանը հուզող ցանկացած խնդիր պետք է քննարկվի խորհրդարանում եւ չանտեսվի Ազգային ժողովի կողմից:
ԱԺ նախագահի թեկնածուները ելույթներից հետո պատասխանել են ԱԺ պատգամավորների հարցերին:
Ապա մտքերի փոխանակության ընթացքում ԱԺ նախագահի թեկնածուների գործունեության վերաբերյալ իրենց կարծիքներն են հայտնել ԱԺ պատգամավորներ Հրայր Թովմասյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Արտակ Զեյնալյանը, Խոսրով Հարությունյանը եւ Արտաշես Գեղամյանը:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Վահրամ Բաղդասարյանը, ով նշել է, որ խմբակցությունն առաջադրել է ամեն առումով անխոցելի թեկնածուի՝ որպես պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչ, ով ընդունվում է հանրության կողմից:
ԱԺ «Ելք» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցության անունից ելույթ ունեցող Նիկոլ Փաշինյանը, կարեւորելով իրենց թեկնածուի իրավապաշտպան գործունեությունը, նշել է, որ ԱԺ նախագահ կարող է ընտրվել ոչ միայն իշխանությունից, այլեւ ընդդիմությունից. լավագույն հակակշիռը կլինի ընդդիմադիր ԱԺ նախագահ ունենալը:
Գաղտնի քվեարկության ավարտից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրել է քվեարկության արդյունքները. 105 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել է 100-ը, որեւէ քվեաթերթիկ անվավեր չի ճանաչվել, Արա Բաբլոյանի օգտին քվեարկել է 88 պատգամավոր, Էդմոն Մարուքյանի օգտին՝ 12 պատգամավոր:
Քվեարկության արդյունքներով ՀՀ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվել Արա Բաբլոյանը:
Վստահության համար շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ մեծ պատասխանատվությամբ է ստանձնում իրեն վստահված բարձր պաշտոնը՝ խոստանալով բարեխղճորեն աշխատել հանուն համազգային բարօրության:
Այնուհետեւ խորհրդարանն անցել է օրակարգային հաջորդ հարցին՝ ԱԺ նախագահի երեք տեղակալների ընտրությանը:
Վահրամ Բաղդասարյանը նախ շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել նրան բեղմնավոր աշխատանք, այնուհետեւ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության կողմից ԱԺ նախագահի երկու տեղակալների պաշտոններում ընտրվելու համար առաջադրել է Էդուարդ Շարմազանովի եւ Արփինե Հովհաննիսյանի թեկնածությունները:
ԱԺ «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցության կողմից Վահե Էնֆիաջյանն առաջարկել է Միքայել Մելքումյանի թեկնածությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածու Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ նրա ղեկավարությամբ ԱԺ պատգամավորները հաջողություններ կգրանցեն ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության: Պարոն Շարմազանովը երախտագիտություն է հայտնել ԱԺ նախկին նախագահ Գալուստ Սահակյանին եւ ԱԺ նախկին փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանին, ինչպես նաեւ հինգերորդ գումարման խորհրդարանի իր գործընկերներին՝ համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ մեծ պատիվ է վայելել ՀՀ Նախագահի վստահությունը՝ այս բարձր պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար:
«Ես աշխատելու եմ հանուն Հայաստանի Հանրապետության՝ հիմքում եւ առանցքում ունենալով բացառապես իմ պետության ու ժողովրդի շահը»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը՝ խորհրդարանական աշխատանքի կարեւոր բաղադրիչ համարելով համերաշխությունը, երկխոսությունը, բանավեճերը, ինչպես նաեւ քննադատությունը: Պարոն Շարմազանովի համար կարեւոր առաջնահերթություն է երկխոսության մշակույթի զարգացումը: Նրա խոսքով՝ իր աշխատանքի առանցքը լինելու է Հայաստանի Հանրապետություն-Արցախի Հանրապետություն կապերի զարգացումն ու ամրապնդումը: Նշելով, որ իր գործունեության ընթացքում մշտապես առանձնակի ուշադրության է