Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպանին
Փետրվարի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թարեք Մաաթիին:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը եւ Եգիպտոսն ունեն պատմական ընդհանրություններ եւ ժողովուրդների միջեւ վաղուց ձեւավորված բարեկամական ավանդույթներ: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ մեր երկիրը մշտապես շարունակելու է արդյունավետ համագործակցությունը Եգիպտոսի հետ թե՛ միջազգային ասպարեզում  եւ թե՛ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, որը նպաստում է երկու պետությունների հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:
Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների համար՝ ընդգծելով 2016 թվականի հուլիսին Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, լրագրող Մուստաֆա Բաքրիի ներկայացրած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող հայտարարության նախագծի կարեւորությունը, որին իրենց ստորագրություններով միացել են Ներկայացուցիչների պալատի 337 պատգամավորներ:
ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից հետո հայ-եգիպտական միջխորհրդարանական համագործակցությունը նոր փուլ կթեւակոխի, ինչը հնարավորություն կտա քննարկումներ անցկացնել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ` դրանով իսկ նպաստելով հասարակությունների միջեւ շփումների աշխուժացմանը:
Նա հույս է հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը կխթանի հայ-եգիպտական հարաբերությունները, հատկապես կնպաստի միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Եգիպտոսի հավասարակշռված դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարեւորագույն խնդիրների նկատմամբ: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է սահմանադրական փոփոխություններին, հայաստանյան իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ ձեռք բերված համաձայնությանը, որը կնպաստի արդար, ժողովրդավարական եւ թափանցիկ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը:
Թարեք Մաաթին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Եգիպտոսում մեծ ուրախությամբ են հետեւում Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացին:
Անդրադառնալով Եգիպտոսում տեղի ունեցած վերջին փոփոխություններին՝ պարոն Մաաթին նշել է, որ այսօր Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատի լիազորություններն ավելի մեծ են, քան երբեւէ, եւ դա երկրի զարգացման կարեւորագույն պայմաններից մեկն է:
Դեսպանի խոսքով՝ հայ-եգիպտական բազմադարյան հարաբերություններն առավել սերտացել են Եգիպտոսի հայ համայնքի շնորհիվ, որը մեծ դեր է խաղացել երկրի մշակութային եւ հանրային կյանքում:
Թարեք Մաաթին հույս է հայտնել, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում կանցկացվեն ժողովրդավարության սկզբունքներին համաձայն, եւ նոր ձեւավորվող խորհրդարանում նույնպես կստեղծվի հայ-եգիպտական բարեկամական խումբ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին՝ դեսպանը կարեւորել է Եգիպտոսի հասարակության ուշադրության սեւեռումն այս հարցին, քանի որ իրենք գիտակցում են դրա կարեւորությունը հայ ժողովրդի համար:
Հանդիպման ավարտին Գալուստ Սահակյանը համոզմունք է հայտնել, որ Եգիպտոսը շատ արագ կվերագտնի իր կայունությունը եւ կվերահաստատի տարածաշրջանում ու արաբական աշխարհում իր առաջնորդող դիրքը:

Г.Саакян принял посла Египта в Армении
21 февраля Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Арабской Республики Египет (АРЕ) в РА Тарека Маати.
Приветствуя посла в НС, Г.Саакян  отметил, что у Армении и Египта исторические общности и издавна сложившиеся между народами дружеские традиции. По словам спикера НС, наша страна всегда будет продолжать плодотворное сотрудничество с АРЕ как на международной арене, так и в развитии двусторонних отношений.
Председатель НС подчеркнул важность расширения межпарламентского сотрудничества, способствующего развитию и углублению отношений двух государств.
Г.Саакян выразил признательность Палате представителей Египта за ведущуюся работу по признанию и осуждению Геноцида армян, подчеркнув важность представленного в июле 2016 г. членом Палаты представителей Египта, журналистом Мустафой Бакри   проекта заявления о   признании и осуждении Геноцида армян, к которому присоединились   своими подписями 337 депутатов Палаты представителей.
Председатель НС выразил уверенность, что   после предстоящих в РА парламентских выборов армяно-египетское сотрудничество вступит в новый этап, позволяющий обсуждать представляющие взаимный интерес вопросы и тем самым содействующий оживлению контактов между обществами обеих стран.
Он выразил надежду, что деятельность посла придаст импульс армяно-египетским отношениям, особенно развитию межпарламентского сотрудничества.
Председатель НС высоко оценил взвешенную позицию АРЕ в отношении важнейших для Армении вопросов.   Г.Саакян обратился к конституционным изменениям, достигнутому между армянскими властями и оппозицией консенсусу, что посодействует проведению справедливых, демократических и прозрачных   парламентских выборов.
Тарек Маати, поблагодарив за прием, заметил, что в Египте с большим интересом следят за демократическими процессами в Армении.
Обратившись к последним переменам в АРЕ, г-н Маати отметил максимально возросшие полномочия Палаты представителей Египта, что является одним из важнейших условий развития страны.
По словам посла, армяно-египетские многовековые отношения еще более окрепли благодаря местной армянской общине, играющей весомую роль в культурной и общественной жизни Египта.
Тарек Маати выразил надежду, что предстоящие парламентские выборы в РА пройдут в соответствии с демократическими принципами и в новом парламенте также будет создана группа армяно-египетской дружбы.
Говоря о признании Геноцида армян, посол подчеркнул важность привлечения внимания египетского общества к данному вопросу, так как осознается важность его для армянского народа.
В завершение встречи Г.Саакян выразил уверенность, что стабильность в Египте быстро восстановится и страна подтвердит свое лидирующее положение в регионе и арабском мире.