Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության քաղաքականության տնօրեն Նիք Գըրրի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ձեռքբերումները եւ նոր ծրագրերի իրականացման հեռանկարները: Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել Միացյալ Թագավորության ներգրավվածությունը Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումներին: Ընդգծվել է մասնավորապես խաղաղապահների պատրաստմանը եւ ուսուցմանը, ռազմական կրթությանը, պաշտպանության ոլորտում խորհրդատվությունների տրամադրմանը վերաբերող միջոցառումների կարեւորությունը:
Նիք Գըրրը, արժեւորելով երկկողմ համագործակցության խորացումը, պատրաստակամություն է հայտնել ընդլայնելու հայ-բրիտանական փոխգործակցության շրջանակը՝ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում նոր օրենսդրության ձեւավորման, նշված ոլորտների նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության ընդլայնման, վերահսկողական գործիքների կիրառման արդյունավետության բարձրացման ուղղություններով:

6 марта председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с директором политики международной безопасности Министерства обороны Соединенного Королевства Ником Гирром. На встрече присутствовала также Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнуорт.
В ходе встречи обсуждены достижения двустороннего сотрудничества и перспективы реализации новых программ в сфере обороны. К.Нагапетян высоко оценил вовлеченность Соединенного Королевства в проводимые в Армении оборонные реформы. Подчеркнута важность, в частности, подготовки и обучения миротворцев, военного образования, мер по предоставлению консультаций в области обороны.
Ник Гирр, оценивая углубление двустороннего сотрудничества, выразил готовность к расширению рамок армяно-британского взаимодействия в области обороны и безопасности – формированием нового законодательства, расширением парламентских контрольных функций в отношении указанных сфер, повышением эффективности применения надзорных инструментов.