արժանացրել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու Արցախի խնդրի հայանպաստ լուծումը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածուն ընդգծել է. «Բուենոս Այրեսից մինչեւ Տոկիո, Մոսկվայից մինչեւ Աթենք, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա պատրաստ եմ հնչեցնելու մեր բոլորի կամքը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես ընթանալու է զարգացման ուղով»:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածու Արփինե Հովհաննիսյանը եւս շնորհավորել է ԱԺ նորընտիր նախագահ Արա Բաբլոյանին եւ պատգամավորներին՝ ընտրվելու կապակցությամբ: Տիկին Հովհաննիսյանը, նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ է վերադառնալ խորհրդարան, շնորհակալություն է հայտնել ՀՀԿ խմբակցությանը եւ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ղեկավարին այս բարձր պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար: Նրա գնահատմամբ՝ այս գումարման խորհրդարանն ունի պատմական առաքելություն՝ սա հիմնադիր գումարման խորհրդարան է. այս խորհրդարանին է վերապահված ամենակարեւոր հարցերի շուրջ պատասխանատու որոշումներ կայացնելու իրավունքը:
ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածուն անդրադարձել է խորհրդարանական փոքրամասնության եւ մեծամասնության տարանջատմանն ու ինստիտուցիոնալ դերաբաշխմանը՝ նշելով, որ դասական կանոնները վկայում են՝ փոքրամասնությունը պիտի ընդունի մեծամասնության՝ որոշում կայացնելու իրավունքը, իսկ մեծամասնությունն իր հերթին՝ փոքրամասնության՝ չհամաձայնելու եւ այլընտրանքային լուծումներ առաջարկելու իրավունքը:
«Ես հավատացած եմ, որ բացի յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի նեղ քաղաքական օրակարգից, մենք ունենք ընդհանուր օրակարգ, որն իրականում ԱԺ պատմական առաքելության իրականացման հիմքերը պատշաճ ձեւով դնելն է եւ ՀՀ քաղաքացու շահերի պաշտպանությունը: Հավատացած եմ, որ այստեղ գտնվողներից յուրաքանչյուրն այդպիսի առաքելություն ունի»,- ընդգծել է տիկին Հովհաննիսյանը:
Ավարտելով ելույթը՝ Արփինե Հովհաննիսյանը հավաստիացրել է, որ բանակցությունների այս հարթակը փորձելու է դարձնել համագործակցության եւ կառուցողական քննարկումների հարթակ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածու Միքայել Մելքումյանը շնորհավորել է ԱԺ նորընտիր նախագահ Արա Բաբլոյանին եւ շնորհակալություն է հայտնել «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք» խմբակցությանն այս բարձր պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար` նշելով, որ իր գործունեության առանցքում լինելու է ԱԺ բոլոր ոլորտների բնականոն գործունեության ապահովմանը նպաստելը: Պարոն Մելքումյանն անդրադարձել է օրինաստեղծ աշխատանքի կազմակերպման առանձնահատկություններին եւ նախորդ գումարման խորհրդարանում օրինագծերի ներկայացման վիճակագրությանը՝ կարծիք հայտնելով, որ փորձելու է իր գործունեությամբ փոխել քննարկումների որակը:
«Կարծում եմ, որ պետական շահը գերակայելու է եւ կուսակցական շահը, ոչ ամբողջովին, բայց մղվելու է երկրորդ պլան»,- ասել է պարոն Մելքումյանը:
Նա հույս է հայտնել, որ խորհրդարանականները համատեղ արդյունավետ աշխատանքի ընթացքում կբարձրաձայնեն հանրությանը հուզող խնդիրները՝ փորձելով լուծում տալ դրանց:
Այնուհետեւ ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ նախագահի տեղակալների ընտրության քվեարկությունը տեղի կունենա վաղը՝ մայիսի 19-ին՝ ժամը 10:00-ից մինչեւ 10:40:

On May 18, under the sounds of Armenia ’s anthem the first session of the RA National Assembly of the fifth convocation began.
In accordance with the RA NA Rules of Procedure, before the election of the National Assembly Speaker the elder deputy Knyaz Hasanov conducted the NA sittings.
