Ազգային ինքնորոշման զարթոնքի եւ Արցախի անկախացման փետրվարյան շարժմանն ընդառաջ փետրվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի հովանավորությամբ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում բացվել է «Ազատությունն այլընտրանք չունի. անկախություն» խորագրով արցախցի երիտասարդ ստեղծագործողների ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են յոթ նկարչի եւ երկու քանդակագործի՝ հիսունից ավելի աշխատանքներ: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի խորհրդարանների գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների եւ Արցախի մշակույթի նախարարության հետ համատեղ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, պատգամավորներ Արտակ Դավթյանը, Կարինե Աճեմյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Հայկ Բաբուխանյանը, Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներ, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ եւ լրագրողներ:
Արցախի կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանն Ազգային ժողովի նախագահին, պատգամավորներին եւ հյուրերին ներկայացրել է արցախցի երիտասարդ արվեստագետների՝ Սամվել Թավադյանի, Գայանե Շուշեցու, Արմինե Ավագիմյանի, Զարինե Բաբայանի, Դավիթ Ավագիմյանի, Մերի Մուսայելյանի, Միքայել Դանիելյանի, Դավիթ Սարգսյանի, Հայկ Հակոբյանի ստեղծագործությունները եւ հույս հայտնել, որ այս ցուցահանդեսը խորհրդարանում մեկնարկային կդառնա արցախցի արվեստագետների համար: Լուսինե Գասպարյանը շնորհակալություն է հայտնել Ազգային ժողովի նախագահին, ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանին, պատգամավոր Կարինե Աճեմյանին եւ հանձնաժողովի փորձագետ, ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Մարինե Հակոբյանին ցուցահանդեսը խորհրդարանում կազմակերպելու համար:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, շնորհավորելով երիտասարդ արվեստագետներին, կարեւորել է այն փաստը, որ այսօր Արցախում ապրում ու ստեղծագործում է անկախության սերունդը, որով հպարտանում է ամբողջ հայ ժողովուրդը: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Արցախի հաղթանակը որեւէ բնագավառում հայության հաղթանակն է ու ձեռքբերումը:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն իր խոսքում նշել է, որ այս նկարիչների մանկությունը համընկել է պատերազմական տարիների հետ, սակայն անկախության տարիներին հասակ առած երիտասարդների կտավներից անսպառ լույս ու ազատություն է ճառագում:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատգամավորների եւ Լուսինե Գասպարյանի ուղեկցությամբ շրջել է ցուցասրահում՝ դիտելով Արցախի արեւն ու գույներն իրենց մեջ ամփոփած կտավները:

On February 23, ahead to the rebirth of the national self-determination and the February movement of Artsakh independence sponsored by the RA NA Speaker Galust Sahakyan in the foyer to the session hall of the National Assembly the exhibition of the Artsakh young creative artists opened, where more than fifty works of seven painters and two sculptors were presented. The exhibition was organized jointly with the Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the parliaments of the Republic of Armenia and Artsakh and the Ministry of Culture of Artsakh.
The NA Speaker Galust Sahakyan, deputies Artak Davtyan, Karine Atshemyan, Ruzanna Muradyan, Hayk Babukhanyan, members of the Youth Parliament, representatives of the NA Staff and journalists attended the opening of the exhibition.
The Director of the State Museum of Fine Arts of Artsakh Lusine Gasparyan presented to the Speaker of the National Assembly, the deputies and the guests the works of Artsakh young artists Samvel Tavadyan, Gayane Shushetsi, Armine Avagimyan, Zarine Babayan, Davit Avagimyan, Mary Musayelyan, Mikayel Danielyan, Davit Sargsyan, Hayk Hakobyan and expressed hope that this exhibition in the parliament will become a beginning for Artsakh artists. Lusine Sargsyan thanked the Speaker of the National Assembly, the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan, the deputy Karine Atshemyan and the Committee expert, the organizer of the exhibition Marine Hakobyan for organizing the exhibition in the parliament.
Congratulating the young artists, the NA Speaker Galust Sahakyan highlighted the fact that today the generation of the independence, of whom the whole Armenian people are proud of, lives and creates in Artsakh. In the NA Speaker’s word, the victory of Artsakh is the victory and achievement of the Armenian people in any sphere.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan in his word has noted that these painters’ childhood has coincided with the war years, but the endless light and freedom ray from the canvases of the young people, who had grown up during the years of independence.
The NA Speaker Galust Sahakyan accompanied by the deputies and Lusine Gasparyan took a tour in the exhibition hall, looking at the canvases full of sun and colours of Artsakh.