Փետրվարի 8-ին ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան էին այցելել Երեւանի պետական հումանիտար-տեխնիկական քոլեջի ուսանողներն ու դասախոսները: Հյուրերը նախ շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել են քառօրյա նիստերի աշխատանքին, ապա մասնակցել «Բաց դասի», որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Հանդիպումն անցել է հիմնականում հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Ուսանողներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել ԱԺ նախագահին, որոնց նա սիրով պատասխանել է:
Հարցերը հիմնականում վերաբերել են առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, խորհրդարանական կառավարման մոդելի առավելություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ՀՀ արտաքին պարտքի մարման հեռանկարին:

On February 8, within the framework of the RA NA Open Doors programme the students and lecturers of Yerevan State Humanitarian-Technical College visited the parliament. First, the guests took a tour in the building of the parliament, observed the work of the four-day sittings, then took part in the building of the parliament, which conducted the RA NA Speaker Galust Sahakyan,
The meeting was held mainly in the Q & A session. The students addressed questions concerning them the NA Speaker, to which he gladly answered.
The questions mainly related to the upcoming parliamentary elections, the advantages of the parliamentary administration model, the peaceful settlement of Nagorno Karabakh problem and the perspective of the RA foreign debt cover.
At the end of the Open Lesson the guests, who visited the parliament, had been taken photo with the NA Speaker at the Session Hall.