Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Նորվեգիայի «Լիդերհորն» երգչախմբի անդամներին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 13-ին ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորությունից Հայաստան ժամանած «Լիդերհորն» երգչախմբի անդամներին: Նշենք, որ խումբը Հայաստան է եկել հարգելու 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը եւ հայերին հաղորդակից դարձնելու նորվեգական հոգեւոր երաժշտությանը: Նրանք նախորդ օրն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Ողջունելով հյուրերի այցը մեր երկիր՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է երգչախմբի՝ մշակույթի միջոցով 21-րդ դարում առկա մարտահրավերների եւ անարդարությունների դեմ պայքարելու առաքելությունը:
«Համոզված եմ, որ անցյալի անարդարությունների դեմ մենք պետք է պայքարենք քրիստոնեաբար՝ սեր եւ համերաշխություն քարոզելով, իսկ ձեր պայքարում ես տեսնում եմ արդարության ձգտում»,-ընդգծել է պարոն Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ցեղասպանությունների դեմ պայքարը եւ այդ համատեքստում ընդգծել, որ նման ոճրագործությունների դեմ, անկախ իրենց կրոնական հայացքներից, պետք է պայքարեն ոչ միայն քաղաքական, այլ նաեւ մշակույթի գործիչները՝ համամարդկային արժեքների միջոցով:
«Շատ դեպքերում մենք՝ քաղաքական գործիչներս, չենք կարող անել այն, ինչ կարող եք անել դուք, եւ դա դուք երեկ ապացուցեցիք Ծիծեռնակաբերդում՝ ձեր երգի հնչյունների ներքո սեր, հանդուրժողականություն եւ եղբայրություն տարածելով ամենուր»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հյուրերն ընդգծել են, որ իրենց այցը հայ-նորվեգական հարաբերությունների զարգացման եւս մեկ ազդակ է եւ նշել, որ շարունակելու են իրենց արդար պայքարը: Կազմակերպիչների խոսքով՝ երգչախմբի վաղեմի երազանքն է եղել գալ Հայաստան ու այցելել հատկապես Ծիծեռնակաբերդ:
Այցի ավարտին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ երգչախմբի անդամները եղել են ԱԺ նիստերի դահլիճում, ծանոթացել նիստերի վարման կարգին: Այնուհետեւ նիստերի դահլիճում նրանք կատարել են Կոմիտասի ստեղծագործություններից:

Э.Шармазанов принял членов норвежского хора “Лидерхорн”
13 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял членов хора "Лидерхорн", прибывшего в Армению из Королевства Норвегии почтить память жертв Геноцида армян 1915 г. и приобщить армян к норвежской духовной музыке. В предшествовавший день они посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде и отдали дань уважения святым мученикам.
Приветствуя визит гостей в Армению, вице-спикер НС подчеркнул важность миссии хора посредством культуры бороться с вызовами и несправедливостями XXI века.
“Я убежден, что мы должны бороться против несправедливости по-христиански, проповедуя любовь и мир, а в вашей борьбе я вижу стремление к справедливости”, - отметил Э. Шармазанов.
Вице-спикер НС подчеркнул важность борьбы с геноцидами и в этом контексте выделил, что с подобными преступлениями через общечеловеческие ценности должны бороться не только политические, но и культурные деятели, независимо от их религиозных убеждений.
“Во многих случаях мы, политики не можем сделать то, что способны сделать вы, и это вы доказали вчера в Цицернакаберде вашей песней, сея вокруг любовь, терпимость и братство”, - заметил Э.Шармазанов.
Гости подчеркнули, что их визит является еще одним свидетельством развития армяно-норвежских отношений, и отметили, что они будут продолжать свою справедливую борьбу. По словам организаторов, давней мечтой хора было посещение Армении и особенно мемориала Геноцида армян.
В завершение визита члены хора в сопровождении Э.Шармазанова побывали в зале заседаний НС, ознакомились с процедурой проведения заседаний. Здесь же они исполнили ряд произведений Комитаса .