ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 4-ին ընդունել է ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներին, ովքեր մեր երկիր են այցելել առաջիկայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրության նախընտրական փուլի դիտարկման առաքելությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանն ու այդ հարցում Ընտրական օրենսգրքով նախատեսվող դրույթներին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը վստահեցրել է, որ նոր Ընտրական օրենսգիրքը լիակատար հնարավորություն է ընձեռում առաջիկա ընտրությունն արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու համար:
«Ընտրական օրենսգիրքը տալիս է բոլոր հնարավորությունները մեր երկրում լավագույն ընտրությունների կազմակերպման եւ անցկացման համար: ՀՀ իշխանություններն անելու են ամեն ինչ, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիների մոտ ընտրությունների ընթացքի վերաբերյալ չլինի որեւէ մտավախություն»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Պարոն Շարմազանովը գոհունակությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ Ընտրական օրենսգրքի քննարկումներին հավասարության սկզբունքով մասնակցել են իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, եւ փաստաթուղթը խորհրդարանի կողմից ընդունվել է լիակատար փոխհամաձայնության պայմաններում, հաշվի են առնվել ընդդիմության առաջարկները:
ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչ Գլադեյ Գեորգիեւիչը ներկայացրել է իրենց առաքելության իրականացման ընթացքը եւ առաջիկա քայլերը:

4 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов принял представителей наблюдательной миссии МПА СНГ, прибывших в Армению для наблюдения за предвыборным этапом предстоящих парламентских выборов. На встрече присутствовал постоянный представитель НС РА в МПА СНГ А.Чилингарян.
В ходе встречи затронуты вопросы, касающиеся предстоящих 2 апреля парламентских выборов и в связи с этим положений, предусмотренных Избирательным кодексом (ИК).
Вице-спикер НС заверил, что новый ИК дает полную возможность для проведения справедливых, прозрачных и соответствующих демократическим стандартам выборов.
“ИК предоставляет все возможности для организации и проведения в нашей стране образцовых выборов. Власти РА сделают все возможное для того, чтобы у граждан РА не было каких-либо сомнений о ходе выборов”, - подчеркнул вице-спикер.
Э.Шармазанов с удовлетворением отметил, что в обсуждениях ИК участвовали на равных правах представители власти, оппозиции и гражданского общества, и документ принят парламентом в условиях полного консенсуса, с учетом предложений оппозиции.
Представитель наблюдательной миссии МПА СНГ Г.Георгиевич ознакомил с предстоящими действиями и   шагами   их миссии.