On the occasion of the opening of the first session the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan welcomed the newly elected parliament and delivered his address: See the full speech:
On the occasion of the opening of the first session of the parliament His Holiness, Karekin II, Supreme Patriarch Catholicos of All Armenians welcomed and gave a blessing word: See the full speech:
After welcoming speeches the deputies swore in: “For the sake of realization of national aims and strengthening and prosperity of the motherland – I swear to faithfully perform my obligations assumed before the nation, to preserve the Constitution and the laws of the Republic of Armenia, to contribute to the independence and protection of interests of the Republic of Armenia, to do everything for civil solidarity and protection of national and human values.”
Afterwards the deputy Knyaz Hasanov presiding the sitting, informed that in accordance with P aragraph 5 of Article 33 of the RA NA Rules of Procedure, taking as a basis the protocol of RA Central Electoral Commission on Electing National Assembly, as a result of the NA elections, four political forces passed into the parliament: the Republican Party of Armenia, Alliance of Tsarukyan Parties, Alliance of Yelk (Exit) Parties, the Armenian Revolutionary Federation (ARF). The deputies' total number is 105. Under the provisions of the relevant article of the RA NA Rules of Procedure law, 4 factions will function in the parliament of the sixth convocation. The one presiding the sitting noted that the RPA and ARF parties signed a coalition memorandum a few days ago, which will be in effect until the end of the authorities of the sixth convocation RA National Assembly. These two political forces assumed political responsibility by the Coalition Memorandum for the whole activities. Under P aragraph 4 of Article 7 of the NA Rules of Procedure, the factions created by the parties signed the Memorandum on the formation of the government (RPA and ARF), will be considered ruling, and the other political forces – opposition.
Afterwards Knyaz Hasanov presented the newly elected deputies and the agenda of the first session:
1. Creation of the Accounting Committee
2. Election of the National Assembly President
3. Elections of the National Assembly Vice Presidents
4. Approval of the creation of the Standing Committees, their number, names and spheres of the activity.
5. Elections of the Chairs of the Standing Committees
6. Issue of approving the Government programme.
Then taking as a basis the parts 1 and 2 of Article 34 of the RA Constitutional law Rules of Procedure of the National Assembly, the parliament debated the draft decision on Creation of the Accounting Committee of the National Assembly sixth convocation, which later was passed  with 51 for and 8 against votes. Hence, five deputies from the NA RPA Faction (Gagik Melikyan, Rafik Grigoryan, Ruzanna Muradyan, Araik Hovhannisyan and Shirak Torosyan), two deputies from the NA Tsarukyan Faction Arayik Aghababyan and Shake Isayan), one deputy from the NA Yelk Faction (Lena Nazaryan) and one deputy from ARF Faction Suren Manukyan). Gagik Melikyan was elected Chair of the Accounting Committee, and Arayik Aghababyan- Secretary).
The draft proposed by the deputy Nikol Pashinyan on creating Accounting Committee, by which it was proposed to have two deputies from each faction in the Accounting Committee was denied.
Afterwards under Article 136 of the law NA Rules of Procedure, the parliament touched upon the NA President’s election. The NA two factions – the RPA and the Alliance of Yelk Parties nominated candidates for the President of the National Assembly.
On behalf of the RPA Faction the NA deputy Vahram Baghdasaryan proposed Ara Babloyan’s candidacy, characterizing him as a person well-known to the public and a figure with parliamentary serious experience.
Vahram Baghdasaryan thanked the NA former President Galust Sahakyan for the effective work and urged the deputies to vote for Ara Babloyan.
On behalf of Yelk Faction Nikol Pashinyan proposed Edmon Marukyan's candidacy, them presented the candidate's biography and activities.
The NA Speaker’s candidate Ara Babloyan in his speech noted particularly:
“Dear Chair, dear deputies of the National Assembly, I am thankful for nominating me as candidate in the post of the National Assembly Speaker. I express my gratitude to the RA President, for such trust to my Republican colleagues. That trust makes me more responsible in this transitive phase of the development of our country. I realize very well, and I am convinced that the efficiency of the political decision of passing into parliamentary system of government, and its implementation will be conditioned not only by the right choice of the system of government, but also by everybody’s responsibility, hard and consistent work.
