Գալուստ Սահակյանը ներկա է գտնվել Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան դասասենյակի բացմանը
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Երեւանի Պեյո Յավորովի անվան համար 131 հիմնական դպրոցում տեղի ունեցած միջոցառմանը:
Դպրոցն ամեն տարի նշում է մշակույթի տոն եւ ձեւավորված ավանդույթի համաձայն՝ դասասենյակներից մեկը կոչում հայ ժողովրդի որեւէ երախտավորի անունով՝ հայ կամ օտարերկրացի:
Այս տարի դպրոցում բացվել է նորվեգացի բեւեռախույզ, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան աշխարհագրության դասասենյակը, որտեղ ցուցադրված են մեծ մարդասերի լուսանկարները, ճամփորդական գրառումներից հատվածներ եւ ասույթներ:
Գալուստ Սահակյանը նախասրահում ունկնդրել է դպրոցի երգչախմբին, տնօրենի ուղեկցությամբ շրջել անվանակոչված դասասենյակներում, Պեյո Յավորովի թանգարանում, ապա մասնակցել Նանսենի անվան դասասենյակի բացմանը:
Այնուհետեւ ԱԺ նախագահը ներկա է գտնվել Ֆրիտյոֆ Նանսենին նվիրված միջոցառմանը, որի ընթացքում աշակերտները ներկայացրել են մեծ մարդասերի կենսագրությունից եւ գործունեությունից հատվածներ, որոնք առնչվել են հայ ժողովրդի ճակատագրին, Հայ դատի արդարացի լուծմանը:

On April 25, the RA NA Speaker Galust Sahakyan took part in the event, which took place in Yerevan Peyo Yavorov Basic School N 131.
Every year the school celebrates festival of culture, and according to formed tradition, calls one of the classrooms by the name of the Armenian people’s benefactor, no matter an Armenian or a foreigner.
This year geography classroom of a Norwegian Arctic explorer, Armenian people’s great friend Fridtjof Nansen was opened, where the great humanist’s photos, excerpts and sayings from traveler’s notes are shown.
In the foyer, Galust Sahakyan listened to the school choir, accompanied by the director took a tour in the classrooms named by famous people, in Peyo Yavorov’s Museum, then took part in the opening of Nansen’s classroom.
Afterwards the NA Speaker attended the event dedicated to Fridtjof Nansen, during which the pupils presented episodes from the great humanist’s biography and activities, which related to the Armenian people’s destiny and the fair solution of the Armenian Cause.