Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Նորվեգիայի «Լիդերհորն» երգչախմբի անդամներին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 13-ին ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորությունից Հայաստան ժամանած «Լիդերհորն» երգչախմբի անդամներին: Նշենք, որ խումբը Հայաստան է եկել հարգելու 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը եւ հայերին հաղորդակից դարձնելու նորվեգական հոգեւոր երաժշտությանը: Նրանք նախորդ օրն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Ողջունելով հյուրերի այցը մեր երկիր՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է երգչախմբի՝ մշակույթի միջոցով 21-րդ դարում առկա մարտահրավերների եւ անարդարությունների դեմ պայքարելու առաքելությունը:
«Համոզված եմ, որ անցյալի անարդարությունների դեմ մենք պետք է պայքարենք քրիստոնեաբար՝ սեր եւ համերաշխություն քարոզելով, իսկ ձեր պայքարում ես տեսնում եմ արդարության ձգտում»,-ընդգծել է պարոն Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ցեղասպանությունների դեմ պայքարը եւ այդ համատեքստում ընդգծել, որ նման ոճրագործությունների դեմ, անկախ իրենց կրոնական հայացքներից, պետք է պայքարեն ոչ միայն քաղաքական, այլ նաեւ մշակույթի գործիչները՝ համամարդկային արժեքների միջոցով:
«Շատ դեպքերում մենք՝ քաղաքական գործիչներս, չենք կարող անել այն, ինչ կարող եք անել դուք, եւ դա դուք երեկ ապացուցեցիք Ծիծեռնակաբերդում՝ ձեր երգի հնչյունների ներքո սեր, հանդուրժողականություն եւ եղբայրություն տարածելով ամենուր»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հյուրերն ընդգծել են, որ իրենց այցը հայ-նորվեգական հարաբերությունների զարգացման եւս մեկ ազդակ է եւ նշել, որ շարունակելու են իրենց արդար պայքարը: Կազմակերպիչների խոսքով՝ երգչախմբի վաղեմի երազանքն է եղել գալ Հայաստան ու այցելել հատկապես Ծիծեռնակաբերդ:
Այցի ավարտին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ երգչախմբի անդամները եղել են ԱԺ նիստերի դահլիճում, ծանոթացել նիստերի վարման կարգին: Այնուհետեւ նիստերի դահլիճում նրանք կատարել են Կոմիտասի ստեղծագործություններից:

Eduard Sharmazanov Receives Members of Lyderhorn Choir of Norway
On April 13, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the members of Lyderhorn Choir, who arrived in Armenia from the Kingdom of Norway. Let us note that the Choir came to Armenia to honour the memory of 1915 Armenian Genocide and introduce the Armenians to the Norwegian spiritual music. On the previous day they visited Tsitsernakaberd Memorial Complex and paid tribute to the memory of Holy Martyrs.
Welcoming the guests’ visit to our country, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov highlighted the mission of the Choir to fight against challenges and injustice existing in the 21st century through culture.
“I am sure that we should fight against injustice of past in Christian way, preaching love and solidarity, and I see aspiration of justice in your fight,” Mr Sharmazanov underlined.
The RA NA Deputy Speaker emphasized the fighting against genocides and in that context stressed that irrespective of their religious views, not only political, but also the cultural figures should fight through all-human values.
“In most cases we, the politicians, cannot do what you can do, and you proved that in Tsitsernakaberd yesterday, spreading love, tolerance and fraternity everywhere,” Eduard Sharmazanov noted.
The guests have underlined that their visit is one more impetus of development of the Armenian-Norwegian relations and noted they will continue their just fight. In the organizers’ word, the cherished desire of the Choir has been to come to Armenia and especially visit Tsitsernakaberd.
At the end of the visit the members of the Choir accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov had been in the NA Session Hall, got acquainted with the procedure order of the sessions. Afterwards, they performed from Komitas works in the Session Hall.