«Հարգելի՛ նախագահող, Ազգային ժողովի հարգելի՛ պատգամավորներ, շնորհակալ եմ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում իմ թեկնածությունն առաջադրելու համար: Ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում ՀՀ Նախագահին, Հանրապետական կուսակցության իմ գործընկերներին նման վստահության համար: Այդ վստահությունը ստիպում է ինձ մեր երկրի զարգացման անցումային այս փուլում լինել առավել պատասխանատու: Շատ լավ գիտակցում եմ եւ համոզված եմ, որ խորհրդարանական կառավարման անցնելու քաղաքական որոշման ու դրա իրագործման արդյունավետությունը պայմանավորված է լինելու ոչ միայն կառավարման համակարգի ճիշտ ընտրությամբ, այլեւ յուրաքանչյուրիս պատասխանատվությամբ, տքնաջան ու հետեւողական աշխատանքով:
Հարգելի՛ գործընկերներ, մենք լսեցինք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձն Ազգային ժողովին եւ մեր ժողովրդին. համապարփակ եւ հստակ ծրագիր: Սրանք զուտ խոսքեր չէին, այլ ուղղակի ուղեցույց մեր ապագա անելիքների առումով:
Որպես Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու՝ այժմ համառոտ կներկայացնեմ իմ տեսլականի առանցքային դրույթները:
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը, ինչպես գիտենք, պատկանում է ժողովրդին, որն էլ իր քվեով ձեւավորեց այս Ազգային ժողովը: Հիմք ընդունելով այս պարզ ճշմարտությունը՝ պաշտոնավարմանս ընթացքում մշտապես ղեկավարվելու եմ այն գիտակցմամբ, որ ես հանրության քվեով ձեւավորված Ազգային ժողովի նախագահ եմ, ինչը բազմապատկելու է պարտավորվածությանս աստիճանը: Ելնելով այս համոզմունքից՝ վստահեցնում եմ, որ աշխատանքային բոլոր քայլերս բխելու են մեր պետության եւ ժողովրդի շահերից:
Ասածս ավելի է ամրապնդվում, երբ դիտարկում ենք Ազգային ժողովի վերջին ընտրությունները: Բոլորիս համար փաստ է, որ այս ընտրությունները մյուս բոլոր ընտրություններից տարբերվեցին բարձր կազմակերպվածությամբ, խախտումների հնարավոր նվազեցմամբ ու կեղծիքների բացակայությամբ: Այդ ամենին մեզ հաջողվեց հասնել միասնական աշխատանքի արդյունքում, իշխանության եւ ընդդիմության քաղաքական բարձր կամքի դրսեւորմամբ եւ համատեղ աշխատանքով: Վստահեցնում եմ, որ համատեղ աշխատանքի այսպիսի օրինակներն ավելանալու են: Վստահեցնում եմ նաեւ, որ անելու եմ հնարավորը, որպեսզի իշխանություն եւ ընդդիմություն համագործակցությունն առավել ամրապնդվի, որն էլ միտված է լինելու Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանն ու առաջընթացին:
Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է: Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է, ուստի իմ տեսլականը, բոլոր ծրագրերս ու գործողություններս չեն կարող տարբերվել այս սկզբունքներից:
Որպես ինքնիշխան պետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ նպաստելու եմ երկրի ներսում պետական իշխանության գերակայությանը, իսկ արտաքին հարաբերություններում՝ լիարժեք անկախությանը:
Որպես սոցիալական պետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ անհրաժեշտ եմ համարում սոցիալական քաղաքականության ռազմավարության մշակումն ու իրագործումը: Դրանում անհրաժեշտ եմ դիտարկում քաղաքացիական հասարակության եւ ընդդիմության ակտիվ ներգրավվումը:
Առանցքային եմ համարում բիզնեսի ազատականացման համար անհրաժեշտ իրավական դաշտի ապահովումը: Այս համատեքստում ցանկանում եմ ընդգծել, որ կառավարության, ինչպես նաեւ մասնավոր սեկտորի նախաձեռնած տնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի բարենպաստ իրագործման համար օրենսդիր մարմնում կստեղծվեն լիարժեք պայմաններ:
Իրավական պետության ամբողջ գործունեությունը հիմնված է իրավունքի գերակայության վրա, որի գլխավոր նպատակը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է: Նոր խորհրդարանում օրենսդիրներիս ջանքերը պետք է միտված լինեն իրավունքի գերակայության առավել ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանվածության աստիճանի բարձրացմանը:
Սիրելի՛ գործընկերներ, որպես հայ մարդու՝ ինձ համար պետության հզորացման առանցքային երեք բաղադրիչներ կան՝ անվտանգություն, առողջություն եւ կրթվածություն:
Մենք պարտավոր ենք ապահովել մեր երկրի ներքին եւ արտաքին անվտանգությունը, ապահովել պետական իշխանությունը, ամրացնել մեր սահմանները, հզորացնել մեր բանակն ու պետությունը: Այս համատեքստում ուշադրության է արժանի «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը: Այս առումով մենք պարզապես պարտավոր ենք հզորացնել եւ զարգացնել մեր զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունները:
Հարգելի՛ գործընկերներ, Ազգային ժողովի գործունեության կարեւոր ոլորտներից է խորհրդարանական դիվանագիտությունը: Մենք պետք է առավել արդյունավետ օգտագործենք մեր մասնագիտական, իմացական, մարդկային, դիվանագիտական ողջ ներուժը, տարբեր երկրների հետ համագործակցության հնարավորությունները՝ միջազգային հարթակներում մեր պետական ու ազգային շահը պաշտպանելու համար: Այս ոլորտում հաջողություններ գրանցելու համար մենք պարտավոր ենք առավել ակտիվ աշխատել մի շարք միջազգային եւ միջխորհրդարանական կառույցներում, որոնցից են Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովը, Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովը, Միջխորհրդարանական միությունը, Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովը, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովը եւ մի շարք այլ կառույցներ: Առաջարկում եմ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել պատգամավորների գործունեությանը միջխորհրդարանական հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Կարեւոր եմ համարում Սփյուռքի հետ մեր ակտիվ համագործակցությունը:
