ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավոր Յուրգեն Կլիմկեին
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը մարտի 30-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Յուրգեն Կլիմկեին: Հանդիպմանը ներկա է եղել Հայաստանում ԳԴՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը:
Յունգեն Կլիմկեն տեղեկացրել է, որ հերթական անգամ Հայաստանում է որպես ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության պատվիրակության փոխնախագահ՝ դիտարկելու ՀՀ-ում ապրիլի 2-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններն ու նախընտրական շրջանը: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ որպես դիտորդ Հայաստանում է արդեն երրորդ անգամ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Յուրգեն Կլիմկեի այցը Հայաստան եւ նշել, որ այն լավ առիթ է՝ քննարկելու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը, տեղում ծանոթանալու տարածաշրջանային խնդիրներին եւ ՀՀ-ում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական եւ անցկացման աշխատանքներին:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ հայ-գերմանական միջխորհրդարանական կապերն ակտիվ են թե պատգամավորական բարեկամական խմբերի միջեւ, թե հանձնաժողովների մակարդակում: Բացի այդ՝ Հայաստանն ակտիվ համագործակցում է գերմանական տարբեր կազմակերպությունների հետ:
Անդրադառնալով առաջիկա ընտրություններին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է ժողովրդավարական, ազատ եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացումը, ինչպես նաեւ բարեփոխված ընտրական համակարգով խորհրդարանական կառավարման նոր մոդելին անցումը: Արտակ Զաքարյանը նաեւ նշել է, որ ստեղծված են անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները՝ օրինական եւ արդար ընտրություններ անցկացնելու համար:
Պատգամավոր Յուրգեն Կլիմկեն հաջողություններ է մաղթել առաջիկա ընտրություններում եւ հույս հայտնել, որ նոր ձեւավորվելիք խորհրդարանում եւս հայ-գերմանական պատգամավորական բարեկամական խմբերն ու հանձնաժողովներն ակտիվ կաշխատեն եւ կնպաստեն փոխշահավետ համագործակցության խորացմանը տարբեր ոլորտներում:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Գերմանիայի դիրքորոշմանը եւ երախտագիտություն հայտնել գերմանացի ժողովրդին՝ նախորդ տարի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձեւի համար, նշելով, որ հայ ժողովուրդը բարձր է գնահատում նման կարեւոր եւ պատմական բանաձեւի ընդունումը:
Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է նաեւ հայ-գերմանական համագործակցությունը միջազգային տարբեր հարթակներում՝ ԵԱՀԿ-ում, ՆԱՏՕ-ում, Եվրոպական խորհրդարանում եւ այլ միջազգային հարթակներում: Երկուստեք կարեւորվել է Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցության շարունակականությունը: Այս համատեքստում Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի ստորագրել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործակցության մասին նախաստորագրված համաձայնագիրը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր. Արտակ Զաքարյանը վերահաստատել է հակամարտության՝ խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, այս հարցում կարեւորել միջազգային կազմակերպությունների հստակ եւ հասցեական վերաբերմունքը:

Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял депутата Бундестага ФРГ Юргена Климке
30 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял депутата Бундестага ФРГ Юргена Климке. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол ФРГ в РА Матиас Кислер.
Юрген Климке проинформировал о своем прибытии в очередной раз в Армению в качестве вице-председателя делегации наблюдательской миссии ОБСЕ на предвыборный период и намеченные на 2 апреля парламентские выборы.   Он также заметил, что уже в третий раз является наблюдателем в РА.
Приветствуя гостей, А.Закарян подчеркнул важность визита г-на Климке в Армению и отметил, что это хороший повод для обсуждения представляющих взаимный интерес вопросов, ознакомления на месте с региональными проблемами и с работами по подготовке и проведению парламентских выборов в РА.
Председатель комиссии НС отметил, что армяно-германские межпарламентские связи активны как между депутатскими группами дружбы, так и на уровне комиссий. Кроме того, Армения активно сотрудничает с различными немецкими организациями.
Обратившись к предстоящим парламентским выборам, А.Закарян выделил важность проведения демократических, свободных и прозрачных выборов, а также перехода к новой модели парламентского правления реформированной избирательной системой. Он также отметил, что созданы все необходимые предпосылки для проведения легитимных и справедливых выборов.
Депутат Климке пожелал успехов предстоящим выборам и выразил надежду, что и в новоизбранном парламенте армяно-германские группы дружбы и комиссии будут активно работать, содействуя углублению взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян обратился также к позиции Германии по Геноциду армян и выразил признательность немецкому народу за принятую Бундестагом в прошлом году резолюцию о признании преступления, отметив, что армянский народ высоко ценит принятие подобного важного и исторического документа.
А.Закарян также подчеркнул важность армяно-германского сотрудничества на различных международных площадках – в ОБСЕ, НАТО, Европарламенте и др. Обоюдно отмечено последовательное сотрудничество Армении с Евросоюзом. В этом контексте председатель комиссии НС выразил надежду, что вскоре удастся подписать парафированное соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
На встрече обсуждены также вопросы урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – А.Закарян подтвердил позицию Армении по мирному процессу   в рамках Минской группы ОБСЕ, подчеркнув важность четкого и адресного подхода международных организаций к данной проблеме.