Գալուստ Սահակյանը ներկա է գտնվել Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան դասասենյակի բացմանը
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Երեւանի Պեյո Յավորովի անվան համար 131 հիմնական դպրոցում տեղի ունեցած միջոցառմանը:
Դպրոցն ամեն տարի նշում է մշակույթի տոն եւ ձեւավորված ավանդույթի համաձայն՝ դասասենյակներից մեկը կոչում հայ ժողովրդի որեւէ երախտավորի անունով՝ հայ կամ օտարերկրացի:
Այս տարի դպրոցում բացվել է նորվեգացի բեւեռախույզ, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան աշխարհագրության դասասենյակը, որտեղ ցուցադրված են մեծ մարդասերի լուսանկարները, ճամփորդական գրառումներից հատվածներ եւ ասույթներ:
Գալուստ Սահակյանը նախասրահում ունկնդրել է դպրոցի երգչախմբին, տնօրենի ուղեկցությամբ շրջել անվանակոչված դասասենյակներում, Պեյո Յավորովի թանգարանում, ապա մասնակցել Նանսենի անվան դասասենյակի բացմանը:
Այնուհետեւ ԱԺ նախագահը ներկա է գտնվել Ֆրիտյոֆ Նանսենին նվիրված միջոցառմանը, որի ընթացքում աշակերտները ներկայացրել են մեծ մարդասերի կենսագրությունից եւ գործունեությունից հատվածներ, որոնք առնչվել են հայ ժողովրդի ճակատագրին, Հայ դատի արդարացի լուծմանը:

Г.Саакян на открытии класса имени Фритьофа Нансена
25 апреля Председатель НС Г.Саакян присутствовал на мероприятии в ереванской основной школе N 131 им. П.Яворова.
Согласно установившейся в школе традиции ежегодно присваивать одному из классов имя какого-либо армянского или иностранного выдающегося деятеля за заслуги перед армянским народом,   в этом году состоялось открытие класса географии имени Фритьофа Нансена – видного норвежского полярника, большого друга Армении, где представлены фотографии, отрывки из записных книжек и высказывания великого гуманиста.
Г.Саакян в фойе прослушал выступление школьного хора, в сопровождении директора школы ознакомился с классами, музеем П.Яворова, принял участие в открытии класса имени Нансена.
На мероприятии учащиеся школы представили Председателю НС биографию и деятельность Фритьофа Нансена, в частности связанную с судьбой армянского народа.