Հարգելի՛ խորհրդարան, ամփոփելով ելույթս, եւս մեկ անգամ խորին երախտագիտությունս եմ հայտնում վստահության համար»:

“Dear Chair, dear deputies of the National Assembly, I am thankful for nominating me as candidate in the post of the National Assembly Speaker. I express my gratitude to the RA President, for such trust to my Republican colleagues. That trust makes me more responsible in this transitive phase of the development of our country. I realize very well, and I am convinced that the efficiency of the political decision of passing into parliamentary system of government, and its implementation will be conditioned not only by the right choice of the system of government, but also by everybody’s responsibility, hard and consistent work.
Dear colleagues, we listened to the RA President Serzh Sargsyan’s address to the National Assembly and our people, a comprehensive and distinct programme. They were not mere words, but a simple guide in terms of our future works.
As a candidate of the National Assembly Speaker, now I will briefly present the key provisions of my vision.
As we know, the power of the Republic of Armenia belongs to the people, who by their vote formed this National Assembly. Taking as a basis this simple truth, during my tenure I will always be led by a conscience that I am a Speaker of the National Assembly formed by the vote of the public, which will multiply the degree of my responsibility. Based on this conviction I assure you that all my working steps will stem from the interests of our state and people.
My words are more strengthened when we observe the recent elections of the National Assembly. It is a fact for all of us that these elections differed from all other elections with high organization, possible decrease of violations and lack of falsifications. We achieved all this as a result of united work, manifestation of high political will of power and opposition and joint work. I assure you that such examples of joint work will increase. I also assure you that I will do my best to further strengthen the cooperation of power and opposition, which will be aimed at the development and progress of the Republic of Armenia.
The Republic of Armenia is a self-sovereign, democratic, social and legal state. The man is of high value in the Republic of Armenia, thus, my vision, all programmes and actions cannot differ from these principles.
As a Speaker of the National Assembly of a self-sovereign state, I will promote the rule of the state power inside the country, and the full independence in foreign relations.
As a Speaker of the National Assembly of a social state, I consider necessary the elaboration and the implementation of the social policy strategy. I observe necessary the active involvement of the civil society and opposition.
I deem of key importance the provision of the necessary legal field for the business liberalization. In this context I would like to underline that full conditions will be created in the legislative body for the favourable implementation of the programmes aimed at the development of the economy initiated by the government, as well as the private sector.
The whole activity of the legal state is based on the rule of law, and its main goal is based on the protection of human rights. In the new parliament the legislators’ efforts should be aimed at further strengthening of the rule of law and the rise of degree of protection of human rights.
Dear colleagues, as an Armenian, for me there are three key components of strengthening the state: security, health and education.
We are obliged to ensure internal and external security of our country, ensure state power, and strengthen our borders, our army and state. In this context Nation-Army concept is worth of attention. With this regard we are simply obliged to strengthen and develop the defensive capabilities of our armed forces.
the parliamentary diplomacy is one of the important spheres of the activities of the National Assembly. We should more efficiently use our professional, cognitive, human and diplomatic whole potential, the possibilities of cooperation with different countries for protecting our state and national interest on the international platforms. To register successes in this sphere we are obliged to work more actively in a number of international and inter-parliamentary structures, among them, the Inter-parliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS PA), the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), NATO Parliamentary Assembly and a number of other organizations. I propose you to pay special attention to the deputies’ activities at the level of Inter-parliamentary Committees and Friendship Groups.
I consider important our active cooperation with the Diaspora.
Dear parliament, summing up my speech, I express my deepest gratitude to you once again for the trust.”