Փետրվարի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների եւ փոխայցերի դերը երկու պետությունների փոխհարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում: Արտակ Զաքարյանն ընդգծել է երկու պետությունների խորհրդարաններում բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացման կարեւորությունը՝ դիտարկելով այդպիսի համագործակցությունը որպես կարեւոր գործոն խորհրդարանական ձեւաչափում առկա ներուժի ակտիվացման համար:
Իր խոսքում դեսպան Ուրազաեւը եւս անդրադարձել է միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեությանը՝ դիտարկելով այդ հարթակում համագործակցությունը որպես միջխորհրդարանական կապերի զարգացման խթան:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ պարոն Ուրազաեւը նշել է, որ Ղազախստանն այդ հարցում ձգտում է ունենալ եւ պահպանել զուսպ, հավասարակշռված դիրքորոշում:
Թիմուր Ուրազաեւն անդրադարձել է նաեւ առաջիկայում Ղազախստանում նախատեսվող սահմանադրական փոփոխություններին՝ ընդգծելով այդ հարցում հայ գործընկերների հետ փորձի փոխանակման կարեւորությունը:
Զրույցի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Ղազախստանի եւ Հայաստանի արտաքին եւ ներքաղաքական մի շարք հարցերի վերաբերյալ:

24 февраля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в РА Т.Уразаева.
Приветствуя посла в парламенте, А.Закарян подчеркнул важность межпарламентских отношений и роль взаимных визитов в развитии и укреплении взаимоотношений двух государств. Председатель комиссии особо выделил необходимость активизации деятельности групп дружбы в парламентах обеих стран, рассматривая подобное сотрудничество как важный фактор оживления в парламентском формате существующего потенциала.
Посол Т.Уразаев обратился также к деятельности межпарламентских групп дружбы, рассматривая сотрудничество на этой платформе как стимул к развитию межпарламентских связей.
Коснувшись региональных проблем, г-н Уразаев отметил, что Казахстан в этом вопросе стремится к проведению и сохранению сдержанной, взвешенной позиции.
Т.Уразаев затронул также проведение в Казахстане намеченных конституционных изменений, подчеркнув в этом плане важность обмена опытом с армянскими коллегами.
В ходе беседы собеседники обменялись мнениями по ряду внешне- и внутриполитических вопросов Армении и Казахстана.