Dear colleagues, we listened to the RA President Serzh Sargsyan’s address to the National Assembly and our people, a comprehensive and distinct programme. They were not mere words, but a simple guide in terms of our future works.
As a candidate of the National Assembly Speaker, now I will briefly present the key provisions of my vision.
As we know, the power of the Republic of Armenia belongs to the people, who by their vote formed this National Assembly. Taking as a basis this simple truth, during my tenure I will always be led by a conscience that I am a Speaker of the National Assembly formed by the vote of the public, which will multiply the degree of my responsibility. Based on this conviction I assure you that all my working steps will stem from the interests of our state and people.
My words are more strengthened when we observe the recent elections of the National Assembly. It is a fact for all of us that these elections differed from all other elections with high organization, possible decrease of violations and lack of falsifications. We achieved all this as a result of united work, manifestation of high political will of power and opposition and joint work. I assure you that such examples of joint work will increase. I also assure you that I will do my best to further strengthen the cooperation of power and opposition, which will be aimed at the development and progress of the Republic of Armenia .
The Republic of Armenia is a self-sovereign, democratic, social and legal state. The man is of high value in the Republic of Armenia , thus, my vision, all programmes and actions cannot differ from these principles.
As a Speaker of the National Assembly of a self-sovereign state, I will promote the rule of the state power inside the country, and the full independence in foreign relations.
As a Speaker of the National Assembly of a social state, I consider necessary the elaboration and the implementation of the social policy strategy. I observe necessary the active involvement of the civil society and opposition.
I deem of key importance the provision of the necessary legal field for the business liberalization. In this context I would like to underline that full conditions will be created in the legislative body for the favourable implementation of the programmes aimed at the development of the economy initiated by the government, as well as the private sector.
The whole activity of the legal state is based on the rule of law, and its main goal is based on the protection of human rights. In the new parliament the legislators’ efforts should be aimed at further strengthening of the rule of law and the rise of degree of protection of human rights.
Dear colleagues, as an Armenian, for me there are three key components of strengthening the state: security, health and education.
We are obliged to ensure internal and external security of our country, ensure state power, and strengthen our borders, our army and state. In this context Nation-Army concept is worth of attention. With this regard we are simply obliged to strengthen and develop the defensive capabilities of our armed forces.
the parliamentary diplomacy is one of the important spheres of the activities of the National Assembly. We should more efficiently use our professional, cognitive, human and diplomatic whole potential, the possibilities of cooperation with different countries for protecting our state and national interest on the international platforms. To register successes in this sphere we are obliged to work more actively in a number of international and inter-parliamentary structures, among them, the Inter-parliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS PA), the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), NATO Parliamentary Assembly and a number of other organizations. I propose you to pay special attention to the deputies’ activities at the level of Inter-parliamentary Committees and Friendship Groups.
I consider important our active cooperation with the Diaspora.
Dear parliament, summing up my speech, I express my deepest gratitude to you once again for the trust.”
The NA Speaker’s candidate Edmon Marukyan in his word thanked Yelk Faction for nominating him, touched upon his observations accumulated during his work in the parliament of the previous convocation, his vision regarding the activities of the NA Speaker and highlighted the role of the parliamentary oversight in case of passing into new system of government.
Edmon Marukyan underlined the importance of the development of the parliamentary diplomacy, the activities of the parliamentary groups in the international structures and the importance of their participation in the Assemblies.
The NA Speaker’s candidate from the Yelk Faction noted that any problem concerning the public should be debated in the parliament and not be ignored by the National Assembly.
After their speeches the NA Speaker’s candidates answered the NA deputies’ questions.
Afterwards during the exchange of thoughts the NA deputies Hrayr Tovmasyan, Armen Rustamyan, Artak Zeynalyan, Khosrov Harutyunyan and Artashes Geghamyan expressed their opinions on the activities of the NA Speaker’s candidates.
On behalf of the NA RPA Faction Vahram Baghdasaryan delivered a speech and noted that the Faction proposed as a state, political-public figure of a non-vulnerable candidate in all terms.
