ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ծննդյան 95-ամյակի առթիվ շնորհավորել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, պետական-հասարակական գործիչ Սերգեյ Համբարձումյանին:
«Մի քանի տասնամյակներ ամփոփող Ձեր գիտամանկավարժական գործունեությունը համաշխարհային մակարդակի ականավոր գիտնականի ու մանկավարժի անմնացորդ ծառայություն է գիտությանը եւ կրթությանը:
Պետական ու հասարակական գործչի Ձեր գործունեությունը հզոր անհատականության անկեղծ նվիրում է երկրին ու ժողովրդին, անվարան հավատարմություն նրանց շահերին:
Երիտասարդների համար լավագույն օրինակ են անսպառ եռանդով ու էներգիայով լեցուն Ձեր կյանքն իր ողջ հարստությամբ, Ձեր մշտական հետաքրքրությունը եւ զգայուն վերաբերմունքը գիտական ու պետական-հասարակական կյանքում տեղի ունեցող գործընթացների հանդեպ»:

Председатель НС Г.Саакян поздравил с 95-летием со дня рождения академика НАН РА, государственного и общественного деятеля   С.Амбарцумяна.
В поздравительном послании сказано:
“Несколько десятилетий Вашей научно-педагогической деятельности – бескорыстное   служение науке и образованию выдающегося ученого и педагога мирового уровня.
Ваша государственная и общественная деятельность – искренняя преданность сильной личности стране и народу, непоколебимая верность их интересам.
Ваша жизнь во всем ее богатстве и полная безграничной энергии, Ваш постоянный интерес и чуткое отношение к процессам в научной, государственной и общественной жизни – лучший пример для молодежи”.