Nikol Pashinyan emphasized their candidate’s human rights activities and stated that the NA Speaker can be elected not only from the power, but also from the opposition: the best checks and balances will be to have an opposition NA Speaker.
After the secret ballot the Chair of the NA Accounting Committee Gagik Melikyan presented the results of the voting: 100 deputies out of 105 deputies took part in the voting, no ballot paper was recognized invalid. 88 deputies voted for Ara Babloyan, and 12 deputies voted for Edmon Marukyan.
As a result of voting Ara Babloyan was elected Speaker of the RA NA sixth convocation.
Thanking his colleagues for the trust the RA NA Ara Babloyan has noted that he assumes with responsibility the high post trusted him, promising to conscientiously work for national prosperity.
Afterwards the parliament passed to the next agenda item, the election of the NA Speaker’s three deputies.
First, Vahram Baghdasaryan congratulated Ara Babloyan on being elected NA Speaker and wished him fruitful work, then on behalf of the NA RPA Faction proposed the candidacies of Eduard Sharmazanov and Arpine Hovhannisyan for being elected in the posts of the NA Speaker’s two Deputies.
Vahe Enfiajyan nominated Mikayel Melkumyan’s candidacy on behalf of the NA Tsarukyan Faction.
The candidate for the RA NA Speaker Eduard Sharmazanov congratulated Ara Babloyan for being elected NA Speaker and expressed hope that the NA deputies will register success by his leadership for the benefit of the Republic of Armenia . Mr Sharmazanov expressed his gratitude to the former NA Speaker Galust Sahakyan and the former NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, as well as his colleagues of the parliament of the fifth convocation for their joint effective work. Eduard Sharmazanov noted that it was a great honour for him to enjoy the RA President’s trust to be nominated in this high post.
“I will work for the sake of the Republic of Armenia, having as a basis exclusively the interest of our state and people,” Eduard Sharmazanov underlined considering an important component of the parliamentary work the solidarity, the dialogue, the disputes, as well as the criticism. The development of the dialogue culture is one of the important priorities for Mr Sharmazanov. In his word, the key factor of his work will be the development and strengthening of the Republic of Armenia -the Republic of Artsakh relations. Noting that during his activities he always paid special attention to the international recognition of the Armenian Genocide and the pro-Armenian solution of the Artsakh problem, the candidate for the NA Deputy Speaker underlined: “From Buenos Aires to Tokyo, from Moscow to Athens, as before, now I am ready to voice everybody’s will that the Republic of Armenia will always go on the path of the development.”
The candidate for the RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan also congratulated the NA newly elected Speaker Ara Babloyan and the deputies for being elected. Noting that it is a great honour for her to return to the parliament, Ms Hovhannisyan thanked the RPA Faction and the Head of the RPA for nominating her candidacy in this high post. To her assessment, the parliament of this convocation has a historic mission: this is a parliament of the founder convocation, and the right of making responsible decisions on the most important items is reserved to the parliament.
“I am sure that except the narrow political agenda of every political force, we have common agenda, which in reality is laying the bases of the implementation of the NA historical mission in decent way and the protection of the RA citizen’s mission. I am convinced that everybody here has that mission,” Ms Hovhannisyan underlined.
Ending her speech, Arpine Hovhannisyan assured that this platform of the negotiations will try to make a platform of cooperation and constructive debates.
The candidate for the RA NA Deputy Speaker Mikayel Melkumyan also congratulated the NA newly elected Speaker Ara Babloyan and thanked Tsarukyan Faction for nominating him in this post, noting that the key factor of his activities will be the promotion of providing regular activities of the NA all spheres. Mr Melkumyan touched upon the peculiarities of the organization of the law-making activities and the statistics of presentation of the bills in the parliament of the previous convocation, opining that he will try to change the quality of the debates with his activity.
“I think that the interest of the state will prevail, and the interest of the party not fully, it will be drawn to backwards,” Mr Melkumyan said.
He expressed hope that the parliamentarians will voice the problems concerning the public during the joint effective work.
Afterwards the Chair of the NA Accounting Committee Gagik Melikyan informed that the voting of the NA Deputy Speakers' election will be held the next day, on May 19, from 10 a.m. to 10:40 a.m.